Szlifierka kątowa w domowym warsztacie. Jaki model wybrać

ewk
Praca szlifierką kątowąModele szlifierek, w których tarcza szlifierska schowana jest pod metalową osłoną zamocowaną do kołnierza głowicy. chronią użytkownika przed iskrami.
Praca szlifierką kątowąModele szlifierek, w których tarcza szlifierska schowana jest pod metalową osłoną zamocowaną do kołnierza głowicy. chronią użytkownika przed iskrami. Black & Decker
Poza wiertarkami i wkrętarkami, szlifierki kątowe należą do jednych z najpopularniejszych elektronarzędzi. Równie często wykorzystywane są zarówno przez profesjonalistów, jak i majsterkowiczów.

Cechą charakterystyczną szlifierek kątowych jest możliwość wykorzystywania ich nie tylko do szlifowania, polerowania i szczotkowania ale też do cięcia metalu i innych twardych materiałów.
Można spotkać się z różnym nazewnictwem szlifierek kątowych, zależnie od regionu i grup zawodowych: diax (diaks), fleks (flex), gumówka.

Czym kierować się przy wyborze szlifierki kątowej?

Wybierając szlifierkę kątową do domowego warsztatu powinniśmy wziąć pod uwagę zakres prac, które będziemy wykonywać.
Do podstawowych, okazyjnie wykonywanych i niezbyt skomplikowanych prac (usuwanie rdzy, przycinanie płytek ceramicznych oraz drobnych elementów wykonanych z metalu czy drewna) najlepiej wybrać niewielkie urządzenie o wymiennej tarczy 115 mm oraz mocy w granicach 400–900 W.
Dla osób planujących intensywniejsze wykorzystywanie szlifierki kątowej do cięższych prac warsztatowych i budowlanych lepszym rozwiązaniem będą urządzenia o średnicy tarczy 125 mm. Moc takich urządzeń waha się w granicach od 600–1200 W.

Przeczytaj również: Jakie młotki warto mieć w domowym warsztacie

Majsterkowicz, który planuje cięższe prace budowlane i warsztatowe, powinien rozejrzeć się za dużymi szlifierkami kątowymi przeznaczonymi do zastosowań profesjonalnych. Urządzenia takie są wyposażone w tarczę o średnicy 180 lub 230 mm ich moc często przekracza 2000 W i w zależności od modelu może dochodzić do 2600 W. Przy pomocy dużej szlifierki kątowej można ciąć zbrojenie lub metalowe elementy konstrukcyjne, można też używać jej przy pracach brukarskich (cięcie kostek) a także przy szlifowaniu dużych powierzchni betonu lub metalu.

Zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas użytkowania szlifierek kątowych

Jednym z podstawowych warunków wpływającym na jakość i bezpieczeństwo obróbki przy pomocy szlifierki kątowej, to właściwy dobór osprzętu jakimi są tarcze, wśród których mamy do wyboru:

  • tarcze przeznaczone do cięcia metali, betonu, materiałów ceramicznych,
  • tarcze do szlifowania,
  • tarcze polerskie,
  • tarcze łańcuchowe do cięcia drewna,
  • szczotki druciane (z drutu karbowanego lub plecionego) do usuwania warstw lakierniczych i rdzy.

Podczas używania szlifierki kątowej należy bezwzględnie przestrzegać następujących zasad bezpieczeństwa:

  • wyłączyć urządzenie z sieci podczas montażu i demontażu tarczy,
  • kierunek obrotu zaznaczony na tarczy musi być zgodny z kierunkiem obrotu szlifierki,
  • do wykonania określonych prac (cięcie metalu, materiałów ceramicznych czy drewna, szlifowanie) montować tarczę o odpowiednim przeznaczeniu,
  • stosować osprzęt (tarcze) o rozmiarach odpowiadających wielkości urządzenia w znormalizowanych rozmiarach o średnicy zewnętrznej 115, 125, 150, 180, 230 i 300 mm,
  • przestrzegać prędkości maksymalnych oznaczonych na tarczach,
  • pod żadnym pozorem nie zdejmować obudowy ochronnej w czasie pracy,
  • w czasie pracy należy używać okularów ochronnych,
  • nie używać tarczy noszących widoczne ślady uszkodzenia lub nadmiernego zużycia,
  • zwracać uwagę aby strumień iskier (przy cięciu metalu) nie był skierowany na materiały łatwopalne (zagrożenie pożarem) oraz na przedmioty szklane, szkliwione lub lakierowane (niebezpieczeństwo zniszczenia powierzchni glazury, szyb czy przedmiotów emaliowanych nieusuwalnymi ziarnami metalu). 

Polecamy poradnik: Jaki ubiór i sprzęt BHP jest odpowiedni dla majsterkowicza 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom