Grządki podwyższone to sposób na wygodną i wydajną uprawę. Sprawdź, jak je przygotować, z czego wykonać skrzynie i czym je wypełnić?

Katarzyna Józefowicz
Wideo
od 7 lat
W ostatnich latach podwyższone grządki stały się niezwykle popularnym sposobem uprawy roślin i trudno się temu dziwić, gdyż mają mnóstwo zalet. Łatwiej jest zadbać o odpowiednią ziemię dla roślin, wygodniejsza jest także pielęgnacja. Skrzynie do uprawy warzyw można wykonać samemu z różnych materiałów, jednak trzeba też zadbać o odpowiednie warstwy ich wypełnienia. Podpowiadamy, jak krok po kroku założyć podwyższone grządki i przygotować je pod uprawę roślin.

Spis treści

Zalety i wady grządek podwyższonych

Podwyższone grządki zakłada się w skrzyniach wykonanych z różnych materiałów, a najczęściej uprawia się na nich warzywa. To rozwiązanie ma wiele zalet. W skrzyniach dużo łatwiej jest kontrolować jakość podłoża, wymieniać je i dopasowywać od potrzeb konkretnych roślin, co pozwala na uprawę różnych gatunków, bez względu na to, jaką ziemią dysponujemy w ogrodzie.

Podwyższone grządki, czyli uprawa w skrzyniach, to rozwiązanie szczególnie polecane, jeśli ziemia nie jest zbyt żyzna. Ale doskonale sprawdzają się w
Podwyższone grządki, czyli uprawa w skrzyniach, to rozwiązanie szczególnie polecane, jeśli ziemia nie jest zbyt żyzna. Ale doskonale sprawdzają się w każdym ogrodzie. Zapewniają wygodną pielęgnację roślin i łatwiejszą uprawę. tagphoto/Getty Images

Znacznie łatwiej jest też pielęgnować uprawy, gdyż w trakcie pracy, nie trzeba się mocno schylać czy przyklękać na ziemi. Wiosną podłoże w skrzyniach szybciej się też nagrzewa, więc można wcześniej rozpocząć uprawy. Niestety, latem z kolei ziemia wysycha w nich szybciej niż w gruncie, więc konieczne jest systematyczne nawadnianie upraw.

Miejsce pod podwyższone grządki

Zanim jednak przystąpimy do uprawy roślin na podwyższonych grządkach, musimy je najpierw przygotować. W pierwszej kolejności należy wybrać dla nich odpowiednie, ciepłe i zaciszne miejsce.

Wymiary skrzyń do uprawy warzyw

Następnie trzeba się zastanowić, jakie wymiary będzie miała skrzynia, co z kolei zależy od tego, co będzie w niej rosło. Jeśli planujemy uprawę warzyw o długim systemie korzeniowym np. marchwi czy pietruszki, skrzynie powinny być wyższe, aby korzenie roślin miały możliwość swobodnego rozwoju. Odpowiednia wysokość to ok. 40-60 cm. Jeśli natomiast chcemy sadzić sezonowe zioła i niewielkie warzywa (rzodkiewka, koper, sałata itp.), wystarczą niższe rabaty, wysokości ok. 20-30 cm.
Pamiętajmy jednak, że nasze plany w kolejnych sezonach mogą się zmienić, dlatego warto dobrze przemyśleć zasadność zakładania niskich grządek. Wyższe będą bardziej uniwersalne.

Szerokość skrzyń nie powinna wynosić więcej niż 1,5-1,8 m, co pozwoli z każdej strony wygodnie sięgnąć do środka rzędu (czasem zaleca się szerokość 1-1,2 m, jednak wygodniejsze i wydajniejsze są nieco szersze). Z kolei długość, to już kwestia miejsca, jakim dysponujemy i konstrukcji samej skrzyni, choć zwykle nie jest to więcej niż 3-4 m długości. (co 1-1,5 m przyda się wzmocnienie w postaci poprzecznej ścianki), gdyż zbyt długie mogą nie wytrzymać naporu znajdującej się w nich ziemi i się zdeformować. Wyjątkiem są skrzynie z płyt betonowych, które dobrze poradzą sobie z takim wyzwaniem.

Drewniane skrzynie na podwyższone grządki

Kolejna sprawa to wybór materiału, z którego będzie wykonana skrzynia. Najprostszym i najczęściej stosowanym jest drewno. Na skrzynie odpowiednie będą gładkie, grube, twarde (raczej dębowe niż sosnowe), zabezpieczone przed wilgocią deski (zaimpregnowane naturalnymi preparatami np. olejem). Przycina się je na odpowiedni wymiar i łączy ze sobą, wzmacniając w wewnętrznych narożnikach grubymi, drewnianymi kantówkami.
Jeśli chcemy naprawdę solidnie wykonać naszą skrzynię, przyda się też niewielki fundament (np. z gotowych bloczków betonowych), na którym umieścimy całą konstrukcję. Podmurówka nie tylko zapobiegnie wydostawaniu się ziemi spod ścianek pojemnika, ale też wzmocni rabatę oraz odizoluje deski od gleby, zapobiegając ich gniciu.

Jeśli w skrzyniach planujemy sezonową uprawę roślin, po stworzeniu konstrukcji nie musimy z nią już nic więcej robić, jeśli jednak zamierzamy pozostawić w niej rośliny na zimę, dobrze jest zaizolować wewnętrzne ścianki np. płytami styropianu, na który nakładamy grubą folię, izolującą styropian od podłoża. Dzięki temu zimą będziemy mieć większą pewność, że rośliny nam nie zmarzną.

Polecamy też:

Skrzynie do uprawy z innych materiałów

Choć podwyższane skrzynie najczęściej wykonuje się z drewnianych desek, można je też skonstruować z innych materiałów np.:

  • betonowych płyt ogrodzeniowych (wyjątkowo trwałe i solidne),
  • aluminium (nowoczesne, trwałe, odporne na warunki atmosferyczne),
  • ocynkowanej stali (trwała, ale zimą łatwo się oziębia, a latem nagrzewa),
  • kompozytowych desek tarasowych.

Czym wypełnić podwyższone grządki? Układ warstw

Po wykonaniu i ustawianiu skrzyni na miejscu, przystępujemy do jej wypełniania.

  • W pierwszej kolejności powinniśmy wyłożyć jej dno siatką na krety, która ochroni nasze uprawy przed nieproszonymi gośćmi.
  • Następnie warto rozłożyć warstwę naturalnych, niezadrukowanych kartonów, które zabezpieczą podłoże przed przerastaniem chwastów z gruntu i zwabią dżdżownice.
  • Kolejna warstwa to grube gałęzie (stanowią drenaż) oraz kompost i obornik, będące źródłem składników odżywczych i naturalną matą grzewczą.
  • Dopiero na tak przygotowany podkład można wysypać odpowiednie podłoże ogrodnicze, najlepiej wzbogacone dodatkowo kompostem.

Zadbaj o rośliny w Twoim ogrodzie!

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom