W jaki sposób ubezpieczyć swoje mieszkanie od pożaru

Ewa Wieczorska, KG PSP
W jaki sposób ubezpieczyć swoje mieszkanie od pożaru?W jaki sposób ubezpieczyć swoje mieszkanie od pożaru
W jaki sposób ubezpieczyć swoje mieszkanie od pożaru?W jaki sposób ubezpieczyć swoje mieszkanie od pożaru merlin1075 / sxc.hu
Choć liczba pożarów w Polsce spada, wiele gospodarstw może być zagrożonych. W 2013 roku strażacy interweniowali do pożarów prawie 27 500 razy.

W ubiegłym roku liczba pożarów obiektów mieszkalnych spadła z ponad 29 000 w 2012 r. do blisko 27 500. Strażacy najczęściej interweniowali w domach jedno- oraz wielorodzinnych - łącznie 23 400 razy, mniej niż w 2013 roku o 889 razy. Pozostałe zdarzenia miały miejsce w hotelach, pensjonatach oraz domach studenckich.

Zobacz również: Dogrzewasz mieszkanie? Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa! 

Przyczyny są różne

Najwięcej pożarów zanotowano w województwie mazowieckim gdzie interweniowano 3 686 razy, województwie śląskim 3 364 razy oraz dolnośląskim 3 151 razy. Najrzadziej strażacy "odwiedzali" województwo opolskie - 666 razy i świętokrzyskie - 680 razy.

- Zanotowany przez strażaków spadek liczby pożarów wpłynął również na liczbę szkód, które są zgłaszane do ubezpieczycieli. W 2013 r. było ich wyraźnie mniej, chociaż nie należy w związku z tym zapominać, że szkody pożarowe zawsze należą do najkosztowniejszych i najniebezpieczniejszych – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

To też cię zainteresuje: Czujniki gazu, dymu, czadu do domu - by mieszkać bezpiecznie 

Przyczyny pożarów są różne, ale wiele z nich dałoby się uniknąć. Najczęściej pożar jest efektem nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych lub nieostrożnego obchodzenia się z ogniem - m.in. wyrzucenie niedopałków papierosów lub tlących się zapałek. Mimo to zdarzają się również sytuacje, na które poszkodowani nie mają wpływu np. podpalenie czy awaria pieców i instalacji elektrycznych.

Ubezpiecz się od pożaru

Na początek trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, jakimi charakteryzuje się polisa. Po pierwsze, trzeba zapoznać się z tym, co dokładnie podlega ochronie. Od ognia można ubezpieczyć wolno stojący dom, do którego przynależą elementy np. garaż czy altana, ale i przedmiotem ochrony może być mieszkanie w budynku wielorodzinnym. Obydwa przypadki dotyczą ochrony na wypadek ognia oraz innych zdarzeń losowych. Polisą obejmowane są meble, sprzęt RTV/AGD, anteny satelitarne ale i solary słoneczne, drzwi, okna itp. Niekiedy ubezpieczyciel może nie zgodzić się na ochronę budynki - np. w przypadku stwierdzenia iż konstrukcja domu lub jej elementy są łatwopalne.

Warto wiedzieć: Ubezpieczenie domu lub mieszkania: na co zwrócić uwagę podpisując polisę 

- Na cenę ubezpieczenia składa się wiele czynników, wśród których najważniejszym jest tzw. suma ubezpieczenia, czyli wartość maksymalnego odszkodowania, które można dostać po pożarze. Właściciel nieruchomości samodzielnie lub korzystając z pomocy pośrednika, określa i podaje ubezpieczycielowi, ile według niego warte jest mieszkanie czy dom wraz ze wszystkimi przynależnymi elementami. Cena zależy też od rodzaju i liczby posiadanych sprawnych zabezpieczeń przeciwpożarowych, np. czujników wczesnego wykrywania czadu lub dymu, dzięki którym można otrzymać zniżkę – tłumaczy Anna Materny z Gothaer.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom