Wanna akrylowa: jej zalety i wady oraz sposoby pielęgnacji

PR Solutions
Kąpiel w wannie akrylowejNa twojej akrylowej wanny są zarysowania. Nie martw się. Łato się ich pozbędziesz. Możesz użyć do tego celu zestawu do renowacji (papier ścierny i pasta polerska) lub naprawczego (płynny akryl i utwardzacz).
Kąpiel w wannie akrylowejNa twojej akrylowej wanny są zarysowania. Nie martw się. Łato się ich pozbędziesz. Możesz użyć do tego celu zestawu do renowacji (papier ścierny i pasta polerska) lub naprawczego (płynny akryl i utwardzacz). PR Solutions
Najczęściej wybieramy wanny akrylowe. Wyjaśniamy, co decyduje o ich popularności. Podpowiadamy też, na co zwracać uwagę kupując wannę akrylową i jak o nią dbać.

Tworzywem, które zrewolucjonizowało oblicze współczesnej łazienki jest bez wątpienia akryl, czyli metakrylan metylu. Jego dużą zaletą jest to, że można go dowolnie kształtować. Dlatego akryl zaczął być modny w latach 90-tych, kiedy popularne były wanny z licznymi profilowaniami w postaci siedzisk, podłokietników czy zagłówków. Takich form nie można było wtedy uzyskać w wannach stalowych czy żeliwnych.

Wanna akrylowa – o zaletach słów kilka

Każdy, kto kapie się w wannie akrylowe, a wcześniej korzystał z żeliwnej lub stalowej, przyzna, że jest ona ciepła w dotyku. Ponadto jej powierzchnia jest gładka i łatwo się ją czyści. Plusem wanien akrylowych jest również ich niska masa – ważą najmniej ze wszystkich rodzajów wanien (np. model o wymiarach 150 x 100 cm to ok. 20 kg). Z tego powodu są bardzo łatwe w transporcie i montażu.

Wanny akrylowe utrzymują temperaturę wody lepiej niż wanny stalowe, chociaż nieco gorzej niż żeliwne. Są również dźwiękochłonne – nalewaniu wody nie towarzyszy hałas, jaki słyszymy w wannie stalowej. Dodatkowo w wannach akrylowych można bez problemu zamontować hydromasaż i naprawić powierzchniowe zarysowania, praktycznie bez pozostawienia śladu po naprawie. Bardzo ważną zaletą jest też cena – wanna akrylowa to najtańsza opcja zakupu wanny.

A co z higieną? Wanny akrylowe są bardziej higieniczne w porównaniu z wannami emaliowanymi. Te drugie, jeśli są nieodpowiednio czyszczone, np. zbyt żrącymi środkami, z powodu zbyt mocnego szorowania powierzchni wanny lub starości matowieją i robią się porowate. Brud osadza się na powierzchni wanny, wchodzi w zagłębienia emalii i bardzo trudno jest się go pozbyć. Trzeba stosować coraz mocniejsze środki i coraz bardziej szorować, co dodatkowo niszczy wannę.

Wanny akrylowe - nawet gdy są zmatowiałe z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji – nadal są łatwe w czyszczeniu. Higieniczność wanien akrylowych zwiększa także ich naturalna odporność na odbarwienia pod wpływem rdzy czy osadu wapiennego z wody. Natomiast właściwości antybakteryjne wanien z akrylu wynikają z faktu, że akryl w swojej strukturze ma jony srebra – składniki hamujące rozwój bakterii.

Kupujemy wannę akrylową – na co zwrócić uwagę

Najlepiej kupić wannę wykonaną z płyty akrylowej spełniającej wymagania i normy europejskie. Popularność wanien akrylowych sprawiła bowiem, że duża część ich produkcji przeniosła się do Chin, w związku z tym na rynku pojawiło się wiele wanien o obniżonej jakości. Praktyka pokazała, że takie wanny łatwo pękają, z czasem żółkną i są mniej odporne na zarysowania. Może się to okazać dużym kłopotem, jeśli obudujemy naszą wannę płytkami. Kiedy straci ona na jakości, jej wymiana będzie kosztowna. Z wanną akrylową należy też zakupić właściwy stelaż do jej zamontowania oraz wykonania obudowy. Stabilizacja wanny akrylowej jest bowiem uważana za jej największy minus.

Nie pozbywaj się starej żeliwnej wanny

Wanną akrylową – stosując metodę "wanna w wannie" – można także odnowić starą wannę żeliwną lub stalową. Dotyczy to zarówno wanien wolnostojących, jak i tych zabudowanych. Stosując to rozwiązanie unikniemy kosztownego remontu łazienki i zajmuje tylko kilka godzin. Renowacja polega na osadzeniu w starej i zniszczonej wannie – nowej wanny akrylowej. Elementy są sklejane dwuskładnikową pianą. Akrylowy wkład jest dobrze dopasowany do starej wanny, dlatego jest ona całkowicie zakryta i pełni wyłącznie funkcję mocnego stelażu. Zaletą „wanny w wannie" jest bardzo duża wytrzymałość na pęknięcia i stabilność. „Wanna w wannie" dobrze izoluje oraz trzyma temperaturę wody dzięki podwójnym ściankom. Akrylowe wkłady są tłoczone według wzorców ze standardowych wanien. Z tego powodu „wannę w wannie" można zamontować już do około 95 proc. wanien emaliowanych, które są wykorzystywane w Polsce.

Jak dbać o wannę akrylową

Użytkownicy wanien akrylowych powinni pamiętać o kilku podstawowych zasadach ich użytkowania.

1) Do mycia wanien akrylowych nie należy stosować środków ściernych, proszków do szorowania oraz mleczek do czyszczenia. Większość z nich zawiera kredę, która rysuje powierzchnię i po pewnym czasie zmatowi ją, a w rysach będzie osadzał się brud. Złym pomysłem jest także używanie do czyszczenia ostrych gąbek, bo i one mogą zmatowić powierzchnię akrylu. Również przy zakupie środków do czyszczenia łazienek musimy zwrócić uwagę na ich skład. Poza wymienionymi wcześniej środkami ściernymi do akrylu nie należy używać także produktów zawierających amoniak, aceton czy alkohol.

2) Wanny akrylowe dobrze jest po kąpieli przetrzeć szmatką z mydłem w płynie bądź płynem do mycia naczyń i spłukać. Jeżeli w naszym regionie jest twarda woda, można wannę przetrzeć do sucha szmatką, by zapobiec osadzaniu się kamienia. Można również stosować chusteczki nawilżane do mycia łazienek, które dostępne są w wielu sklepach z chemią gospodarczą.

3) Jeżeli nie mamy ochoty na codzienne mycie wanny, można zaopatrzyć się w środki do mycia akrylu. Są to przeważnie żele, którymi polewamy powierzchnie akrylowe i spłukujemy po paru minutach. Środki te skutecznie usuwają osad z kamienia i mydła. Równie skuteczne, a zdecydowanie tańsze, jest okresowe mycie wanny ciepłą wodą pomieszaną z octem lub sokiem z cytryny. Ewentualne plamy czy zabrudzenia po mydle można usunąć pastą do zębów, ale taką bez mikrogranulek. Do wszystkich tych zabiegów używać miękkich ściereczek.

4) Należy pamiętać, że akryl to tworzywo sztuczne, które nie jest odporne na ekstremalnie wysokie temperatury, więc lepiej nie palić papierosów w łazience czy uważać z rozgrzanymi przedmiotami, takimi jak lokówka czy prostownica do włosów, gdyż mogą one trwale zdeformować powierzchnię akrylową.

5) Należy również unikać wlewania do wanien akrylowych niektórych odczynników chemicznych, np. podczas remontu. Mogą one zmatowić lub zdeformować powierzchnię wanny. Akryl może też ulec zarysowaniu jeśli wpadną nam do wanny ostre i twarde przedmioty. Pazury zwierząt domowych mogą również pozostawić zarysowania na powierzchniach akrylowych, dlatego kąpiąc nasze domowe zwierzaki używajmy specjalnych gumowych mat do wanien.

Zarysowania, zadrapania, zmatowienia oraz niewielkie pęknięcia na wannie akrylowej – wynikające z niedostatecznej pielęgnacji wanny akrylowej – możemy zawsze łatwo usunąć za pomocą zestawu do renowacji (papier ścierny i pasta polerska) bądź naprawczego (płynny akryl i utwardzacz). Pozwalają one na usunięcie niewielkich uszkodzeń i ponowne nałożenie warstwy akrylowej w miejscu uszkodzenia. Po właściwie przeprowadzonym zabiegu nie powinno być śladu po uszkodzeniu i ponownie można uzyskać gładką i lśniącą powierzchnią wanny. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom