Wentylacja w domu alergika - rozwiązania i serwis. Poradnik

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Zbyt duża wilgotność sprzyja rozwojowi bakteriiZbyt duża wilgotność w pomieszczeniach sprzyja rozwojowi bakterii, które z kolei niekorzystnie wpływają na samopoczucie alergika
Zbyt duża wilgotność sprzyja rozwojowi bakteriiZbyt duża wilgotność w pomieszczeniach sprzyja rozwojowi bakterii, które z kolei niekorzystnie wpływają na samopoczucie alergika Sxc
Co trzeci Polak ma alergię, a statystycznie jedną trzecią życia spędzamy w domu. Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu alergika powoduje, że dolegliwości tak nie dokuczają.

Wentylacja ma zapewnić dopływ świeżego powietrza poprzez cyrkulację. Jej zadaniem jest także usuwanie z niego zanieczyszczeń, w których występują alergeny.

Kiedy wystarczy wentylacja grawitacyjna?

Wybór systemu wentylacji zależy od rodzaju uczulenia domownika. Często jest to alergia na kurz i roztocza, syntetyczne i naturalne włókna w pomieszczeniu. Gdy alergik mieszka na wsi, z dala od głównych ulic, gdzie powietrze nie jest mocno zanieczyszczone, wystarczy wentylacja grawitacyjna.

Przeczytaj również: Przenośny klimatyzator do domu i mieszkania 

Zasada jest taka: napływające do domu zimne powietrze wypiera na zewnątrz to lżejsze od niego powietrze ciepłe. Ruch powietrza zmniejsza kondensację pary wodnej na ścianach. Zużyte powietrze usuwane jest kratkami wentylacyjnymi z kuchni, łazienki lub wc, a rześkie powietrze wlatuje do pomieszczeń przez nawiewniki zamontowane w stolarce budowlanej.

Trzeba otwierać okna

Jeżeli tego nie będziemy robić, w pomieszczeniu będzie panować wilgoć, więc mogą się rozwinąć bakterie, pleśń i grzyby. W powietrzu będzie więcej zanieczyszczeń, które kryją się m.in. w materiałach wykończeniowych. Usuwanie zawilgoconego powietrza i napływ w jego miejsce świeżego możliwe jest też wtedy, kiedy np. w drzwiach w łazience i kuchni są otwory.

Nawiewniki z regulacją ręczną lub automatyczną

W ścianach zewnętrznych budynku można zamontować nawiewniki. Sklepy oferują nawiewniki z regulacją ręczną albo automatyczną. Te ostatnie modele oddziałują na różnicę ciśnienia w środku i na zewnątrz pomieszczenia. Charakterystyczne dla nawiewników jest to, że nie można ich zupełnie zamknąć, właśnie to zapewnia odpowiednią wymianę powietrza.

Powietrze wcześniej przefiltrowane

W przypadku, gdy dom alergika stoi w mieście, znajduje się blisko ruchliwych ulic (dużo spalin) i terenów przemysłowych, a tam powietrze jest bardzo zanieczyszczone, alergia może się nasilać. Tak samo w mieszkaniach osób uczulonych na pyłki traw i kwiatów, powietrze nie powinno się dostawać bezpośrednio przez okna do pokoju. Lepiej wtedy nie otwierać okien.

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła

Rozwiązaniem jest również centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła lub system ogrzewania powietrznego. Centrala wentylacyjna wyposażona jest w wymiennik krzyżowy. Ten odbiera ciepło od powietrza wyrzucanego na zewnątrz, natomiast oddaje je powietrzu, które jest nawiewane do środka. W zestawie jest pilot. Za jego pomocą możemy w każdej chwili zwiększyć lub zmniejszyć ilość nawiewanego powietrza, bo jest kilka stopni (przeważnie trzy) nadmuchu powietrza. Tak samo może obniżyć lub podwyższyć temperaturę panującą w pokoju. To podwyższa komfort przebywania alergika w pomieszczeniu.

Więcej dla i o alergikach: Wnętrza przyjazne dla alergików i dzieci 

Pamiętajmy jednak, że zbyt wysoka temperatura czasem zakłóca prawidłową wilgotność powietrza. To z reguły oznacza gorsze samopoczucie domowników. Zbyt suche powietrze może być przyczyną zaburzeń oddychania, objawami kaszlu, kataru, łzawienia oczu. Za wysoki poziom wilgotności pomaga rozwojowi roztoczy, grzybów i pleśni.

System ogrzewania powietrzem

Z kolei system ogrzewania powietrzem w domu alergika może stanowić podstawowe lub dodatkowe źródło ogrzewania mieszkania. Taki system składa się z nadmuchowego kotła grzewczego, kanałów rozprowadzających, kratek nadmuchowych, czerpni zewnętrznej (umieszczona jest w zewnętrznej ścianie domu, dostarcza świeże powietrze do systemu), czerpni wewnętrznej (gromadzi ochłodzone powietrze z pomieszczeń i odprowadza je do pieca).

Cały system jest sterowany automatycznie. Wszystkim zarządza komputer. Można ustawiać temperaturę powietrza oraz siłę nadmuchu. Dzięki działaniu systemu alergik czuje się bardziej komfortowo, bo powietrze jest stale wymieniane, więc nie ma w nim tylu zanieczyszczeń.

Filtr powietrza dla alergików

Praktyczna jest również klimatyzacja z klimatyzatorami posiadającymi specjalny filtr powietrza dla alergików. W instrukcjach producenci podają przeciętne ilości zanieczyszczeń pyłowych na wsi, w mieście i obszarach przemysłowych. Skuteczne są klimatyzatory wyposażone w tzw. biofiltry albo filtry antyalergenowe. Wyłapują nawet 97 procent cząstek zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Usunięte bakterie nie powracają już do obiegu powietrza.

Konserwacja klimatyzatora

Na filtrach osadzają się drobnoustroje. Sprzyja im duża wilgotność powietrza. Pozbędziemy się bakterii, jeżeli regularnie, zgodnie ze wskazówkami producenta urządzeń, będziemy czyścić filtry klimatyzatorów. Gdy się zużyją (informacja podana w instrukcji dołączonej do sprzętu), należy je wymienić na nowe. Minimum raz na dobę musimy wietrzyć pomieszczenia. Wówczas klimatyzacja powinna być wyłączona. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom