Kabina prysznicowa bezpieczna dla seniorów i dzieci. Jak ją wykonać?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Wszystko w zasięgu rękiPoręczne półki instalowane w kabinach prysznicowych ułatwiają korzystanie z prysznica i poprawiają bezpieczeństwo - po niezbędne akcesoria nie trzeba się schylać.
Wszystko w zasięgu rękiPoręczne półki instalowane w kabinach prysznicowych ułatwiają korzystanie z prysznica i poprawiają bezpieczeństwo - po niezbędne akcesoria nie trzeba się schylać. morguefile.com
Kabiny prysznicowe coraz częściej zastępują tradycyjne wanny. Strefa natryskowa to komfort, estetyka, oszczędność miejsca w łazience i mniejsze zużycie wody. Gdy kabina prysznicowa ma służyć także dzieciom lub osobom starszym, warto zadbać o to, by była bezpieczna i przyjazna takim użytkownikom.

Statystyka nie stoi po stronie seniorów – okazuje się, że trzy z czterech osób ulegających wypadkowi w domu na skutek wywrócenia się to osoby starsze. Wszystko przez pojawiające się w podeszłym wieku problemy z koordynacją ruchową, schorzenia i urazy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. W łazience, gdzie panuje wilgoć i łatwo o poślizgnięcie się, o taki wypadek najłatwiej, dlatego dbałość o szczegóły poprawiające bezpieczeństwo jest bardzo istotna. Już na etapie wyboru kabiny prysznicowej można zadbać o to, by seniorzy – ale także dzieci – mogli korzystać z niej bez obaw.

Wielkość kabiny prysznicowej ma znaczenie

Jeśli to możliwe i warunki w łazience na to pozwalają, lepiej wybrać większy model kabiny prysznicowej, który zapewni użytkownikowi swobodę ruchów. Kabiny o wymiarach 80 x 80 x 170 cm są kompaktowe i mieszczą się nawet w niewielkich pomieszczeniach, ale korzystanie z nich nie zawsze jest komfortowe. Rozsądne minimum, zapewniające odpowiednią przestrzeń, to 90 x 90 x 180 cm.

Dowiedz się: Jakie warunki powinno spełniać mieszkanie dla niepełnosprawnych

Niektóre modele kabin są fabrycznie wyposażone w siedzisko – albo opuszczane ze ścianki kabiny, albo gotowe, znajdujące się już w jej bryle. To mile widziane rozwiązanie, pozwoli zarówno dziecku jak i osobie starszej na wzięcie prysznica w pozycji siedzącej, bez obawy o utratę równowagi. Dobrze byłoby, gdyby przy siedzisku zamontowana była również kolumna natryskowa z funkcją hydromasażu. Takie rozwiązanie pozwala osobom starszym w czasie kąpieli redukować chociażby dolegliwości polegające na napięciu mięśni. – Alternatywą dla kosztownych zabiegów może być zamontowanie deszczowni lub kolumny natryskowej. Tego typu rozwiązania są wyposażone w głowicę, rozprowadzającą wodę równomiernie na całe ciało oraz osobną rączkę natrysku – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Dzięki możliwości regulacji, strumień może przybrać różne formy: od łagodnie masującej, przez standardową po intensywny bicz wodny.

Jeżeli jest się już posiadaczem kabiny bez tych udogodnień, można sobie poradzić inaczej i również dobrze ją zabezpieczyć. Aby uniknąć poślizgnięcia i bolesnego upadku, który może skończyć się poważnym urazem, warto zamontować w kabinie kilka specjalnych uchwytów. Jest to najłatwiejsze, gdy ściany kabiny są jednocześnie ścianami łazienki. – W kabinie prysznicowej sprawdzą się uchwyty nieruchome proste lub kątowe. Dzięki utrzymaniu maksymalnego obciążenia na poziomie 400 kg stanowią bezpieczne rozwiązanie, które ułatwi zachowanie równowagi na śliskiej posadzce – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

Po schodkach do kabiny

Przy zakupie kabiny prysznicowej warto też zwrócić uwagę, czy jej dno wyposażone jest w wypustki, dające lepszą niż gładka powierzchnia stabilizację dla stóp. Jeśli wypustek nie ma, w kabinie rozłożyć można specjalne maty antypoślizgowe (warto to zrobić również przed wyjściem spod prysznica).

Przeczytaj poradnik: Co powinno znaleźć się w łazience dla niepełnosprawnych 

Kabiny z wysokim brodzikiem wymagają od dzieci i seniorów wysiłku w czasie wchodzenia i wychodzenia, wtedy najłatwiej o wywrócenie się. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnych stołków, które wykonane są z antypoślizgowego materiału. Stopień taki ułatwia wchodzenie i wychodzenie z kabiny, może posłużyć też jako miejsce do bezpiecznego wytarcia się na siedząco po wyjściu spod prysznica.

Wszystko w zasięgu ręki

Strefa wokół siedziska powinna być dobrze, ergonomicznie przygotowana tak, aby w zasięgu ręki seniora znajdowały się wszystkie niezbędne akcesoria – mydła, szczotka, gąbka czy narzędzia higieniczne. Chodzi o to, by zredukować maksymalnie liczbę ruchów potrzebnych do wykonania poszczególnych czynności. Pomogą w tym różnego rodzaju półki i zawieszki na kabinę, w których można je umieszczać. Ich instalacja jest niezwykle prosta, a w razie potrzeby można dowolnie zmieniać ich położenie.

Strażnik temperatury

Niezwykle pożytecznym „gadżetem" poprawiającym bezpieczeństwo jest bateria termostatyczna, która uniemożliwia poparzenie się wodą. Bateria taka ma ustawioną standardową temperaturę 38 stopni Celsjusza (w niektórych modelach ten zakres można niemal dowolnie modyfikować) – gdy woda w kranie jest gorąca, termostat włączy odpowiednią blokadę. Ma to ogromne znaczenie np. w sytuacji, gdy woda podgrzewana jest w bojlerze elektrycznym, której temperatura sięga powyżej 70 stopni (baterie tego typu źle współpracują jednak z przepływowymi ogrzewaczami wody). 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na regiodom.pl RegioDom