Wrzesień w ogródku: czy warto jeszcze coś siać lub sadzić?

Agata Kaźmierczak
Wrześniowy ogródek Wrzesień jest miesiącem przejściowym między latem a jesienią. Zmienia się aura pogodowa, ale także ogrody i ogródki. Od tego miesiąca zaczynamy przygotowywać glebę do zimowego odpoczynku. By dobrze to zrobić, pamiętaj o koniecznych zabiegach pielęgnacyjnych.
Wrześniowy ogródek Wrzesień jest miesiącem przejściowym między latem a jesienią. Zmienia się aura pogodowa, ale także ogrody i ogródki. Od tego miesiąca zaczynamy przygotowywać glebę do zimowego odpoczynku. By dobrze to zrobić, pamiętaj o koniecznych zabiegach pielęgnacyjnych. Agata Kaźmierczak
Wrzesień to miesiąc, który zapowiada rychły koniec lata. Dzieci wracają do szkół a ogrodnicy zbierają plony: owoce, warzywa i resztę ziół. Ale czy w tym miesiącu można jeszcze coś siać lub sadzić?

Wraz z nadejściem września dzień staje się coraz krótszy, jesień tuż, tuż. Rolnicy rozpoczynają wykopki ziemniaków, zbiory kukurydzy oraz przygotowują się do kampanii buraczanej. Również ogrodnikom nie brakuje pracy. Z każdym dniem warzywnik i sad stają się coraz bardziej ubogie. Owoce i warzywa (m.in. seler, por, buraki, marchew) trafiają do spiżarni lub prosto na zaprawy. Mimo tego, nie zapomnijmy, że nawet tuż przed nadejściem jesieni, o ogrody trzeba dbać. 

Jakich prac pielęgnacyjnych wymaga trawnik we wrześniu? Pielęgnacja trawnika - kalendarz prac 

Zobacz, jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonać w warzywniku i sadzie pod koniec lata:

Zorganizuj kompostownik

 Pojemnik na kompost można wykonać samemu lub kupić w sklepie. Dzięki kompostownikowi łatwo można zagospodarować odpady nie tylko ogrodowe, ale także domowe. Pamiętaj, że kompost to naturalny nawóz.

Dowiedz się więcej: Kompostownik – sposób na zagospodarowanie odpadów w gospodarstwie domowym 

Po zakończonych zbiorach, a nawet gdy jeszcze wszystkie warzywa nie zostały zebrane, warto wygrabić z rabatek i zagonów opadłe liście z drzew i resztki po warzywach, by nie gniły. Wszystko to trafić może do kompostownika. Ale uwaga! Rośliny lub ich części zaatakowane przez chorobę grzybową należy usunąć z ogródka, najlepiej je spalić.

Odchwaszczaj i w przypadku suszy nadal podlewaj ogród i warzywnik!

Po raz ostatni nawieź trawnik

W tym miesiącu zaczyna się jesienny program pielęgnacji trawników. Trawę kosimy już rzadziej niż raz w tygodniu oraz podnosimy wysokość cięcia. W tym czasie aktywne są dżdżownice, za którymi pojawiają się krety. Należy zwalczać te szkodniki. Jest to pora na wykonanie areacji wgłębnej. 

Załóż efektowne wrzosowisko i zadbaj o oczko wodne

Wrzesień to dobry czas na zakładanie wrzosowiska w ogrodzie. Pamiętaj, że pierwszym krokiem w jego zakładaniu jest wybór odpowiedniego miejsca. Nie może ono być przypadkowe. Zaciszne, osłonięte od wiatru, słoneczne, choć nie przez cały dzień - takie miejsca lubią wrzosy i wrzośce. 

Jest jeszcze czas, by przed zimą zadbać o oczko wodne. W tym miesiącu można podzielić i przesadzić rośliny wodne.

Zobacz, jak zadbać o oczko wodne właśnie teraz: Oczko wodne – jak je zbudować i pielęgnować 

Czy we wrześniu warto jeszcze coś siać i sadzić? Oczywiście...

Koniec lata to czas nie tylko zbiorów. To także dobry czas na sadzenie roślin cebulowych i wysiew niektórych roślin, szczególnie ozimych:

Pod koniec miesiąca możesz już wysiać łubin, żyto, rzepak lub wykę na poplon, który przekop dopiero wiosną. Tym sposobem wzbogacimy ziemię o cenne składniki.

Zasadź czosnek, choć wrzesień to nie ostatni dzwonek! Warzywo to sadzimy wiosną lub jesienią. Dzięki temu, że posadzimy go właśnie we wrześniu, zbiory czosnku, za rok w lipcu, będą na pewno udane. Jeśli nie zdążysz posadzić go we wrześniu, październik też będzie odpowiednim momentem.

Na początku września, jeśli nie zdążyłeś w sierpniu, zasadź truskawki. Pamiętaj, że gleba pod truskawki powinna być specjalnie przygotowana. Należy dość intensywnie nawieźć ją kompostem. 

W połowie września sadzimy rośliny cebulowe, a szczególnie krokusy (w drugiej połowie września), tulipany, hiacynty, lilii, zimowity, przebiśniegi, śnieżyczki, irysy. Rośliny cebulowe zasadzone jesienią, zakwitną wiosną. Pamiętaj, że cebule sadzimy piętką do dołu. 

Spójrz, jak dbać o tulipany: Tulipany – sadzenie i uprawa tych kwiatów

Posadź iglaki i zasadź kwiaty dwuletnie

Pospiesz się, gdyż mijają ostatnie dni na sadzenie krzewów iglastych! Krzewy te najlepiej sadzić do połowy września. Jeśli ten miesiąc nie przynosi większych opadów deszczu, należy iglaki intensywnie podlewać. Pamiętaj też o intensywnym podlewaniu wszystkich roślin zimozielonych!

Zasadź na miejsca stałe bratki, goździki, niezapominajki. Każdy z tych kwiatów jest dość łatwy w uprawie i wszystkie tolerują miejsca półcieniste. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom