Od przyszłego roku na zakup własnego mieszkania potrzebny będzie wkład własny. A z roku na rok jego wymagana wysokość będzie rosła. Tym sposobem od 2017 roku dla mieszkania o wartości 300 tys. złotych potrzebne będzie aż 60 tys. złotych oszczędności (20 proc. wartości lokalu).
Dowiedz się: Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny na mieszkanie deweloperskie
Osoby planujące zakup własnego M za kilka lat powinny oszczędzać już teraz. Eksperci podpowiadają od czego zacząć, by w przyszłości bez problemu stać się posiadaczem własnego mieszkania lub domu.
Nowa Rekomendacja S i cel zmian na rynku kredytów hipotecznych
W czerwcu 2013 roku Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wprowadziła zmiany do Rekomendacji S, czyli dokumentu określającego standardy usług bankowych z zakresu kredytów hipotecznych. Według nowych zapisów, od przyszłego roku klienci ubiegający się o kredyt hipoteczny będą musieli posiadać 5 procent wkładu własnego. A to dopiero początek zmian.
– Z każdym rokiem wysokość wymaganego wkładu ma być większa, aż do 20 proc. w 2017 roku – twierdzi Ewa Kozłowska, ekspert Gold Finance, Związek Firm Doradztwa Finansowego. – Dodatkowo, Komisja Nadzoru Finansowego poleca bankom zmiany w zakresie okresu kredytowania. Według nowych ustaleń, okres ten nie może przekroczyć 35 lat. Rekomendowane jest natomiast udzielanie kredytów na nie więcej niż 25 lat. Obecnie klienci zadłużają się nawet na pół wieku, czyli aż na dwa razy dłużej.
Celem zmian nie jest utrudnienie dostępu do kredytów. Mają one zabezpieczyć stabilność rynku nieruchomości i usług finansowych. Myśląc o tych, dla których odłożenie kilku czy kilkunastu tysięcy złotych jest problemem, KNF proponuje, by w następnych latach kredyty mieszkaniowe były udzielane z mniejszym wkładem własnym (np. 10 proc.). Pozostała część kredytu musi być jednak w takiej sytuacji ubezpieczona.
Jeśli na poważnie myślimy o przyszłości we własnych „czterech kątach", powinniśmy zacząć oszczędzać już dziś na wkład własny. Jak to jednak zrobić?
Skuteczne oszczędzanie – grunt to mieć dobry plan
Jak wskazują eksperci ZFDF, podstawą skutecznego oszczędzania jest wyznaczenie sobie celu. W przypadku zakupu mieszkania będą to pieniądze na wkład własny. Przyjmijmy, że zakup planujemy za kilka lat. Wtedy bank będzie wymagać już 20 proc. wartości nieruchomości (od 2017 r.). Kredyt o wartości 300 tys. złotych będzie wymagał oszczędności rzędu 60 tys. złotych. Zobacz, jak znaleźć w domowym budżecie takie środki.