Właściwości maku. Im więcej makowca zjesz, tym bardziej zachce ci się spać

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
MakowiecMakowiec to jedno z głównych ciast świąt Bożego Narodzenia. Nie każdy jednak wie, jak ziarenka maku w nim się znajdujące wpływają na nasz organizm.
MakowiecMakowiec to jedno z głównych ciast świąt Bożego Narodzenia. Nie każdy jednak wie, jak ziarenka maku w nim się znajdujące wpływają na nasz organizm. Przemysław Świderski
W maku znajduje się sok. To za sprawą tego soku mniej odczuwamy ból, za to stajemy się senni. Wymieniamy jeszcze inne właściwości maku.

Makowiec, kutia, łazanki to potrawy wigilijne, w których znajdziesz mak. Warto wiedzieć, jak wpływa na nas to, co zawarte jest w tych maleńkich kuleczkach. Najpopularniejszy jest mak niebieski (to jego używamy w kuchni). Jest również mak lekarski, mak biały (dodaje się go do rogali marcińskich na 11 listopada) oraz mak polny (kwiat rosnący na łące). 

Warto przeczytaćSymbolika wigilijnych potraw. Co serwujemy na Wigilię 

Mak sprzed naszej ery

W najstarszym zapisanym języku, sumeryjskim (używanym od przynajmniej IV wieku przed naszą erą), pojawił się znak, graficzny, tzw. ideogram. Przedstawiał mak jako roślinę radości, szczęśliwości oraz uśmiechu. Naukowo potwierdzone, że mak wykazuje właściwości odurzające. Można z niego zrobić narkotyki, choćby heroinę. Opium, czyli wysuszony sok z niedojrzałych jeszcze makówek maku lekarskiego, ma w swoim składzie związki psychoaktywne. Należą do nich m.in. morfina i kodeina. Substancje te działają przeciwbólowo. Opium stosowano jako środek znieczulający i podawano je choremu przed operacją, a później – jako środek do uśmierzania bólu u pacjentów po operacjach. Mak działa również nasennie. Nie bez powodu chce się spać temu, kto zje wiele kawałków makowca.

Polecamy teżKutia, czyli deser na Boże Narodzenie 

Co kryją w sobie ziarenka maku

Mak jest rekordzistą, jeśli chodzi o zawarte w nim pokłady wapnia. 100 gramów maku dostarcza organizmowi 1440 miligramów wapnia, czyli więcej niż sugerowana dzienna dawka. Kto chce mieć mocne kości i zdrowe zęby, a także odpowiednią krzepliwość krwi, niech nie rezygnuje z maku w swojej diecie. Fosfor też występuje w dużych ilościach w maku. I tak samo odpowiada za mocne, zdrowe kości i zęby.
W maku jest też dużo magnezu. Jeśli zatem komuś dokuczają skurcze mięśni, odczuwa kołatanie serca czy szybko się męczy przy nawet małym wysiłku fizycznym, to dobrze byłoby, aby do swojego jadłospisu włączył mak. Aby mięśnie i nerki prawidłowo funkcjonowały i żeby skoncentrować się było łatwo, człowiekowi potrzebny jest potas. Ten natomiast w sporych ilościach też znajduje się w ziarenkach maku.
Mak pomaga zwalczyć tzw. zły cholesterol. Korzystnie działa na cerę, włosy i paznokcie, przyspiesza gojenie się ran. Poprawia ostrość wzroku. Reguluje pracę jelit, likwidując zaparcia. Dobrze wpływa na układ nerwowy. Pozwala zwalczyć depresję. Napar z maku można stosować na kaszel.

Kto nie powinien jeść maku

Mak jest ciężkostrawny. Może ponadto uczulać. Dzieci do 2. roku życia i kobiety ciężarne nie powinny objadać się ciastami czy potrawami z dużą ilością maku. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom