Pielęgnacja trawnika - kalendarz prac

Agata Kaźmierczak
Koszenie trawnika Jeżeli podczas wakacji nie będzie nas w domu dłużej niż 2 tygodnie, postarajmy się zorganizować koszenie trawnika.
Koszenie trawnika Jeżeli podczas wakacji nie będzie nas w domu dłużej niż 2 tygodnie, postarajmy się zorganizować koszenie trawnika. Agata Kaźmierczak
Piękny trawnik to marzenie każdego właściciela posesji. Jedynym sposobem, by uzyskać cel jest odpowiednia pielęgnacja oraz nawadnianie. Pamiętajmy jednak, że o trawnik powinniśmy dbać przez cały rok. Dziś przypominamy zakres prac w poszczególnych miesiącach.

Piękna murawa to efekt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Przełom marca i kwietnia (w zależności od aury pogodowej) – to czas kiedy najintensywniej powinniśmy zadbać o trawnik, dzięki temu pobudzimy trawę do wzrostu. A w kolejnych miesiącach musimy kosić i podlewać trawę.

Przeczytaj poradnik: Praktyczne porady ekspertów dotyczące prowadzenia trawnika 

Styczeń, luty

Zimą nie przeprowadzamy żadnych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika, należy jednak pamiętać, że podczas mrozów nie powinno się chodzić po trawniku, w tym okresie bowiem częściej łamią się źdźbła trawy.

Jeśli zgarniamy śnieg z wjazdu, nie przekładajmy go na trawnik i pod żadnym pozorem nie usypujmy na trawniku górek ze śniegu, zbity śnieg wolno będzie topniał, co może przyczynić się do powstania pleśni śniegowej. Jeśli na trawniku długo zalega lód, należy go rozbić.

W lutym, jeśli na trawniku nie zalega warstwa śniegu, można już trawnik nawieźć wapnem, nawet gdy śnieg do końca nie stopniał, pamiętajmy jednak, że wapnujemy tylko gleby kwaśne (w celu ich odkwaszenia).

Marzec

Tak naprawdę program pielęgnacji trawników zaczynamy właśnie w marcu. Podczas pierwszych oznak wiosny należy wyrównać powierzchnię trawnika, usunąć np. kretowiska.

Wygrabiamy powstałą warstwę filcu i napowietrzamy glebę nakłuciami, przeprowadzamy w ten sposób aerację. Pod jej wpływem masa korzeni traw zwiększy się, natomiast darń trawnika na pewno się wyrówna.

Uzupełniamy ubytki w murawie. Wysiewamy trawę o podobnym składzie, jak podczas pierwszego siewu , jeżeli nie znamy składu mieszanki, siejemy mieszankę traw do rekonstrukcji.

Przeprowadzamy wałowanie trawnika. Jest to przyciskanie do gleby korzeni trawy, które z powodów mrozów wypchane zostały do góry.

Zapamiętaj! Pierwsze koszenie trawnika powinno zaledwie usunąć wierzchołki, zbyt niskie cięcie spowoduje żółknięcie traw.

Kwiecień

W tym miesiącu rozpoczynamy nawożenie i odchwaszczanie trawnika. W tym okresie trawnik zaczyna też intensywnie rosnąć, dlatego rozpoczynamy jego intensywne koszenie. Najbardziej optymalna długość źdźbeł to ok. 3–4 cm

Trawnik nawozimy nawozem zawierającym dużą ilość azotu, zwykle 1 raz w miesiącu. Trawnik nawozić możemy także kompostem, ale jeśli jest to trawnik przydomowy, rozrzucony na nim kompost może wyglądać nieestetycznie. Odchwaszczanie przeprowadzajmy najlepiej chemicznymi środkami na rośliny dwuliścienne np. Starane, Bofix.

Usuwajmy mech z trawnika. Najlepiej posypać go piaskiem a następnie po upływie ok. 2 tygodni, kiedy obumrze - wygrabić.

Ciekawe porady: Jaką kosiarkę kupić, by mieć ładny trawnik 

Maj

W maju trawa rośnie dość intensywnie, zatem kosimy ją raz w tygodniu. Samo koszenie jednak nie wystarcza, aby trawa stała się bujna. Konieczne jest również nawadnianie trawnika. Jednak należy stosować się do ważnej zasady.

Najbardziej wskazane jest podlewanie trawnika do 8.00 rano. Wtedy istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się chorób grzybowych na źdźbłach. Krople wody pozostają na roślinie stosunkowo krótko, do zostają wysuszone przez poranne słońce.

Zbyt częste i mało obfite podlewanie prowadzi do zahamowania wzrostu trawy, a pobudzenia wzrostu takich chwastów, jak np. mech czy karmnik rozesłany. Dlatego trawnik nawadniajmy niezbyt często, lecz obficie.

Czerwiec, lipiec

W tych dwóch miesiącach jest okres intensywnego nawadniania i przycinania trawnika. Nawozimy trawnik raz w miesiącu. Pamiętajmy również o odchwaszczaniu.

Warto wiedzieć: Jak dbać o trawnik w trakcie upalnego lata 

Sierpień

Koniec sierpnia lub początek września to najlepszy czas na zakładanie trawników. To czas optymalny, gdyż ustępują upały, a do pierwszych oznak zimy murawa zdąży wzejść. Sierpień to ostatni miesiąc, w którym można nawozić nawozem bogatym w azot.

Wrzesień

W tym miesiącu zaczyna się jesienny program pielęgnacji trawników. Trawę kosimy już rzadziej niż raz w tygodniu oraz podnosimy wysokość cięcia. Jest to też pora na wykonanie areacji wgłębnej. W tym czasie aktywne są dżdżownice, za którymi pojawiają się krety. Ponieważ krety mogą uszkadzać rośliny, no i zepsuć trawnik, trzeba się ich pozbyć z ogrodu.

Polecamy: Sposoby na kreta w ogrodzie - jak się go pozbyć

Październik

W październiku regularne koszenie powinno być kontynuowane. Należy sprzątać opadające na trawnik liście i saprofity. W miesiącu tym kończymy wysiew nasion, ale jest to dobry czas na układanie darni. W drugiej połowie miesiąca po raz ostatni kosimy trawę. Nawozimy trawnik po raz ostatni.

Listopad

Usuwamy zbędne liście, które zalegają na trawniku. Nadal możemy układać darń w ogrodzie.

Grudzień

To koniec pracowitego roku, poza sprzątaniem liści nie ma innych zabiegów pielęgnacyjnych. Pamiętaj o przygotowaniu sprzętu (np. kosiarki) na czas zimy. To czas na naprawy i konserwację urządzeń. 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom