W Polsce ogrzewanie i prąd tańsze niż w Grecji i Hiszpanii

redakcja.regiodom, Home Broker, Bartosz Turek
PortfelPomimo niższych cen nośników energii niż w innych europejskich krajach, budżet polskiej rodziny modelowej jest bardziej obciążony kosztami na energię - a to przez relatywnie niskie zarobki.
PortfelPomimo niższych cen nośników energii niż w innych europejskich krajach, budżet polskiej rodziny modelowej jest bardziej obciążony kosztami na energię - a to przez relatywnie niskie zarobki. mk
Polacy narzekają na zbyt wysokie ceny energii. Jednak z danych Eurostatu wynika, że wydajemy na nią mniej niż mieszkańcy ciepłej Grecji i Hiszpanii. Zdaniem analityków Home Brokera wynika, że przeciętna polska rodzina wydała na energię w 2011 roku równowartość 1370 euro.

W naszym kraju 55% kosztów utrzymania domu lub mieszkania stanowią wydatki na ciepło.
Czteroosobowa rodzina (2 + 2) ponosi roczny koszt na energię w mieszkaniu lub domu na poziomie 5800 zł (co daje 1370 euro, przy kursie 4,20 zł za euro). 

Polska na dziewiątym miejscu – ale to nie cieszy

Z takimi wydatkami na energię Polska zajmuje przyzwoite dziewiąte miejsce w Europie, jeśli chodzi o szacunkowe roczne koszty nośników energii. Nie jest to jednak duży powód do radości, bo różnica w poziomie wynagrodzeń pomiędzy Polską, a średnią dla Europy jest znaczna.

Tym samym nawet niższe wydatki na energię w naszym kraju mogą pochłaniać większą część domowego budżetu. Czteroosobowa rodzina w UE w 2010 roku zarabiała średnio 47,5 tys. euro netto (dwie osoby pracujące na pełen etat). Z tej kwoty w 2011 roku wydatki na nośniki energii statystycznej europejskiej rodziny to około 2840 euro.

W Polsce nie wygląda to już tak dobrze. Przeciętne wynagrodzenie modelowej rodziny wyniosło 14,8 tys. euro (przeszło trzykrotnie mniej niż wspólnotowa średnia). Na energię Polacy wydają więc większą część budżetu niż statystyczny Europejczyk. Bez wątpienia jest to czynnik, który sprawia, że Polacy starają się oszczędzać energię elektryczną i ciepło na ogrzewanie.

Najmniej na nośniki energii wydają Bułgarzy

Modelową rodzinę kosztuje to blisko 330 euro rocznie. Być może jest to efekt tego, że zarobki w Bułgarii są najniższe w Europie (dwuosobowa rodzina ma 6800 euro rocznie), dlatego mieszkańcy są zmuszeni do oszczędzania energii. Nie zapominajmy również, że w Bułgarii jest stosunkowo ciepło. Tym samym zapotrzebowanie na ogrzewanie jest mniejsze. Łagodne zimy wpływają także pozytywnie na koszty nośników energii na Malcie, w Turcji czy Rumunii. W krajach tych przeciętna rodzina nie wydaje znacznie ponad tysiąc euro na nośniki energii w domu czy mieszkaniu.

Islandia ze źródłami geotermalnymi

Na Islandii roczne wydatki na nośniki energii są zbliżone do tych w Polsce – wynoszą niecałe 1300 euro rocznie. Jednka z racji łagodnego morskiego klimatu w tym regionie zapotrzebowanie na ciepło może być kilkukrotnie niższe niż u nas. Na wyspie prawie wcale nie wykorzystuje się do ogrzewania takich surowców jak węgiel, gaz czy olej opałowy. Do ogrzewania mieszkań służą źródła geotermalne.

Gdzie nośniki energii są najdroższe?

Dania i Szwajcaria – to kraje europejskie, w których modelowa rodzina wydaje najwięcej na nośniki energii. Pomimo, że zapotrzebowanie na ogrzewanie jest tam na poziomie niższym niż średnia europejska. Wysokie koszty mogą więc być konsekwencją wysokiego poziomu wynagrodzeń i cen nośników energii. Duńska rodzina zarabia przeszło 65 000 euro netto rocznie, a szwajcarska  97 000 –najwięcej w Unii. Roczne koszty nośników energii wynoszą w obu krajach odpowiednio 4900 i 4600 euro. Jest to więc prawie czterokrotnie więcej niż w Polsce. Odnosząc jednak wartość tych wydatków do zarobków widać, że koszty nośników energii nie są w tych krajach nadmiernie wysokie. 

W Polsce ogrzewanie i prąd tańsze niż w Grecji i Hiszpanii
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom