Wiertarki dla majsterkowicza i nie tylko. Poradnik

Jacek Szydłowski, (jb)
Wiertarka dla majsterkowiczaDo większości domowych pracy wystarczy sprzęt o mocy od 500 do 700 W.
Wiertarka dla majsterkowiczaDo większości domowych pracy wystarczy sprzęt o mocy od 500 do 700 W. Bosch
Dobra wiertarka to podstawa domowego warsztatu. Przyda się nie tylko przy wierceniu dziur. Może nam również służyć za mieszadło, wkrętarkę czy maszynę polerską. Oto, co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu wiertarki.

Przed wyruszeniem do sklepu musimy się zastanowić, jakie będzie główne zastosowanie naszego urządzenia. Czy zamierzamy używać wiertarki sporadycznie, czy też potrzebujemy maszyny, która posłuży do cięższej pracy. Generalnie, wiertarki dzielą się na sprzęt amatorski i profesjonalny. Różni się on wytrzymałością, mocą, funkcjami i oczywiście ceną.

Zobacz również: Kupujemy wiertarkowkrętarkę akumulatorową 

– Nie jest łatwo dokonać jednoznacznego podziału wiertarek – mówi Marek Jachorek, z firmy Robko Elektronarzędzia – Wszystko zależy od zastosowań. Wyróżniamy wiertarki bezudarowe, udarowe oraz młotowiertarki. Do remontu nowoczesnych domów najlepsze będą wiertarki z udarem mechanicznym. Natomiast do drewna i metalu poleciłby wiertarki bezudarowe.

Sprzęt kupowany w markecie różni się przede wszystkim cenowo od tego z autoryzowanych punktów dealerskich. W sklepach z narzędziami dostępne są sprzęty dla amatorów, ale także profesjonalne.

Sprzęt dla majsterkowicza

Tego rodzaju urządzenia nie oferują zbyt dużych możliwości. Są bardzo proste w obsłudze, wygodne i znacznie tańsze od sprzętu dla zawodowców. W zupełności jednak wystarczą do większości prac domowych. Wymagania przeciętnego majsterkowicza powinna spełnić jednobiegowa wiertarka o mocy od 500 do 700 W.

Mimo niskiej ceny, amatorski sprzęt nie jest całkowicie pozbawiony udogodnień. Najczęściej spotykana opcja to regulacja prędkości obrotowej, odpowiedniej dla średnicy wiertła i rodzaju materiału, w którym pracujemy. Wiele amatorskich urządzeń oferuje również dwa tryby wiercenia. Jeden wykorzystywany jest przy pracy w metalu, drewnie i plastiku. Drugi, z udarem nadaje się do wiercenia w betonie lub kamieniu. Bardzo przydatna jest również funkcja zmiany kierunku obrotów. Dzięki temu możemy np. wykręcać wkręty.

Żadne dodatkowe opcje nie zastąpią jednak mocy. Ta jest w wiertarkach najważniejsza. Zależy od niej maksymalna średnica otworów. Sprzęt o mocy 600 W powinien wystarczyć do pracy w betonie lub metalu. Wywiercimy nim otwory o średnicy ok. 13 mm. Wiertarkę można z powodzeniem wykorzystać także do innych zadań. Posłuży nam ona np. do mocowania wkrętów, mieszania farb lub polerowania. Wszystko zależy od zastosowanej końcówki. Nie ma jednak sprzętu uniwersalnego. Do mieszania gęstych zapraw lub wycinania dużej liczby otworów konieczny będzie sprzęt o większej mocy. Za tym, co oczywiste idzie również cena.

– Chociaż urządzenia oferowane w hipermarketach są tanie, to nie zawsze idzie za tym dobra jakość – ostrzega Jachorek. – Poszukując sprzętu do cięższej pracy radziłbym odwiedzić autoryzowane punkty dealerskie. W takich sklepach dostępne są urządzenia dla amatorów, ale także profesjonalne. Cena jest wyższa, ale ma swoje uzasadnienie w jakości.

Wiertarka dla zawodowca

Przeciętny majsterkowicz używa wiertarki przez kilka godzin w roku. Dla zawodowców to codzienne narzędzie pracy. Musi więc mieć większą moc i trwałość. Stąd wysokie ceny tego typu urządzeń. Narzędzia profesjonalne są też zwykle mniej wszechstronne niż sprzęt dla amatorów. Najczęściej spotykane, oprócz wiertarek udarowych są młotowiertarki oraz młoty. Przydadzą się jedynie do wyburzania ścian lub kucia tynków.

Wiertarki dla zawodowców dysponują zwykle przekładnią 2-biegową. Pierwszy bieg nadaje się np. do wycinania dużych otworów. Kiedy obciążenie jest mniejsze, możemy pracować na drugim biegu, z większą prędkością obrotową. Przeciętna moc takich urządzeń mieści się w przedziale od 800 do 1200 W.

Wiertarki udarowe i młoty

Do pracy w betonie i kamieniu nie wystarczy wirujące wiertło. Musi ono pracować także wzdłuż własnej osi, uderzając w rozwiercany materiał. Taki ruch posuwisto-zwrotny nazywamy udarem. W urządzeniach dobrej klasy, w zależności od prędkości wiertła uzyskuje się ponad 50 tyś udarów na minutę. Dzięki temu praca postępuje znacznie szybciej.
W wiertarkach amatorskich, do wytworzenia udaru wykorzystywany jest mechanizm grzechotkowy. W sprzęcie dla zawodowców stosuje się zwykle mechanizm pneumatyczny.

Osobna kategoria sprzętu to młotowiertarki. Pozwalają na pracę w bardzo twardych materiałach, z którymi klasyczny sprzęt nie daje sobie rady. Młotowiertarka przyda się również do kucia w ścianach czy stropach. Pamiętajmy jednak, że do kucia konieczna jest funkcja udaru bez obrotów.

W młotowiertarkach stosujemy zwykle wiertła typu SDS lub SDS-Plus. Mają one specjalne żłobienia, które pozwalają na stabilniejsze zamocowanie ich w uchwycie.

Wybierając konkretny model pamiętajmy, że zwykła wiertarka udarowa nie zastąpi nam młotowiertarki. Z kolei młotowiertarka nigdy nie będzie tak uniwersalna, jak klasyczne urządzenie. 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom