Klimatyzacja domu: jej działanie na ludzki organizm

mk, Agnieszka Fabiś z firmy LARS
Klimatyzator ściennyKlimatyzator ścienny
Klimatyzator ściennyKlimatyzator ścienny Lars
Klimatyzacja jest elementem naszego codziennego życia. Używamy jej w samochodzie, pracy, instytucjach publicznych oraz coraz częściej również w domach. Zdania, co do skuteczności klimatyzacji i jej wpływu na zdrowie człowieka, są podzielone.

Uzupełnijmy wiedzę na temat klimatyzacji oraz rozwiejmy wątpliwości związane z jej niekorzystnym działaniem na nasz organizm. 

Czytaj również:Klimatyzatory: rozwiązania do domu jednorodzinnego

Użytkowanie klimatyzacji, a przeziębienia

Stwierdzenie, że klimatyzacja powoduje przeziębienia, jest częściowo prawdą. Jednak zależy to w dużej mierze od sposobu, w jaki korzystamy z klimatyzacji. Równie dobrze przeziębienia można się nabawić korzystając z pokojowego wentylatora, gdy przez dłuższy czas będziemy przebywać w obrębie jego bezpośredniego podmuchu. Jeśli w przypadku klimatyzacji zaprogramowana temperatura będzie zbyt niska, to nasz organizm będzie narażony na wyziębienie. Gdy dodatkowo będziemy często wychodzić na zewnątrz chłodzonego pomieszczenia, gdzie temperatura bywa zwykle znacznie wyższa, to ryzyko przeziębienia jest bardzo wysokie.

Z badań wynika, że człowiek najlepiej czuje się w temperaturach z zakresu od +20 do +24°C. Ponadto, aby uniknąć niebezpieczeństwa przeziębienia w upalny dzień, różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz powinna wynosić maksymalnie 5–7°C.

Wpływ klimatyzacji na alergików

Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne wyposażone są w specjalne filtry, które powstrzymują niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje i zanieczyszczania powietrza w postaci zarodników grzybów, pleśni, roztoczy, ludzkiego naskórka czy sierści zwierząt domowych.

Biofiltry i filtry plazmowe instalowane w klimatyzatorach są bardzo skuteczne i eliminują do 80% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Klimatyzatory osuszają ponadto powietrze, co korzystnie wpływa na alergików. Urządzenia filtrujące są też skuteczną barierą przed dostawaniem się do pomieszczeń zanieczyszczeń z zewnątrz, takich jak pyłki drzew i traw. Pod tym względem klimatyzacja pomaga osobom uczulonym. Problemem mogą być jednak starsze urządzenia lub te, które nie są systematycznie czyszczone i konserwowane.

Zapach wydzielający się z instalacji klimatyzacyjnej

Z zaniedbanych i nieserwisowanych urządzeń może wydzielać się nieprzyjemna woń, ponieważ do prawidłowego działania klimatyzator wymaga czyszczenia i okresowych przeglądów. Większość firm zajmujących się serwisowaniem klimatyzatorów zaleca wykonanie jednego lub dwóch przeglądów w ciągu roku. Wizyta specjalisty połączona z czyszczeniem filtrów i sprawdzeniem sprawności instalacji uchroni nas przed awariami.

Sami również możemy zadbać o urządzenia klimatyzacyjne. Należy raz w miesiącu przetrzeć wyloty powietrza ciepłą wodą z mydłem. W ten sposób pozbędziemy się osiadającego kurzu i innych zanieczyszczeń. Czysty klimatyzatora jest dużo bardziej wydajny i mniej narażony na uszkodzenia mechanizmów.

Klimatyzator a wilgotność powietrza

Według obiegowej opinii działający klimatyzator wysusza powietrze. Taka sytuacja ma miejsce głównie w układach samochodowych. Urządzenia domowe wyposażone są coraz częściej w nawilżacze, które zapobiegają wysuszaniu powietrza. Zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieści się w przedziale 40–60%. W przypadku, gdy wilgotność jest za mała można stosować specjalne krople do oczu (przydają się one głównie w samochodzie oraz podczas długiej pracy z komputerem). 

Emisja hałasu przez klimatyzatory

Najgłośniejszym elementem systemu chłodzącego jest skraplacz, do którego powraca rozgrzany czynnik chłodzący. Aby urządzenie chłodziło i oddawało ciepło, musi nastąpić proces sprężania, czyli przejście ze stanu gazowego w ciekły. To właśnie podczas tego procesu zachodzącego w kompresorze wytwarzane jest ciepło. Niestety kompresor może być głośny.

Hałas jest też emitowany przez wentylator zamontowany przy skraplaczu. Wentylator ma za zadanie obniżenie temperatury. Skraplacz montuje się zwykle na ścianie budynku lub na dachu. Ponieważ znajduje się on poza chodzonym pomieszczeniem, nie przeszkadza znajdującym się w nim ludziom. Jednostki wewnętrzne klimatyzatorów, czyli parowniki pracują znacznie ciszej i z reguły nie przekraczają wartości 50 dB, a więc poziomu ludzkiego szeptu. Pamiętajmy, żeby podczas zakupu klimatyzatora zwrócić uwagę na parametr mówiący o wartości emitowanego hałasu.

Wokół urządzeń klimatyzacyjnych narosło wiele negatywnych opinii i mitów. Jednak znaczna większość osób jest zgodna, że klimatyzatory pozwalają przetrwać największe fale gorąca, poprawiając tym samym komfort życia i pracy. Systemy klimatyzacyjne są ważne jednak nie tylko dla ludzi. Podczas upalnego lata dają wytchnienie również zwierzętom domowym oraz zapobiegają przegrzewaniu sprzętów elektronicznych, m.in. komputerów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom