Wrzosowisko w ogrodzie. Posadź na nim wrzosy i wrzośce, a będzie piękne nie tylko jesienią. Sprawdź, co zapewnić tym roślinom

Grażyna Zwolińska
Na wrzosowisko w ogrodzie nadają się m.in. wrzosy, wrzośce, różaneczniki i azalie. Rośliny te mają podobne wymagania, dzięki czemu mogą rosnąć razem.
Na wrzosowisko w ogrodzie nadają się m.in. wrzosy, wrzośce, różaneczniki i azalie. Rośliny te mają podobne wymagania, dzięki czemu mogą rosnąć razem. Grażyna Zwolińska
Dobrze zaprojektowane wrzosowisko cieszy oko kolorami prawie przez cały rok. Pod warunkiem jednak, że posadzimy nie tylko wrzosy, ale i wrzośce czerwone (krwiste), które kwitną wiosną oraz tak zwane wrzośce letnie. Podpowiadamy, jakie miejsce wybrać na takie wrzosowisko i jakie podłoże zapewnić roślinom. Radzimy też, kiedy sadzić wrzosy i wrzośce, jak je pielęgnować i kiedy przycinać.

Spis treści

Wrzosy i wrzośce na wrzosowisko

Zarówno wrzosy, jak i wrzośce są niedużymi krzewinkami. Początkujący ogrodnik może je pomylić. Przypomnijmy więc, że wrzosy kwitną od lipca do października, a wrzośce – od końca lutego nawet do przełomu kwietnia i maja. Kwiaty wrzosów przypominają kielichy, a podobne do łusek listki ustawione są pod kątem do łodygi. Kwiaty wrzośców to jakby dzbanuszki, a ustawione prostopadle do pędu listki przypominają igiełki.

Uwaga na różne wrzośce

Mowa tu wrzoścu krwistym (Erica carnea), który jest też znany jako wrzosiec czerwony. Są także tak zwane wrzośce letnie (np. wrzosiec Watsona, wrzosiec szary czy wrzosiec rozpierzchły), które mają zbliżony do niego wygląd i wymagania, ale kwitną latem. Jak najbardziej nadają się na wrzosowiska, są jednak nieco mniej odporne na mróz i wymagają okrycia na zimę. Jest też piękny wrzosiec delikatny, który najczęściej jest sprzedawany jesienią, wraz z wrzosami. Ta roślina jednak w ogóle nie jest mrozoodporna i nie zimuje w Polsce. Na stałe wrzosowiska niezbyt się więc nadaje.

Polecamy także: Chcesz mieć roślinę na lata? Nie pomyl wrzosu z wrzoścem delikatnym

Z lewej strony widoczny jest wrzos, a z prawej wrzosiec - z charakterystycznymi listkami przypominającymi igiełki.
Z lewej strony widoczny jest wrzos, a z prawej wrzosiec - z charakterystycznymi listkami przypominającymi igiełki. ulleo, music4life (Pixabay.com)

Ziemia i miejsce dla wrzosów i wrzośców

Wbrew stereotypowi, rośliny te wcale nie kochają cienia. Lubią stanowiska słoneczne, ale osłonięte od wiatrów. W upalne dni należy je podlewać, ale niezbyt obficie.

Wrzosy i wrzośce trzeba sadzić w przepuszczalnej, raczej suchej i kwaśnej ziemi. Tę ogrodową dobrze jest przekopać z kwaśnym torfem i piaskiem, dodając trochę przekompostowanej kory. O ile wrzośce poradzą sobie od biedy w nie zakwaszonej ziemi, o tyle wrzosy będą w niej bardzo źle rosły.

Polecane odmiany wrzosów i wrzośców krwistych

Wrzosowych i wrzoścowych krzewinek nie należy kupować na chybił trafił. Trzeba tak dobrać ich odmiany, żeby miały różne pory kwitnienia i różne kolory kwiatów. Ogrodnicy polecają takie odmiany wrzosów, jak:

  • Praecox lub Velvet Fascination o białych kwiatkach,
  • Carmen lub Red Favorit o kwiatkach czerwonych,
  • Boskop czy Mullion kwitnące na fioletowo.

Polecane odmiany wrzośców to:

  • Springwood White (białe kwiatki),
  • Winter Beaty (różowe),
  • Myretoun Ruby (czerwono-różowe).

Kiedy sadzić wrzosy i wrzosiec krwisty?

Najlepszą porą do sadzenia wrzosów i wrzośców jest wrzesień lub miesiące wiosenne. Doniczki z sadzonkami dobrze jest zanurzyć na kilka minut w wodzie. Krzewinki sadzimy tak, żeby powierzchnia podłoża z pojemnika była zrównana z powierzchnią podłoża ogrodu

Wrzosy i wrzośce są dość łatwe w uprawie. Szybko się rozrastają, tworząc barwne kobierce. Gdy przekwitną, zdobią rabatę swoimi liśćmi, które bywają ciemno i jasnozielone albo szare, cytrynowe lub żółte.

Podpowiadamy też: Jak zadbać o wrzosy w doniczce, żeby długo kwitły

Jak gęsto sadzić wrzosy i wrzośce?

Najlepszy efekt można uzyskać sadząc wrzosy i wrzośce w dużych grupach. Zalecana odległość między krzewinkami to od 30 do 40 cm. Ponieważ wrzosy i wrzośce mają dość płytki system korzeniowy, dobrze jest ziemię między nimi wyściółkować warstwą kory sosnowej. Nie tylko ograniczy to wysychanie ziemi, ale i wzrost chwastów.

Co jeszcze posadzić na wrzosowisku?

Krzewinki te pięknie komponują się z krzewami iglastymi, azaliami, rododendronami czy pierisami japońskimi. Wszystkie te rośliny lubią kwaśną ziemię.

Jak i kiedy przycinać wrzosy i wrzośce

Przycinanie wrzosów polega na usunięciu przekwitłych kwiatostanów. Cięcie wykonuje się u podstawy kwiatostanu (nie pędu!). Usuwa się w ten sposób zeschnięte i gołe pędy. Rośliny po przycięciu zagęszczają się, lepiej kwitną i nie tworzą pustych pędów pod kwiatostanami. Ogrodnicy radzą kwitnące jesienią wrzosy przycinać dopiero wczesną wiosną następnego roku, bo przekwitnięte kwiatostany są dobrym zabezpieczeniem roślin przed mrozem.

Z kolei wrzośce krwiste przycinamy właściwie tylko w przypadku słabego wzrostu. Robimy to tuż po kwitnieniu, czyli mniej więcej w końcu kwietnia.

Właściwości wrzosu

Warto wiedzieć, że wrzos zwyczajny ma także pewne właściwości lecznicze. Z jego kwiatów robi się m.in. napary i lecznicze nalewki (tu znajdziesz przepisy i informacje o ich właściwościach).

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom