Woda gazowana, częściowo odgazowana i niegazowana – którą najlepiej pić w upały

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
rawpixelO tym, że wodę trzeba pić nie tylko w upały, powinni wiedzieć nie tylko dorośli.
rawpixelO tym, że wodę trzeba pić nie tylko w upały, powinni wiedzieć nie tylko dorośli. rawpixel (Pixabay.com)
Z jednej strony masz wodę gazowaną, a z drugiej niegazowaną. Pośrodku jest natomiast woda częściowo odgazowana. Przedstawiamy te trzy rozwiązania.

Na pierwszy rzut oka woda gazowana różni się od niegazowanej tym, że ta pierwsza ma bąbelki, a druga jest ich pozbawiona. Nie tylko jednak to różni obie wody. Jest też rozwiązanie pośrednie, to woda częściowo odgazowana. O tym, że wodę trzeba pić, a najwięcej podczas upałów (najlepiej ponad 2 litry dziennie, a więcej, gdy jest gorąco), nikogo przekonywać nie trzeba. Człowiek musi nawadniać organizm od wewnątrz. To korzystne dla jego zdrowia, samopoczucia i urody. Piszemy, co kryje się w butelce z wodą, po którą sięgamy. 

Woda gazowana

Woda gazowana to woda nasycona dwutlenkiem węgla (CO2). Istnieją 3 rodzaje wód gazowanych. Generalnie wody niskonasycone to te o stężeniu dwutlenku węgla poniżej 1500 miligramów na litr. Do wód średnionasyconych zalicza się wody o stężeniu CO2 wynoszącym od 1500 do 4000 mg/l. Za wodę wysokonasyconą uznaje się tę, która ma więcej niż 4000 mg/l. Wybrane źródła podają nieco inne dane.

Poznaj różniceWoda mineralna, lecznicza i źródlana 

Niektórzy mówią, że woda gazowana jest niezdrowa, podobnie, jak słodkie wody smakowe oraz napoje gazowane typu cola. Faktycznie, dzieci i osoby starsze, zmagające się z dolegliwościami przewodu pokarmowego, cierpiące m.in. na zgagę, nadkwasotę, biegunkę i inne problemy gastryczne, powinny unikać picia wody z bąbelkami. To przede wszystkim ze względu na stosowaną dietę.

Czysta woda gazowana jednak gasi pragnienie w równym stopniu, co jej niegazowana odpowiedniczka. Niektórzy, regularnie ją pijący, zachwalają, że woda gazowana ma pewien kwaskowaty smak, bardziej orzeźwia i skuteczniej gasi pragnienie, niż niegazowana. Słodkie wody smakowe i napoje gazowane powodują natomiast, że po nich pragnienie wzrasta.

Nieprzyjemnie się robi, gdy zaraz po wypiciu wody gazowej lub w trakcie picia bąbelki gazu przedostają się do nosa. To powoduje niekiedy podrażnienie śluzówki nosa. Ponadto bąbelki zawarte w wodzie mogą niejako rozpychać jelita i stanowić źródło bólu brzucha. Nie jest jednak tak, że woda gazowana zawsze szkodzi. Naukowcy udowodnili, że potrafi ona również wspomóc np. leczenie infekcji dróg moczowych.

Woda gazowana z napoczętej butelki powinna zostać wypita w ciągu maksymalnie 2–3 dni, ale najlepiej spożyć ją w ciągu 24 godzin. Butelkę należy przechowywać w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce.

Woda niegazowana

Woda niegazowana nie jest nasycona dwutlenkiem węgla. Tutaj praktycznie nie występują ograniczenia co do osób, które mogą pić wodę niegazowaną. Zarówno dzieci, jak i osoby chore, nie mają przeciwwskazań do sięgania po butelkę wody niegazowanej. Wybrani twierdzą, że ta woda jest nijaka w smaku i w sumie mają rację. Nie można jej za to porównywać do kranówki, ponieważ ta druga jest z reguły gorszej jakości.

Przy odchudzaniu osoby często sięgają po wodę niegazowaną. I prawidłowo. Sama woda wprawdzie nie odchudza (nie działa, jak cudowne i mniej cudowne herbatki sprzyjające utracie masy ciała), lecz picie wody wspomaga odchudzanie. Woda ma korzystny wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Dzieje się tak dlatego, że woda zmniejsza uczucie głodu, dłużej czujemy się najedzeni, więc nie sięgamy po przekąskę czy konkretne jedzenie. Co więcej, woda, w przeciwieństwie do soków, nie zawiera kalorii i cukru, na skutek czego nie pobudza tak, jak inne napoje, apetytu na słodycze oraz bogate w węglowodany produkty spożywcze.

Dowiedz się: Czy warto i kiedy można pić wodę z kranu 

Woda częściowo odgazowana stanowi rozwiązanie pośrednie między wodą gazowaną i niegazowaną. Jak nazwa wskazuje: podczas produkcji usuwa się część gazu z wody. Woda, poddawana procesowi częściowego odgazowania, jest często przy okazji poddawana dwóm innym procesom – napowietrzania oraz filtracji. Osoby ją pijące chwalą sobie delikatność, a zarazem skuteczne orzeźwienie.

Tego o piciu wody mogłeś nie wiedzieć

Wody nie powinno pić się bezpośrednio z butelki, żeby nie doszło do zakażenia bakteriami (żeby nie wpuścić ich do butelki).

Na zlecenie Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze" przeprowadzono badania Polaków dotyczące ich wiedzy o wodzie. Okazało się, że tylko 7 procent rodaków wie, iż właściwe nawodnienie organizmu wpływa na obniżenie poziomu stresu, a jedynie co 10. Polak słyszał, że picie wody wspomaga koncentrację. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom