Widmo egzekucji komorniczej za niespłacanie kredytu hipotecznego

Emil Chrzanowski, Katarzyna Wojewódzka - strefynieruchomosci.blog.pl
Kłopoty ze spłatą kredytu hipotecznegoWidmo egzekucji komorniczej za niespłacanie kredytu hipotecznego
Kłopoty ze spłatą kredytu hipotecznegoWidmo egzekucji komorniczej za niespłacanie kredytu hipotecznego mk
W ostatnich latach banki udzieliły Polakom bardzo wielu kredytów. Najwięcej z nich zaciągano na zakup domów i mieszkań. Niestety wiele osób zbiera teraz srogie żniwo nieprzemyślanych decyzji kredytowych.

Decyzja o kredycie hipotecznym jest jedną z najtrudniejszych w naszym życiu. Dla wielu jednak jest to jedyna szansa, aby zamieszkać na swoim. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, jakie konsekwencje może mieć pochopnie podjęta decyzja o kredycie hipotecznym. Najczęściej dowiadujemy się o tym, gdy zaczynamy mieć pierwsze problemy finansowe. Wtedy dostajemy jeden z tych nieprzyjemnych listów od komornika.

Czy egzekucja komornicza oznacza koniec?

Na tych, którzy dostaną pismo komornicze spada blady strach. Wiedzą już, że żarty się skończyły i mogą stracić nie tylko swoją piękną nieruchomość, na którą zaciągnęli kredyt w banku, ale też dużo więcej. Banki najczęściej żądają zwrotu pożyczki wraz z pełną kwotą odsetkową. Rzecz jasna nieruchomość, która została kupiona za tą pożyczkę nie pokryje całości kredytu. Co więc w takim wypadku zrobić?

Warto przeczytać: Jakie są procedury eksmisji za zadłużenie mieszkania

Zadaliśmy takie pytanie Pani Katarzynie Brzezińskiej z firmy Dom Aukcyjny Emmerson, która zajmuje się, także takimi przypadkami.

Pani Ilona – w czasach bumu prowadziła dobrze prosperującą firmę księgową. Wzięła kredyt na zakup domu, następnie zaciągnęła kredyt na zakup dwóch lokali użytkowych, które wynajmowała, a czynsz za wynajmu pokrywał raty kredytu. Nastał kryzys, w latach 2008/2009 straciła kilku klientów, a lokale użytkowe były niewynajęte. Przestała obsługiwać kredyty trafiła do nas w sytuacji wypowiedzianych kredytów, z wszczętą egzekucją komorniczą i z potrzebą szybkiej sprzedaży nieruchomości - dwóch lokali użytkowych i domu. Dom sprzedaliśmy na aukcji wcześniej jednak wynegocjowaliśmy z bankiem zawieszenie egzekucji komorniczej i restrukturyzacje spłaty pozostałej części kredytu. Dom został sprzedany, lokale użytkowe też. Pani Ilona mieszka w wynajętym mieszkaniu w Warszawie, odbudowuje swoja firmę, ma mniejsze zobowiązania wobec banku. Jest wolna od spraw komorniczych, jak twierdzi – rozpoczęła nowe życie z dużym bagażem doświadczeń.

Takich i innych sytuacji jest bardzo dużo. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zawsze jest jakieś wyjście. Ale należy uświadomić sobie, że będziemy musieli poświęcić temu nasze najbliższe plany, czas i energię. Nie należy się poddawać, gdyż komornik nie oznacza końca naszego szczęścia w życiu i początku niepowodzeń. W takiej sytuacji powinniśmy racjonalnie spojrzeć na zaistniałą sytuację.

Pierwszym pomysłem na poradzenie sobie z zaistniałym problemem jest poszukiwanie informacji w Internecie oraz wśród znajomych, gdyż mogą się one okazać bardzo pomocne. Ważne jest, abyśmy działali, a nie pozostawiali sprawę, by sama się rozwiązała, ponieważ wtedy ostateczne rozwiązanie z pewnością nie będzie dla nas korzystne.

Co zrobić, gdy odezwie się do nas komornik

Jeżeli odezwie się do nas komornik, to nie należy go zbywać i unikać, lecz rzetelnie przedstawić swoją sytuację zarówno komornikowi, jak i wierzycielowi. Zdajmy sobie sprawę z tego, że od wierzyciela zależy, w jaki sposób komornik będzie postępował. A na pewno wykazanie chęci współpracy wyjdzie każdemu na dobre.

Decyzja o zwróceniu się o pomoc prawną do wyspecjalizowanych w tej dziedzinie prawników jest bardzo dobrą opcją. Usługa, którą zaproponują specjaliści ma na celu wyprowadzenie zadłużonego klienta na finansową prostą. Pierwszym etapem jest przeprowadzenie analizy zaległości, następnie ustalany jest plan działania, który może obejmować: antywindykację, renegocjację warunków z bankami. Takie działanie ma doprowadzić do restrukturyzacji kredytów i umorzenia części odsetek.

Lepiej trzymać rękę na pulsie przy spłacaniu kredytu hipotecznego

Powinniśmy jednak pomyśleć zawczasu, aby komornik nie zapukał jednak do naszych wrót. Pamiętajmy, by zawsze trzymać rękę na pulsie i w momencie, gdy odczuwamy, że nie mamy pieniędzy na spłatę kredytu, możemy chociażby skorzystać z „wakacji kredytowych", które to większość banków oferuje. Kredyt konsolidacyjny daje możliwość zmniejszenia wysokości miesięcznych wydatków związaną ze spłatą wszelki zobowiązań finansowych wobec banków, nawet o 30 proc. Jest kilka możliwości, jednak trzeba działać od razu.

Polecamy: Do czego potrzebna nam historia kredytowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom