W jakich dzielnicach dużych miast można kupić tanie mieszkania

Jarosław Mikołaj Skoczeń, ekspert nieruchomości otodom.pl
Tanie mieszkaniaNajtańszą dzielnicą w stolicy kraju jest Białołęka.
Tanie mieszkaniaNajtańszą dzielnicą w stolicy kraju jest Białołęka. mk
O cenie mieszkania na danym rynku lokalnym decyduje przede wszystkim jego lokalizacja. W każdym mieście można wskazać dzielnice, w których szanse na tanie mieszkanie są największe i takie, gdzie nie ma sensu szukać lokum, jeżeli nie mamy wypchanego portfela.

Zobacz, w których dzielnicach średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym są obecnie najniższe. Sprawdzili to analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty na podstawie ofert z serwisu otodom.pl.

Oczywiście w każdym z miast specyfika najtańszych dzielnic różni się od siebie. Jednak można wskazać czynniki ułatwiające wskazanie rejonów z tanimi mieszkaniami. Szanse na mieszkanie wyraźnie tańsze od przeciętnej rynkowej rosną w dzielnicach położonych na peryferiach wielkich miast oraz tych, które mają poważne problemy komunikacyjne.

Tańszych mieszkań można szukać tam, gdzie duży udział w rynku mają mieszkania w blokach z  wielkiej płyty lub mocno podupadłe kamienice. Takie nieruchomości sprawią, że przeciętne mieszkanie w danym rejonie będzie wycenianie poniżej średniej dla całego miasta.

Średnie ceny mieszkań w najtańszych dzielnicach wybranych miast

W jakich dzielnicach dużych miast można kupić tanie mieszkania

 

Przeciętne mieszkanie do kupienia oferowane na katowickim Załężu jest niemal 2,5 razy tańsze od typowego mieszkania w najtańszej warszawskiej dzielnicy, Białołęce. Dlatego nie ma większego sensu porównywania ich między sobą.

Tendencja cenowa w najtańszych dzielnicach wybranych miast

W jakich dzielnicach dużych miast można kupić tanie mieszkania

W większości najtańszych dzielnic na przestrzeni ostatnich dwóch lat zanotowano spadek na poziomie ok. 9 proc. Dwukrotnie większy odnotowano w katowickiej dzielnicy Załęże. Tam spadek cen mieszkań sięgnął aż 18 proc. Niewiele lepiej zachowywała się średnia cena w gdańskiej dzielnicy Orunia – spadła o ponad 13 proc.

Żadna z najtańszych dzielnic nie obroniła się przed wyraźnym spadkiem cen mieszkań. Ale czy mieszkania w najtańszych dzielnicach potaniały bardziej niż w całym mieście? Okazuje się, że w większości z wymienionych dzielnic spadki średniego poziomu cen okazały się wyraźnie głębsze niż analogiczna zmiana liczona dla całego miasta. Wyjątkiem jest wrocławska dzielnica Psie Pole, gdzie spadek średniego poziomu ceny oferowanych mieszkań okazał się nieco mniejszy niż w wypadku całego wrocławskiego rynku. Z kolei w łódzkiej dzielnicy Górna spadek średniej ceny okazał się bardzo zbliżony do tego, jaki miał miejsce na lokalnym rynku. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom