Wykończenie pod klucz – czy warto się na nie zdecydować? Jak wygląda taka usługa?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Żeby osiągnąć stan pod klucz, można wykupić taką usługę u dewelopera lub u zewnętrznej firmy.
Żeby osiągnąć stan pod klucz, można wykupić taką usługę u dewelopera lub u zewnętrznej firmy. pxhere.com
Większość osób kupujących mieszkania wykańcza je samodzielnie. Od kilku lat coraz popularniejsza staje się jednak usługa wykończenia mieszkania pod klucz.

Wykończenie pod klucz to usługa, która pozwala osobie kupującej mieszkanie oszczędzić sobie czasu i wysiłku. Płacąc nieco więcej deweloperowi lub zewnętrznej firmie, można wprowadzić się od razu do gotowego mieszkania lub zaoferować je pod wynajem. Wyjaśniamy, na czym taka usługa polega, ile kosztuje oraz kiedy się opłaci właścicielowi nieruchomości.

Wykończenie pod klucz – jakie ma plusy?

Większość nowych mieszkań nabywana jest w tzw. stanie deweloperskim, czyli wymagającym wykończenia. Chodzi m.in. o ułożenie podłóg, pomalowanie ścian, położenie płytek, podłączenie urządzeń sanitarnych (tzw. biały montaż) i urządzeń AGD oraz umeblowanie lokalu. Zakres prac do wykonania może się różnić w zależności od dewelopera. Osoby, które nie chcą zajmować się tym wszystkim samodzielnie, mogą wykupić usługę wykończenia mieszkania pod klucz.

W Polsce usługa ta jest stosunkowo mało popularna – szacuje się, że wybiera ją 10–20 proc. osób kupujących mieszkanie od dewelopera. Od kilku lat zainteresowanie mieszkaniami pod klucz jednak rośnie. Ma to związek zarówno ze zwiększoną aktywnością inwestorów kupujących lokale pod wynajem, jak i z bogaceniem się Polaków, którzy coraz częściej mogą pozwolić sobie na zlecenie komuś innemu wykończenia lokalu.

Sprawdź: Oszuści mieszkaniowi na rynku sprzedaży. Na te metody przestępców uważaj

Największą zaletą wykończenia pod klucz jest pewność, że nie zostanie przekroczony budżet, a mieszkanie będzie gotowe w przewidywalnym terminie – co jest trudne do osiągnięcia w przypadku samodzielnego wykańczania. Zlecając usługę deweloperowi czy firmie zewnętrznej, uzyskuje się też gwarancję jakości.

– Najczęściej zadawanym pytaniem przez naszych klientów jest to, czy jesteśmy w stanie zaprojektować mieszkanie zgodnie z ich marzeniami i wytycznymi, a także czy zmieścimy się w ustalonym budżecie oraz terminie – wylicza Adam Budzyński, prezes Pracowni Architektury Wnętrz DECOROOM. – Materiały wysokiej jakości, długość gwarancji czy harmonogram płatności uzależniony od postępów prac to trzy najczęściej pojawiające się pytania.

Mieszkanie pod klucz – koszt usługi. Ile wynosi i od czego zależy?

Koszt wykończenia mieszkania pod klucz wynosi zwykle ok. 10 proc. wartości nieruchomości – jeśli nabywca lokalu wykonuje wszystkie prace samodzielnie. W przypadku wykończenia wykonanego przez dewelopera lub firmę zewnętrzną koszt może być nieco wyższy. To, jaka kwota pojawi się ostatecznie na rachunku, zależy od kilku czynników:

  • metrażu mieszkania,
  • wybranego standardu wykończenia (m.in. jakość materiałów),
  • zakresu prac do wykonania (np. z umeblowaniem czy bez).

Przy najtańszych materiałach i najmniejszym zakresie prac usługa wykończenia mieszkania pod klucz będzie kosztować ok. 25–30 tys. zł. Materiały ze średniej półki i przeciętny zakres prac to już koszt ok. 50 tys. zł. To sporo więcej niż w przypadku samodzielnego wykańczania, jednak za dodatkową kwotę oszczędza się czas.

– Cena brutto całego pakietu może zaczynać się już od 400–500 zł/m kw. – wyliczał w 2019 r. Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. – Standardem są kwoty na poziomie 700–1000 zł/m kw. Oczywiście na rynku znajdziemy również droższe oferty wykończeniowe.

Ile trwa wykończenie mieszkania pod klucz?

Wykończenie pod klucz oferują zarówno deweloperzy, jak i firmy zewnętrzne. W obu przypadkach czas realizacji usługi jest zbliżony, choć w przypadku firmy zewnętrznej klient ma zwykle większe pole manewru przy ustalaniu terminów. Przeobrażenie mieszkania w stanie deweloperskim w mieszkanie pod klucz trwa z reguły od trzech miesięcy do pół roku.

– Proces projektowania i realizacji zależy od wielu aspektów: wielkości mieszkania, zakresu prac dodatkowych, na przykład ilości ścian do wyburzenia, decyzyjności klientów, czasu oczekiwania na materiały – wylicza Budzyński z DECOROOM. – Standardowo proces projektowy dla mieszkania 3-pokojowego trwa około 5 tygodni, realizacja prac wykończeniowych 9 tygodni, a zabudowa meblowa dodatkowe 2 tygodnie. Takie założenia czasowe przyjmujemy, kiedy ilość zmian w realizacji jest niewielka, a klient sprawnie podejmuje wszelkie decyzje związane z projektem.

Jak widać, na czas realizacji usługi duży wpływ ma sam klient – im więcej niestandardowych rozwiązań proponuje i im częściej zmienia zdanie, tym dłużej trwa wykańczanie pod klucz. Z tego powodu deweloperzy oferują zwykle standardowe pakiety wykończeniowe – jeśli klient zaakceptuje je bez poprawek, osiągnięcie stanu pod klucz zajmuje zwykle ok. trzy miesiące.

Wykończenie pod klucz u dewelopera. Jak to przebiega?

Wykończenie mieszkań pod klucz oferuje dziś część deweloperów. To wygodna opcja dla tych, którzy chcą pokryć wszystkie wydatki jednym kredytem i kupić lokal od razu gotowy do zamieszkania. Większość deweloperów oferuje klientom 3–4 pakiety wykończeniowe do wyboru. Najczęściej różnią się one zakresem prac do wykonania oraz standardem.

Po zdecydowaniu się na konkretny pakiet klient musi jeszcze wybrać z określonej puli materiały wykończeniowe, które znajdą się w jego mieszkaniu. W podjęciu decyzji pomaga zwykle zatrudniony przez dewelopera architekt czy projektant wnętrz. Następnie klient otrzymuje dokładną wycenę wraz z terminem zakończenia robót, a po ich akceptacji wpłaca zaliczkę. Klient na ogół nie wybiera ekipy wykonującej prace i nie nadzoruje osobiście ich przebiegu – wszystkim zajmuje się deweloper.

Na mieszkanie pod klucz od dewelopera rzadko decydują się osoby kupujące swój pierwszy lokal – głównie z powodu ograniczonych funduszy. Najczęściej wybierają je inwestorzy lub klienci indywidualni, którzy wymieniają stare mieszkanie na nowe. To przede wszystkim opcja szybka: wybierając gotowy pakiet, można ograniczyć do minimum czas poświęcony na wykańczanie lokalu, a także oszczędzić sobie wysiłku i stresu.

Mieszkanie pod klucz od architekta wnętrz. Jak wygląda taka usługa?

Jeżeli deweloper nie oferuje wykończenia pod klucz lub klientowi nie odpowiada przedstawiona oferta, może zatrudnić do prac wykończeniowych firmę zewnętrzną. Usługa wygląda podobnie jak ta oferowana przez deweloperów – klient wybiera wygląd wnętrza, materiały oraz termin realizacji. Może jednak zwykle liczyć na bardziej indywidualne podejście oraz większą swobodę wyboru rozwiązań. Często może np. wybierać materiały wykończeniowe spoza puli przygotowanej przez firmę.

– Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, przydzielamy mu architekta, z którym bezpośrednio pracuje – mówi Budzyński. – To z nim wybiera materiały i ustala wszelkie detale dotyczące projektu oraz realizacji prac wykończeniowych. (...) Wykonane przez nas projekty to pełen przekrój pomysłów naszych klientów, od stonowanych barw do wielokolorowych i niestandardowych aranżacji.

Przeczytaj: Jakie urządzenia smart home warto mieć? Zobacz, jak łatwo stworzyć inteligentny dom

Jeśli klient nie ma do końca sprecyzowanej wizji wykończenia wnętrz, firma może doradzić w wyborze, a następnie pokazać efekt finalny na wizualizacjach (czasem za dodatkową opłatą). Z kolei osoby, które doskonale wiedzą, jak ma wyglądać ich mieszkanie czy dom, mogą liczyć na to, że ich wizja zostanie precyzyjnie zrealizowana, nawet jeśli zawiera nietypowe rozwiązania.

– Przypominam sobie projekt wnętrza, w którym wszystko było czarne: ściany, sufity, płytki i podłogi – wspomina prezes DECOROOM. – Najbardziej zapadło mi w pamięci mieszkanie, w którym wyburzaliśmy wszystkie ściany w dość niekonwencjonalny sposób, aby wybudować je od nowa.

Skorzystanie z usług architekta wnętrz czy projektanta wnętrz to opcja szczególnie atrakcyjna dla osób, które chcą mieć duży wpływ na realizowaną usługę. To także rozwiązanie preferowane przez klientów, których wizja własnego M wykracza poza ograniczoną ofertę deweloperską.

Inwestycja w mieszkania na wynajem – kiedy warto wykończyć pod klucz?

Nieco inne potrzeby mają w przypadku wykończenia pod klucz inwestorzy. Dla osób, które chcą zarabiać na wynajmie mieszkań, liczy się jak najszybsze uzyskanie standardu, który pozwoli zaoferować lokal najemcom. Inwestorom nie zależy też zwykle na zrealizowaniu indywidualnej wizji.

– Dla nich najważniejsza jest szybka i bezproblemowa realizacja, którą zapewniamy – wyjaśnia Budzyński. – Inwestycje projektowane pod wynajem powinny cechować się funkcjonalnością i uniwersalnością zastosowanych rozwiązań. W naszych realizacjach rekomendujemy ponadczasowe materiały o podwyższonej wytrzymałości i przedłużonej gwarancji producentów.

Wykupienie usługi wykończenia pod klucz nie każdemu inwestorowi się opłaci. Osoba, która zakupiła na kredyt swój pierwszy lokal inwestycyjny i dysponuje ograniczonym budżetem, powinna raczej szukać oszczędności – w tym wypadku samodzielne wykończenie mieszkania będzie zwykle lepszym pomysłem. Przy kilku mieszkaniach i stabilnej sytuacji finansowej można już myśleć o tym, jak zaoszczędzić na czasie.

Warto dodać, że wykończenie pod klucz powoli staje się normą w budynkach mieszkalnych wznoszonych z myślą o najmie instytucjonalnym. Dla firm profesjonalnie zajmujących się wynajmem szybkie osiągnięcie stanu pod klucz jest ważne, ponieważ ich klienci z reguły chcą wprowadzić się do lokalu w pełni umeblowanego i wyposażonego, jak pokój hotelowy.

– W projektach obiektów budowanych na wynajem często pojawiają się oferty lokali z pełnym wykończeniem podłóg, ścian i sanitariatów oraz z całkowicie wyposażoną (w meble i AGD) kuchnią – podsumowuje prezes DECOROOM.

Zobacz: Aparthotele i condohotele gwarantują 10 proc. zysku? UOKiK ostrzega: nie wierz reklamom

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom