Włocławek: kamienice w Śródmieściu to ruiny. Miasto ma na to radę?

redakcja GP, Małgorzata Goździalska
Ulgi w remontachUlgi w remontach mają dotyczyć tych właścicieli, którzy zdecydują się na remont całej elewacji budynku. Na zdjęciu: fragment ulicy Tumskiej we Włocławku.
Ulgi w remontachUlgi w remontach mają dotyczyć tych właścicieli, którzy zdecydują się na remont całej elewacji budynku. Na zdjęciu: fragment ulicy Tumskiej we Włocławku. Wojciech Alabrudziński
Urząd Miasta szykuje wsparcie dla właścicieli budynków w Śródmieściu - zwolnienie od podatku od nieruchomości w wysokości 80 procent poniesionych kosztów robót budowlanych.

Jak wyglądają kamienice w okolicach Starego Rynku? Wiele z nich to ruiny, które wymagają pilnego remontu. Co zrobić, żeby zachęcić właścicieli do podjęcia prac, które zmieniłyby warunki życia mieszkańców, a także wygląd miasta? Na razie wiele kamienic po prostu swym wyglądem odstrasza i stanowi kiepską wizytówkę Włocławka - jak miasta zaniedbanego, zapyziałego.

Co zrobić, żeby ten stan zmienić. Władze miasta kilka tygodni temu zdradziły, że pracują nad rozwiązaniami, które mogłyby zachęcić właścicieli kamienic do podjęcia prac. I oto efekt. Planowane są zwolnienia od podatku od nieruchomości, w wysokości 80 procent poniesionych kosztów wykonania robót budowlanych. - To może być impuls, który ułatwi właścicielom podjęcie decyzji o remontach - mówi prezydent Andrzej Pałucki.

Proponowane przez Ratusz rozwiązania służą wsparciu właścicieli budynków położonych w obszarze Śródmieścia. To budynki lub ich części położone w granicach wyznaczonych przez plac Wolności, ul. Zduńską, Zielony Rynek, ul. Związków Zawodowych, Bechiego, Bulwary Marszałka Piłsudskiego, ul. Piwną, Prymasa Wyszyńskiego i Brzeską.

Miasto zmusi właścicieli do remontu kamienic w Bydgoszczy 

Ulgi mają dotyczyć właścicieli kamienic, w których wykonany zostanie remont całej elewacji albo ograniczona będzie emisja dwutlenku węgla poprzez przyłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej lub przez zmianę typu ogrzewania - z węglowego na elektryczne, gazowe lub olejowe. A zwolnienie przysługiwać ma w wysokości 80 procent poniesionych kosztów wykonania robót budowlanych, nie dłużej jednak niż przez okres 10 lat. Chodzi jednak tylko o budynki przylegające bezpośrednio do chodnika lub jezdni.

Ponadto zwolnienie dotyczyć będzie wyłącznie robót budowlanych rozpoczętych po dniu wejścia w życie uchwały Rady Miasta i wykonanych w okresie nie przekraczającym roku od dnia ich rozpoczęcia.

Radni zajmą się projektem uchwały po otrzymaniu opinii z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ile proponowana zmiana będzie kosztować? - To wszystko zależy od zainteresowania właścicieli kamienic - odpowiada Monika Budzeniusz, rzeczniczka prezydenta.

Ratusz jest przekonany, że rezygnacja z części dochodów budżetowych opłaci się, bo rekompensatą za utracone wpływy do budżetu będą takie korzyści jak zmiana wizerunku miasta czy ograniczenie zanieczyszczenia powietrza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom