Użytkowanie wieczyste 2019. Sejm przyjął nowelizację ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własnośćUżytkowanie wieczyste – ta forma korzystania z gruntów już wkrótce zacznie w Polsce zanikać.
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własnośćUżytkowanie wieczyste – ta forma korzystania z gruntów już wkrótce zacznie w Polsce zanikać. 123RF
Sejm uchwalił nowelizację ustawy pozwalającej na przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Jeśli chodzi o użytkowanie wieczyste 2018 będzie zatem ostatnim rokiem, w którym korzystamy z ziemi na dotychczasowych zasadach. Co zmieni się od 1 stycznia 2019 r.?

Użytkowanie wieczyste zniknie – zadecydował w czwartek 6 grudnia 2018 roku Sejm, uchwalając długo oczekiwaną nowelizację ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Jeśli chodzi o użytkowanie wieczyste 2019 przyniesie zatem spore zmiany w użytkowaniu działek. Czego należy się spodziewać?

Użytkowanie wieczyste. 2019 rokiem zmiany przepisów

Spośród 432 posłów za przyjęciem nowelizacji ustawy zagłosowało 429 osób, dwie osoby były przeciwko, zaś jedna wstrzymała się od głosu. W następnej kolejności dokument trafi do Senatu, który będzie miał szansę zaproponować ewentualne poprawki. Następnie ustawę otrzyma do podpisu prezydent. Wątpliwości ze strony któregoś z tych organów mogą oczywiście wydłużyć całą procedurę, jak dotąd jednak wszystko wskazuje na to, że użytkowanie wieczyste zostanie w 2019 roku przekształcone we własność.

– Dzięki ustawie od 1 stycznia 2019 roku wszyscy, którzy w Polsce posiadają mieszkanie albo dom, będą ich pełnymi właścicielami. Zabezpieczyliśmy środki na potrzeby ksiąg wieczystych i sądownictwa, tak by ta operacja przebiegała sprawnie – zapowiedział kilka miesięcy temu wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Znajdź atrakcyjne działki na sprzedaż na stronie lub pobierz aplikację Gratki

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy ma wejść w życie już na początku 2019 r. Od tego dnia grunty znajdujące się w użytkowaniu wieczystym automatycznie staną się własnością właścicieli domów i mieszkań położonych na tych działkach. Jednocześnie zniknie dotychczasowa procedura przekształceniowa oraz opłata za użytkowanie wieczyste – tę ostatnią zastąpi opłata przekształceniowa w 20 rocznych ratach.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność – jaki koszt?

Za przekształcenie użytkownicy gruntów będą niestety musieli zapłacić. Opłata przekształceniowa ma być stała, co powinno ucieszyć nowych właścicieli działek – obowiązująca dotąd opłata za użytkowanie wieczyste mogła być swobodnie podnoszona przez gminy, które chętnie z tej możliwości korzystały.

Wysokość opłaty przekształceniowej ma być identyczna jak wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, jaka obowiązywać będzie w dniu przekształcenia, tj. 1 stycznia 2019 r. Oznacza to niestety, że w najbliższym czasie należy się spodziewać podwyżek opłaty rocznej – wiele gmin z pewnością skorzysta z ostatniej możliwości podwyższenia tej opłaty, a tym samym przyszłej opłaty przekształceniowej.

Przeczytaj: Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność – jak tego dokonać?

Opłata przekształceniowa ma być płacona do 31 marca każdego roku. Możliwe będzie też zapłacenie jej w całości z góry. W przypadku budynków stojących na gruntach Skarbu Państwa skorzystanie z tej opcji wiązać się będzie z bonifikatą:

  • w pierwszym roku po przekształceniu – 60 proc.,
  • w drugim roku – 50 proc.,
  • w trzecim roku – 40 proc.,
  • w czwartym roku – 30 proc.,
  • w piątym roku – 20 proc.,
  • w szóstym roku – 10 proc.

Jeśli chodzi o mieszkania i domy postawione na gruntach samorządowych, o wysokości bonifikaty zadecyduje odpowiedni dla danej działki samorząd. Szacuje się, że w takich budynkach mieszkają w Polsce ok. 2 mln osób. Dla porównania na ziemiach Skarbu Państwa mieszka ok. 500 tys. osób. Jeśli chodzi o użytkowanie wieczyste 2019 będzie zatem istotnym rokiem dla ogromnej liczby Polaków.

Zobacz: Nadchodzą zmiany w obrocie ziemią rolną. Będą mogli ją kupić nie tylko rolnicy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom