DIY: świąteczny stroik na cmentarz

Krzysztof Pietras
Boże Narodzenie 2016: stroik świąteczny na cmentarzNajmodniejsze w tym roku są kompozycje zimowe: dużo bieli, srebra, szron.
Boże Narodzenie 2016: stroik świąteczny na cmentarzNajmodniejsze w tym roku są kompozycje zimowe: dużo bieli, srebra, szron. Joanna Turakiewicz
Przed Bożym Narodzeniem uprzątamy z grobów ostatnie, najtrwalsze dekoracje z Wszystkich Świętych. Przychodzi czas na uporządkowanie grobu przed zimą i zimowo-świąteczny entourage. Dekoracje można kupić, lub wykonać stroik samodzielnie według naszych wskazówek.

Zakonserwuj nagrobek przed zimą

Zanim przystąpimy do dekoracji, należy nagrobek nie tylko umyć, ale i zabezpieczyć przed okresem mrozu i wilgoci. Po umyciu warto sięgnąć po preparaty konserwujące, dostosowane do rodzaju kamienia. Bardzo popularny na polskich cmentarzach granit myjemy, używając delikatnych środków (np. płynu do mycia naczyń), po czym warto całą powierzchnię przetrzeć szmatką nasączoną octem, co doda mu blasku i sprawi, że kamień „odżyje". Dostępne są też na rynku specjalne płyny konserwujące, zabezpieczające gładką powierzchnię przed zabrudzeniami.
Pielęgnując nagrobki z granitu, należy unikać preparatów natłuszczających oraz past.

Bardziej odporne na mycie i ścieranie lastryko potraktujemy silniejszymi środkami. Chcąc sięgnąć po domowe sposoby, warto do mycia lastryko użyć sody. Porowatą powierzchnię po umyciu należy zabezpieczyć przed wodą, która mogłaby wnikać w głąb płyty. Warto ją natłuszczać i pastować, pamiętając o regularnym powtarzaniu tego zabiegu – najpóźniej wczesną wiosną, a przy łagodnej zimie i wcześniej. Jeśli na płycie zaczął zadamawiać się mech, należy go jak najszybciej usunąć.

Przed nastaniem mrozów chowamy też plastikowe wazony, a te stanowiące integralną część nagrobka, warto zabezpieczyć przed wodą, która po zamarznięciu mogłaby spowodować uszkodzenia.

 Zobacz: Jakie kwiaty warto kupić na święta

Świąteczne dekoracje niemal jak domowe

Jakich elementów użyjemy do przygotowania świątecznych dekoracji na cmentarz? - W zasadzie takich, jak do domu – podpowiada Małgorzata Kubala-Pośpiech z zielonogórskiej kwiaciarni Margaretka – bombki zamocowane na drucikach, gwiazdki, szyszki, małe prezenciki, czy orzechy – wszystko to nadaje się do użycia w dekoracji grobu. Odradzałabym może jedynie włos anielski, bo pewnie wkrótce raczej by fruwał.
Tradycyjnie dekoruje się groby świątecznymi stroikami, choć od paru lat modne są też małe choinki: naturalne, sztuczne, lub wykonane z naturalnych gałęzi. Przyozdobione również dekoracjami przypominającymi te domowe. Może z pominięciem pierniczków i szmacianych laleczek oraz wspomnianych włosów anielskich.
Tradycyjna świąteczna kolorystyka to czerwień w połączeniu ze złotem, rzadziej – ze srebrem. Obok tradycji jest jednak moda: – W tym roku najpopularniejsze są dekoracje w tonacji zimowej, czyli biel z dodatkiem srebra, jakby oszronione – mówi M. Kubala-Pośpiech – Drugi wiodący temat kolorystyczny to połączenie czerwieni i bieli lub sama czerwień. Choć oczywiście klienci poszukują również dekoracji w innych kolorach.

PolecamyPyszny upominek świąteczny?

DIY: stroik świąteczny na grób

Stroik można wybrać gotowy, zamówić w kwiaciarni, określając cenę, kolor i rodzaj używanych dodatków, albo też: wykonać samodzielnie. I ten sposób wybiera pewnie część naszych Czytelników. Dla tych, którzy chcieliby pobawić się we florystów, ale nie bardzo wiedzą od czego zacząć, przygotowaliśmy wraz z Małgorzatą Kubalą-Pośpiech mini-poradnik. W galerii przy artykule znajdziecie zdjęcia ilustrujące powstawanie stroika oraz kilka inspirujących kompozycji.

Na liście potrzebnych materiałów i akcesoriów znajdą się:

  • podstawek lub miseczka,
  • floret nasączony wcześniej wodą,
  • nóż do przycinania floretu,
  • nożyczki, sekator, obcęgi do skracania metalowych łodyg sztucznych kwiatów i innych drucików,
  • szczypce uniwersalne,
  • pistolet na klej,
  • cienki drucik – sztywny, ale elastyczny,
  • iglaste gałązki, najlepiej z trwałej jodły,
  • sztuczne kwiaty
  • świąteczne akcenty: gwiazdki, prezenciki, szyszki, złote i srebrne gałązki, orzechy, bombki, kokardy, gwiazda betlejemska (poisencja) itp.

Floret docinamy nożem, dość ciasno upychając go w podstawku lub miseczce. Następny krok to ułożenie zgrabnego tła z jodłowych gałązek, uzupełnianych gdzieniegdzie kontrastowymi: innej odmiany, czy gatunku (np. tują). Dłuższe gałęzie do większej kompozycji - na mniejszą płytę, mocniej je przycinamy. Teraz przychodzi czas na kwiaty. Do naszej, dość tradycyjnej kompozycji, pani Małgorzata wybrała czerwoną poisencję. Towarzyszą jej zamocowane wcześniej na sztyftach z drucików bombki, złote gałązki, pomalowane na złoto owocniki lotosu, połączone drucikiem szyszki i błyszcząca złota kokarda. Większość elementów zostało wbitych we floret, ale najmniejsze gałązki przyklejono przy pomocy pistoletu na klej. Piękny świąteczny stroik gotowy.
Zapraszamy do galerii!

Zobacz 10 najlepszych prezentów z myślą o domu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom