Wanna: rodzaje materiału i hydromasażu

Joanna Turakiewicz, Lidia Herkt, Sawo
Wanna Ergo+Wanna z hydromasażem, do której zmieszczą się dwie osoby
Wanna Ergo+Wanna z hydromasażem, do której zmieszczą się dwie osoby Hoesch
Wanny różnią się kształtem i sposobem montażu, ale łączy je jedno – najważniejsza jest jakość materiału, z jakiego zostały wykonane oraz jakość samego wykonania i funkcjonalność.

Mogą być okrągłe, owalne, narożne, asymetryczne, lub klasyczne – prostokątne, montowane przy ścianie, narożne, wolnostojące, wpuszczane w podłogę. Nie ma rozwiązania lepszego niż inne, bo w tej kwestii kierujemy się naszym gustem i układem łazienki.

Wanna: akrylowa, żeliwna, plastikowa

Oceniając jakość wanny, przede wszystkim zwracajmy uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. Przyjrzyjmy się walorom podstawowych tworzyw wykorzystywanych do produkcji wanien:

Akryl: najbardziej przyjazne, miłe w dotyku lekkie tworzywo; szybko się nagrzewa, ten wyższej jakości dość odporny na obtłuczenia i zarysowania, szczególnie jeśli został pokryty żywicą poliestrową z włóknem szklanym, niezbyt podatny na przebarwienia, łatwo go utrzymać w czystości. Wyznacznikiem jakości akrylu, oprócz ceny, jest okres gwarancji, który może wynosić nawet 10 lat. Ceny od ok. 500 zł*.

Żel-akryl: dużo tańszy, ale wykazujący znacznie słabsze parametry, bardziej podatny na przebarwienia i zarysowania; wizualne odróżnienie go od akrylu bardzo trudne albo wręcz niemożliwe. Ceny od ok. 350 zł*. 

Żeliwo: mniej przyjazne w dotyku, wolniej się nagrzewa, a nagrzewając „wyciąga" ciepło z wody, więc na dłuższą kąpiel warto nalać ją o parę stopni cieplejszą; dłużej za to trzyma ciepło, przez co woda stygnie wolniej. Jego wadą jest duży ciężar i cena, o wiele wyższa niż akrylu, ale jest to niewątpliwie materiał dający największe możliwości, jeśli chodzi o kształty i zdobienia. Ceny od ok. 1000 zł*. 

Stal emaliowana: najtańsza, choć różnice cenowe między blachą a akrylem nie są duże, a komfort użytkowania nieporównywalnie mniejszy. Wanna stalowa jest mniej przyjazna w dotyku (zimna, gdy wchodzimy do niej przed nalaniem wody), a jej podatność na przebarwienia i uszkodzenia mechaniczne zależy od jakości emalii, jaką została pokryta. Ceny od ok. 300 zł*.

Sztuczny marmur: rzadziej spotykany, ciepły, odporny na obicia, ale za to bardzo ciężki. I dość drogi.

Wanna z hydromasażem

Chcąc stworzyć w łazience domowe SPA, możemy zafundować sobie wannę z hydromasażem. Zbawiennie wpływa on na stawy, kręgosłup, mięśnie i skórę, a także na ogólne samopoczucie. Produkuje się je z akrylu. Wybierać możemy wśród modeli z trzema różnymi sposobami masażu:

Hydromasaż wodny – delikatny, dzięki czemu mogą z niego korzystać nawet dzieci. Sprężona przez pompę woda zostaje wyrzucona pod ciśnieniem przez dysze. W większości urządzeń strumień wody można regulować. Dysze rozmieszczone są na ogół w ścianach wanny. 

Hydromasaż wodno-powietrzny – strumień wody wzbogacony zostaje cząsteczkami powietrza, dzięki czemu otrzymujemy efekt większego ciśnienia, a masaż staje się bardziej efektywny, przyjemniejszy. Dysze i minidysze umieszczone są w ścianach i dnie wanny.

Hydromasaż powietrzny (perełkowy) – najdelikatniejszy, występuje w dwóch wersjach: z dyszami i otworami w dnie wanny.

Oprócz rodzajów hydromasażu wanny różnią się też liczbą i rodzajem dysz. Najprostsze modele wanien z masażem wodnym mogą ich mieć cztery dysze (po jednej na wysokości karku, pleców, nóg i stóp). Najbardziej zaawansowane wanny (a zarazem najdroższe) mogą mieć nawet ponad 30 dysz do masażu. Oprócz dysz nieruchomych, w lepiej wyposażonych modelach są też dysze wirujące, umożliwiające głębokie masowanie ciała. Niektóre dysze można zamykać, dzięki czemu masujemy tylko kark albo plecy.

Sterowanie hydromasażem może być pneumatyczne – ograniczone funkcjonalnie, ale tańsze. Jednak coraz bardziej powszechne jest sterowanie elektroniczne. Odbywa się ono za pomocą sterownika zainstalowanego na obrzeżu wanny i umożliwia zaprogramowanie choćby czasu masażu, programu, temperatury wody.

Jak dbać o higienę w wannie z hydromasażem

Decydując się na wannę z hydromasażem, musimy się liczyć z koniecznością osuszania i dezynfekcji instalacji po każdym użyciu. W przeciwnym razie w instalacji namnażać się zaczną bakterie i grzyby. W najprostszych modelach wanien dezynfekcję trzeba włączyć samodzielnie, w bardziej zaawansowanych zaś producenci montują już systemy automatyczne. Kupując wanny z wyższej półki, możemy trafić na model z możliwością ozonowania (stosowanym na zmianę z dezynfekcją chemiczną) albo lampą UV (na promienie ultrafioletowe). Niektórzy producenci zaczynają też stosować specjalne tworzywa antybakteryjne uniemożliwiające rozwój pleśni i grzybów.

Tym, co jeszcze jest istotne przy zakupie wanny z hydromasażem, to dostępność serwisu w pobliżu miejsca zamieszkania, żeby w razie potrzeby nie dopłacać za dojazd technika z drugiego końca Polski. I jeszcze jedno: jeśli upatrzony przez nas model kosztuje mniej niż 4000 zł, a w dodatku wyposażony jest w całą masę bajerów, zakup należy bardzo gruntownie przemyśleć. Może się okazać, że w chwilę po upłynięciu terminu gwarancji będziemy mieli wannę z nieczynnym hydromasażem, ale za to interesująco pożółkłą.

* wszystkie kwoty podane w tekście dotyczą cen regularnych/ katalogowych sprawdzonych losowo w sklepach internetowych i tradycyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom