Jak dobrze wybrać ekipę budowlaną

redakcja.regiodom, Ignacy Kowalski, YGDOM, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG
Budowa domu jednorodzinnegoRzetelne sprawdzenie ofert na rynku, a następnie kwalifikacji wybranej ekipy budowlanej zaowocuje spokojem inwestora, że jego dom będzie wybudowany solidnie i w terminie.
Budowa domu jednorodzinnegoRzetelne sprawdzenie ofert na rynku, a następnie kwalifikacji wybranej ekipy budowlanej zaowocuje spokojem inwestora, że jego dom będzie wybudowany solidnie i w terminie. SILKA YTONG
Osoby, które na wiosnę zamierzają rozpocząć budowę domu, powinny wykorzystać zimę na znalezienie solidnych budowlańców. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Inwestor musi mieć pewność, że powierza budowę swojego domu sprawdzonej i wykwalifikowanej ekipie budowlanej. Właściwy wybór jest kluczowy dla prawidłowego i terminowego wykonania prac. Warto poświęcić czas na znalezienie doświadczonej firmy wykonawczej, która będzie umiała rozwiązać nietypowe problemy, które mogą pojawić się podczas budowy. Korzystanie z usług takiej ekipy wykonawczej daje inwestorowi większy komfort na etapie realizacji.

Referencje budowlańców to podstawa

Wartość ekipy budowlanej najpełniej można sprawdzić poprzez referencje. Warto zobaczyć obiekty, które zbudowała. Najlepiej, jeśli budowa jeszcze trwa, wtedy można ocenić, jak pracuje ekipa, czy utrzymuje porządek na placu itp. Dobrym pomysłem jest rozmowa o potencjalnych zleceniobiorcach z innymi inwestorami. O godną polecenia ekipę można również zapytać znajomych lub na internetowych forach.

 Zobacz: Jak są budowane prefabrykowane domy drewniane 

Ekipa powinna być wszechstronna i znać nowoczesne technologie oraz materiały budowlane dostępne na rynku. Dobrym sygnałem dla inwestora powinna być także gotowość wykonawcy do doskonalenia umiejętności zawodowych, na przykład podczas branżowych szkoleń. Zaleca się również sprawdzanie, czy firma uzyskała interesujące nas certyfikaty np. dotyczące budowania z materiału, w którym wznosimy dom. Nie zaszkodzi sprawdzić, czy pracownicy są odpowiednio przeszkoleni.

Ślepy kosztorys - w celu sprawdzenia wykonawcy

Sposobem sprawdzenia rzetelności, a pośrednio również uczciwości wykonawców jest poproszenie ich o wypełnienie tzw. ślepego kosztorysu. Jest to wykaz robót budowlanych (także z zastosowanymi materiałami) i instalacyjnych bez określenia cen. Ceny zostają wypełnione przez ekipy budowlane, których oferty chce porównać inwestor. Poprzez porównanie kosztów otrzymanych od firm wykonawczych inwestor może sprawdzić, na przykład, czy wykonawcy nie zaniżają (lub zawyżają) cen. Należy pamiętać jednak, że najniższe ceny nie świadczą o najlepszej ofercie i nie oznaczają optymalnego wyboru ekipy budowlanej.

Co powinna zawierać umowa z ekipą budowlaną?

Profesjonalizm firmy wykonawczej można ocenić także przy ustalaniu warunków formalnych. Podpisanie umowy z wykonawcą daje komfort współpracy zarówno inwestorowi, jak i wykonawcy. Powinna ona zawierać informacje o zakresie wykonywanych prac oraz ich finalnej cenie, a także terminy wykonania poszczególnych etapów prac i sposób rozliczenia. Warto także opisać materiały, które zostaną użyte do budowy oraz określić, kto je zapewnia – inwestor czy wykonawca i na jakich warunkach. W umowie trzeba określić warunki zdania dziennika budowy oraz warunki zawierania umowy z innymi podwykonawcami, a także warunki ewentualnego zerwania umowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom