Wybierając mieszkanie, szukamy zielonej okolicy

Jacek Szydłowski, Husqvarna
Nowe bloki mieszkaniowe Szukając własnego lokum, jesteśmy gotowi zapłacić więcej za mieszkanie w zielonej okolicy.
Nowe bloki mieszkaniowe Szukając własnego lokum, jesteśmy gotowi zapłacić więcej za mieszkanie w zielonej okolicy. Chrzanowscy
Trzy czwarte Polaków jest gotowych zapłacić więcej za mieszkanie w otoczeniu zieleni. Większość z nas jest zadowolona ze stanu, w jakim znajduje się miejska zieleń. Brakuje nam przede wszystkim ścieżek rowerowych.

Takie wyniki przynosi najnowszy „Globalny Raport Ogrodniczy", przygotowany przez firmę Husqvarna. Badaniem objęto siedem państw, w tym Polskę. Ponad połowa respondentów w naszym kraju jest zadowolona z ilości miejskich zieleńców. Niestety, jednocześnie aż jedna trzecia badanych wskazuje na fakt, że w ciągu kilku następnych lat ilość terenów zielonych znacznie się zmniejszy.

Ponad 60 proc Polaków mieszka w miastach

Pod tym względem jesteśmy najmniej zurbanizowanym krajem spośród wszystkich państw, biorących udział w badaniu. Międzynarodowi eksperci przewidują, że za 40 lat poziom urbanizacji w Polsce osiągnie 74 proc.

Chociaż ponad 50 proc. Polaków pozytywnie ocenia miejskie parki, to jednak dla ponad połowy ankietowanych w miastach wciąż brakuje terenów zielonych. Ta potrzeba znalazła się na trzecim miejscu, tuż po ścieżkach rowerowych oraz nowych miejscach parkingowych.

Aż 63 proc. badanych przyznaje, że w ciągu tygodnia w okresie wiosenno-letnim spędza przynajmniej 30 minut w miejskich parkach. Najczęściej odwiedzamy je, aby pospacerować, zrelaksować się i odpocząć.

Co odstrasza nas od odwiedzania parków?

Przede wszystkim psie odchody. Na ten problem zwraca uwagę połowa ankietowanych. Niewiele mniej osób wskazuje brak poczucia bezpieczeństwa. Na kolejnych miejscach znalazł się brak ławek oraz zdewastowana infrastruktura.

Tereny zielone ogrywają ważną rolę w tzw. „przyciąganiu" ludzi do miast. Mają duże znaczenie przy wyborze dzielnicy do zamieszkania. Tak deklaruje aż 40 proc. uczestników badania, a 74 proc. z nich może zapłacić więcej za mieszkanie w zielonej okolicy.

Respondentów pytano o m.in. o przyszłość zieleni w polskich miastach. Blisko 40 proc. uznało, że będzie jej mniej. Jedna trzecia wierzy, że w przyszłości przybędzie miejskich zieleńców. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom