Elewacja domu podlega znacznie silniejszym oddziaływaniom niż powierzchnie, które znajdują się wewnątrz poszczególnych pomieszczeń. Zależy nam zatem na tym, by była ona jak najdłużej atrakcyjna wizualnie, pełniąc jednocześnie funkcję ochronną. Zarówno kolor, połysk i faktura to jedynie fragmenty listy elementów, na które warto zwrócić uwagę, w momencie rozpoczęcia przygotować do wymalowania ścian zewnętrznych.
Zobacz również: Ściana w stylu ombre - sposób na nudne, jednolite kolory (WIDEO, ZDJĘCIA)
Zdrowy oddech
Największy wpływ na stan elewacji mają rzecz jasna warunki atmosferyczne. Wewnątrz domu temperatura i wilgotność powietrza utrzymuje względnie stałe wartości, ale już za drzwiami sytuacja ulega diametralnym zmianom. Zatem przy wyborze farby elewacyjnej, warto sprawdzić jak będzie ona reagować na skoki temperatur, opady deszczu, wilgotność powietrza, ale i promieniowanie UV. Dodatkowo pamiętajmy, by upewnić się, iż mamy do czynienia z produktem paro przepuszczalnym, który to zapewni pokrywanej powierzchni możliwość "oddychania".
- Dzięki właściwościom perlącym farby, spadające na jej powierzchnię krople deszczu czy strumienie wody, skutecznie usuwają zalegający kurz i brud. Mieszkając w sąsiedztwie terenów zielonych, jak parki czy lasy, warto też uwzględnić takie elementy, jak stopień alkaliczności wybieranego produktu. Jeśli jest wysoki, uchroni nas w dużej mierze przed pojawieniem się zarodników grzybów, mchów i pleśni. Warunki otoczenia potrafią pracować na rzecz zmian w strukturze ściany dość długo, ale zawsze konsekwentnie. Nie bez znaczenia jest tu właśnie specyfika okolicy - informuje Marek Zając z firmy Bolix.
Najdrożej, najtaniej
Poszukiwanie odpowiedniej farby elewacyjnej najczęściej zaczynamy od wyboru między różnymi rodzajami dostępnych produktów. To one bowiem decydują o tych, bardziej już szczegółowych właściwościach, dzięki którym budynek będzie lepiej lub gorzej chroniony. Najprostsze i najtańsze są farby akrylowe. Są one jednak również najmniej odporne na zarodniki mchów i pleśni oraz na kurz, gdyż wykazują właściwości elektrostatyczne. Z drugiej jednak strony, są stosunkowo wytrzymałe na uszkodzenia, a przy tym dostępne w ciemniejszych kolorach.
Drugie w kolejce są farby krzemianowe, które charakteryzują się wysoką paro przepuszczalnością, alkalicznością i bardziej zgaszonymi kolorami. Trzecią, popularną grupę stanowią farby silikonowe, które mają nieco niższą alkaliczność i paro przepuszczalność, za to są bardzo hydrofobowe. Oznacza to, że woda spływa swobodnie po elewacji, zabierając ze sobą cząsteczki brudu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, upewnijmy się dodatkowo, z jakim typem ściany mamy do czynienia oraz, czy producent przewidział zastosowanie konkretnego produktu do takiej powierzchni - ścian betonowych, płyt cementowych, murów ceglanych oraz różnego rodzaju tynków.
To też cię zainteresuje: Odświeżamy mieszkanie na wiosnę
Pędzel, kolor i... gotowe
Wybór odpowiedniej barwy to kwestia indywidualnych upodobań. Warto zastanowić się jakie kolory dominują w najbliższej okolicy, aby nasz budynek za bardzo z nią nie kontrastował. Ważne jest, by naszą ocenę przeprowadzić w świetle dziennym i z pewnej, określonej odległości. Jasne odcienie działają optycznie na korzyści budynku, a jednocześnie sprzyjają mniejszemu nagrzewaniu się elewacji i zapewniają tym samym naszej farbie znacznie dłuższą żywotność. Jeśli wyraziste kolory należą do naszych ulubionych, warto zostawić je na podkreślenie detali, które uwypuklą urokliwość domu. Własny, osobisty akcent to w każdym przypadku nieoceniona wartość tak dla mieszkańców, jak i dla naszych gości.