Wanna z hydromasażem - czy warto ją kupić i jak dbać o czystość takiego sprzętu

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Wanna z hydromasażem W wannie z hydromasażem można przygotować kąpiel z dodatkiem olejków lub ziół, pod warunkiem, że producent wanny nie zabrania. Kąpiel w takiej wannie nie powinna trwać dłużej, niż 20 minut.
Wanna z hydromasażem W wannie z hydromasażem można przygotować kąpiel z dodatkiem olejków lub ziół, pod warunkiem, że producent wanny nie zabrania. Kąpiel w takiej wannie nie powinna trwać dłużej, niż 20 minut. Riho
Wanna z hydromasażem kosztuje nawet 20 tysięcy złotych. Niektórzy twierdzą, że jest warta takich pieniędzy. Inni narzekają, że nie dość, że drogi sprzęt, to jeszcze trudno go utrzymać w czystości. Jaka jest prawda?

Wanna do hydromasażu to taka, która wykonuje masaż przy użyciu wody pod wysokim ciśnieniem. Inaczej mówiąc: strumień, kierowany na poszczególne partie ciała, masuje skórę. Uderzenie wody ma być odczuwalne, ale nie bolesne. Woda kierowana ze specjalnych dysz masuje przede wszystkim plecy, ramiona i stopy.

Poczytaj też: Rodzaje hydromasażu 

To pęcherzyki powietrza pod wodą masują. Taki podwodny masaż – określany jako domowe spa –działa nie tylko na cerę. Poprawia krążenie krwi, likwiduje zmęczenie, odpręża, wzmacnia kręgosłup. Pomaga w zwalczaniu cellulitu. Polecany jest osobom zmagającym się z chorobami stawów albo układu nerwowego, niedociśnieniem i nadciśnieniem.

Jak działa wanna z hydromasażem?

W najprostszych wannach z hydromasażem masuje tylko woda. Powietrze wtłaczane jest za pomocą ukrytej pod wanną dmuchawy i rozprowadzane jest w wodzie. Pompa spręża wodę i wyrzuca ją pod ciśnieniem z minimum czterech dysz (znawcy mówią, że dobra wanna z hydromasażem powinna mieć minimum właśnie cztery dysze). Są one umiejscowione na bokach wanny w ten sposób, żeby w tym samym czasie masowany był kark, plecy, nogi i stopy. Najdroższe modele wanien mają nawet 35 dysz.

Masaż wodny i powietrzny

Masaż wodny jest najpopularniejszy. Z ruchomych dysz, znajdujących się na bocznych ściankach wanny, z jej tyłu (tam, gdzie nasze plecy) i przodu (tam, gdzie stopy) wypływają strumienie wody pod ciśnieniem. Natomiast masaż powietrzny to taki, gdzie z otworów w dnie wanny i nieruchomych zazwyczaj dysz na jej bokach przedostaje się sprężone powietrze. Istnieją wanny, w których można zafundować sobie oba rodzaje masażu – wodny i powietrzny.

Rodzaje wanien z hydromasażem

Wanna z hydromasażem jest najczęściej akrylowa, rzadziej wykonana ze stali. Może być tradycyjna, wolnostojąca, do zabudowy. Sklepy oferują, oprócz standardowych prostokątnych, wanny narożne, owalne, asymetryczne albo przypominające minibasen. Zmieści się w nich nawet sześć osób. W zależności od wielkości i głębokości wanien, mają pojemność od 150 do 450 litrów.

Wyposażenie dodatkowe wanny z hydromasażem

Masaż wodny albo powietrzny (tzw. perełkowy), regulator natężenia strumienia wody, a więc niezależna regulacja natężenia masażu pleców, boków oraz stóp przez napowietrzanie to jedne udogodnienia. Niektóre dodatkowe rozwiązania oferowane przez producentów to funkcja podgrzewania wody oraz funkcja napełniania przez dysze czy odprowadzenie po kąpieli wody z systemu masażu wodnego albo czujnik poziomu wody. Inne dodatki to ekstrapółki, specjalny stojak-uchwyt np. na tablet albo radio.

– U nas znajduje się ponad 40 modeli wanien akrylowych, a do każdej z nich istnieje możliwość dobrania hydromasażu na miarę swoich potrzeb – informuje Barbara Kraszewska, specjalistka ds. sprzedaży w firmie Riho, produkującej wanny z hydromasażem. – I to bez względu na to, czy klient poszukuje efektywnego hydromasażu wodnego (hydro) o prozdrowotnym oddziaływaniu na konkretne partie ciała, czy też odprężającego masażu powietrznego (aero) lub po prostu dużej rodzinnej wanny do wspólnej zabawy z dziećmi. Płaskie dysze, ergonomiczne zagłówki, jak i sam kształt wanien zapewniają komfort użytkowania. Nowoczesne oświetlenie ledowe białe lub chromoterapia (system terapii kolorami) nadadzą nastrój kąpieli. Zaś bezpieczna dezynfekcja, funkcja podgrzewania wody oraz intuicyjny sterownik LCD z możliwością zaprogramowania indywidualnych ustawień masażu aż dla sześciu osób, zadowolą najbardziej wybrednych.

Jak czyścić wannę z hydromasażem?

Niektórzy uważają, że taka wanna wymaga szczególnej pielęgnacji. Narzekają, że z otworów wylatują paprochy, resztki mydła albo że śmierdzi z dysz. Warto kupić środek przeznaczony do czyszczenia wanien z hydromasażem. Co kilka kąpieli powinien być stosowany. To m.in. płyny do dezynfekcji. Sklepy oferują również specjalne tabletki, które rozpuszcza się w wodzie w wannie. Oczywiście nie wtedy, gdy zażywamy w niej kąpieli.

A to ciekawe: Domowe SPA 

Trzeba wówczas włączyć specjalny program, „autoczyszczenie", w jaki wanna jest wyposażona. Problem, że nie wszystkie wanny posiadają tę funkcję. Jeśli nie są wyposażone w program, trzeba nalać tyle ciepłej wody do wanny, żeby zakryła wszystkie dysze. Potem wlać albo wsypać środek i włączyć hydromasaż, a po kilkunastu minutach go wyłączyć, a wodę wypuścić. Należy jeszcze wlać czystej wody do wanny i ponownie, tym razem na 5–10 minut, włączyć hydromasaż. Wodę wylać i gotowe.

Niektórzy użytkownicy stosują gorący ocet. Producenci przestrzegają natomiast przed stosowaniem środków żrących, ponieważ te mogą uszkodzić przewody elektryczne.

Ceny wanien z hydromasażem

Najprostsze modele kosztują około 1500 złotych. Wanny z hydromasażem z najwyższej półki to wydatek nawet 20 tysięcy złotych. Trzeba doliczyć jeszcze za montaż wanny. Ten powinien być wykonany ściśle według zaleceń producenta. Montuje się ją na specjalnym stelażu i podłącza do prądu. Zadanie należy powierzyć fachowcom z odpowiednimi uprawnieniami. Wtedy otrzymamy gwarancję także na usługę. A propos gwarancji: wybrani producenci wanien z hydromasażem dają 30 lat gwarancji na zakupiony u nich towar. 

Zobacz: Jak przeprowadzić renowację wanny żeliwnej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom