Oczko wodne – jak je zbudować i pielęgnować

Agata Kaźmierczak
Oczko wodne Oczko wodne może być oazą w naszym ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że rośliny wodne, mimo że wymagają pielęgnacji nigdy ich nie nawozimy i nie sadzimy w ziemi ogrodowej!
Oczko wodne Oczko wodne może być oazą w naszym ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że rośliny wodne, mimo że wymagają pielęgnacji nigdy ich nie nawozimy i nie sadzimy w ziemi ogrodowej! Agata Kaźmierczak
Lato to idealna pora, by zatroszczyć się o wygląd oczka wodnego. Ale nie tylko, to także odpowiednia pora na jego założenie. Zobacz od czego zacząć?

Oczko wodne w ogrodzie z łatwością możemy zbudować sami. Możemy również zatrudnić do tego odpowiednich fachowców, którzy z betonu wybudują nam zbiornik. Jego zaletą będzie wytrzymałość na wiele możliwych uszkodzeń, wadą – dość wysoka cena. Z tego powodu warto oczko wodne zrobić samemu. To nic trudnego!

Dowiedz się więcej i przestrzegaj prawa: Oczko wodne, basen, staw w ogrodzie - sprawdź, co o tym mówi prawo 

Co powinieneś wykonać krok po kroku robiąc oczko wodne w ogrodzie

Krok 1: Dopilnuj niezbędnych formalności w urzędzie!

Zgodnie z art. 29 Prawa budowlanego przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 30 metrów kwadratowych nie wymagają pozwolenia na budowę. Jednak oczko wodne o każdym metrażu wymaga zgłoszenia w najbliższym Starostwie Powiatowym w Wydziale Architektury i Budownictwa.

Krok 2: Wybieramy miejsce dla oczka i ustalamy jego granice.

Najpierw, po znalezieniu odpowiedniego miejsca, wyznaczamy teren, jaki zajmie oczko. Najlepiej użyć do tego zwykłego kolorowego sznurka, który przywiązujemy do wbitych w ziemię palików, tym samym wyznaczymy kształt oczka wodnego i jego wielkość.

Miejsce dla oczka wodnego nie powinno być przypadkowe. Najokazalej zaprezentuje się na uboczu działki. Starajmy się wybierać miejsce tak, by przez większość dnia nie padał na oczko wyłącznie cień a przynajmniej przez kilka godzin zbiornik ogrzewały promienie słoneczne.

Standardowa wielkość oczka wodnego to ok. 2 metry długości oraz 2,5–3 metrów szerokości. Głębokość zależy od tego, czy w oczku pływać będą ryby. Jeśli zdecydujemy się na ryby w oczku wodnym, ważne by jego głębokość rozpoczynała się od ok. 80 cm.

Krok 3: Następnie kopiemy dół, który wkrótce okryjemy folią lub ułożymy gotową formę.

Na tym etapie, po wykopaniu odpowiedniego dołu, należy ustalić, ile metrów folii będziemy potrzebowali. Najlepiej, gdy całe dno oczka wodnego uda nam się okryć jednym kawałkiem folii. Jeśli nie, konieczne będą łącza wykonane przez specjalistów.

Pamiętajmy jednak, że przed nałożeniem wcześniej zakupionej folii, należy dno oczka oczyścić ze zbędnych rzeczy, po czym dno zasypać niegrubą warstwą piasku. 

Jeśli zdecydowaliśmy się na gotową, zakupioną wcześniej formę do oczka wodnego, najlepsza będzie forma z polietylenu. Lekka, przy tym lżejsza w transporcie. Jednak pamiętajmy, że gotowe formy do oczek wodnych zwykle mają od 58 cm głębokości. Ważne, by z płytkiego zbiornika na zimę odławiać ryby.

Krok 4: Napełniamy oczko wodą i zakładamy filtr.

Po pracach związanych z budową oczka przyszedł czas na napełnienie go wodą, o którą od tego momentu trzeba będzie dbać. Ten moment jest także czasem, kiedy wybrać musimy odpowiedni filtr. System filtracyjny zapewni wodzie czystość. Dostępne są, m.in. filtry przepływowe i ciśnieniowe. Ciśnieniowe umieszczone są w ziemi nieopodal zbiornika, przepływowe w oczku wodnym.

Jeśli mimo przeprowadzonych prac porządkowych stawek „kwitnie", spróbuj sposobu „na worek". Do jutowego worka o pojemności ok. 50 litrów wsyp kwaśny torf wysoki i umocuj całość na dnie zbiornika na okres od dwóch do czterech tygodni. Kwaśnego odczynu wody glony nie tolerują.

Krok 5: Organizujemy przestrzeń wokół zbiornika.

Oczko wodne organizujemy według własnego uznania. Wybierając rośliny zwróćmy uwagę na późniejszy wygląd oczka. Wiele z roślin może się zbyt bujnie rozrosnąć się, np. mięta wodna.

Zobacz film, jak dbać o czystość oczka wodnego

_Źródło: TVN Meteo/x-news_ 

Brzegi oczka wodnego może ozdobić roślinami, podobnie jak zbiornik

Do ozdobienia wykorzystaj na przykład:

  • niezapominajkę
  • tatarak zwyczajny,
  • knieć błotną.

Rośliny zanurzone w wodzie, które wybrać możemy do oczka wodnego to:

  • okrężnica bagienna,
  • moczarka kanadyjska,
  • rdestnica kędzierzawa.

Często jednak najokazalej prezentują się rośliny pływające, takie jak:

  • lilie wodne,
  • pływacz zwyczajny,
  • żabiściek.

Zobacz, jakie jeszcze warto wybrać rośliny: Rośliny do oczka wodnego 

Jaką wybrać odpowiednią folię?

By oczko wodne było solidnie i estetycznie wykonane, przede wszystkim należy wybrać odpowiednią formę lub bardziej popularną w naszych ogrodach – folię, którą wyłożone zostanie oczko. Pamiętajmy, że folia powinna być opatrzona wieloletnią gwarancją. Podczas jej wyboru zwróćmy także uwagę na to, czy nie wpłynie szkodliwie na ryby i roślinność oraz czy folia jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki pogodowe.

Oto najpopularniejsze rodzaje folii, ich wady i zalety:

  • Folia polietylenowa – najtańsza, ale najmniej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Zwykle co 3 a nawet 2 lata trzeba ją koniecznie wymieniać.
  • Folia PVC – jest trwalsza (nawet kilkanaście lat nie trzeba jej wymieniać) niż folia polietylenowa oraz odporniejsza przede wszystkim na mróz. Lepiej układa się nią w oczku, gdyż jest elastyczna.
  • Kauczuk – składnikiem takiej folii jest syntetyczny kauczuk. Jest to folia bardzo trwała i odporna na związki chemiczne, mróz czy promienie słoneczne, jednak droższa od pozostałych. Nie łamie się i jest niezwykle elastyczna.
  • Geoguma – współcześnie produktem coraz częściej używanym do wykładania oczka wodnego jest geoguma, grubsza i lepsza od innych folii. Jej zaletą jest fakt, że nie wymaga konserwacji a jej odporność na wszelkie uszkodzenia jest większa niż zwykłej folii. Nie wydziela również substancji szkodliwych więc nie musimy się martwić, jak materiał ten wpłynie na wodną florę i faunę. Dodatkowo cechują ją duża elastyczność, co ułatwia układanie jej w przygotowanym miejscu.

Oczko wodne z formy? Zobacz, czy warto takie mieć: Jak założyć oczko wodne 

Co należy zrobić, by we własnym zakresie latem zadbać o oczko wodne

Latem zadbać musimy o rośliny wodne. Rośliny, które straciły już swoje walory estetyczne możemy wyjąć z wody i oczyścić. Rany po cięciach można natrzeć roztartym węglem drzewnym. Wiele z roślin możemy także przyciąć. Zawsze przycinaj zeszłoroczne pędy roślin wodnych i nadbrzeżnych tak, żeby wystawały nad lustrem wody.

Jeśli nie chcesz mieć zbyt wielu kłopotów z glonami, dosadź takie rośliny podwodne, jak moczarki i rogatki. Produkują one dużo tlenu i pochłaniają wielkie ilości światła. Dobre są też rośliny pływające, których rozpostarte na powierzchni wody liście zacieniają wodę.

Podczas upałów uzupełniaj braki wody w oczku wodnym. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom