Uprawa warzyw w ogrodzie - sprawdź, czy warto. Poradnik

Grażyna Zwolińska
Własne warzywa możemy uprawiać "bez chemii". Będą smaczniejsze i zdrowsze.
Własne warzywa możemy uprawiać "bez chemii". Będą smaczniejsze i zdrowsze. Katarzyna Laszczak
Uprawa warzyw w ogrodzie to dobry pomysł - dzięki temu mamy świeże i ekologiczne plony w zasięgu ręki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, decydując się na uprawę warzyw.

Uprawa warzyw na działkach lub w ogrodach staje się jednak coraz bardziej popularna, i to z co najmniej kilku powodów. Uprawiając własne warzywa możemy robić to w sposób ekologiczny, rezygnując z chemicznych oprysków czy nadmiaru nawozów sztucznych. Są one zdrowsze, ale i też bardziej przyjazne dla planety (jemy lokalne plony, a nie przywiezione z drugiego końca świata). Każdy, kto uprawia własne rośliny przyznaje, że ich smak jest nieporównywany z kupnymi warzywami czy owocami. Możemy je jeść, kiedy są najświeższe i w pełni dojrzałe. Własne uprawy stają się elementem zdrowszego i bardziej ekologicznego stylu życia. Jest jednak kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, żeby uzyskać jak najlepsze plony.

Przeczytaj również:

Stosuj płodozmian, będziesz mieć lepsze plony

Skoro już decydujemy się na urządzenie warzywniaka, powinniśmy pamiętać o tym, żeby nie sadzić warzyw wciąż w tym samym miejscu. Skoro przed rokiem pięknie urosła nam na tej właśnie grządce szparagowa fasolka, to wcale nie znaczy, że uda nam się na niej i w tym roku. Nie bez powodu wiele pokoleń przed nami rolnicy wymyślili coś takiego jak płodozmian, czyli zmianowanie.

Jeśli na ogród jest zacieniony, to nie znaczy, że musimy rezygnować z uprawy warzyw i ziół.

Te warzywa urosną w cieniu! W ogrodzie brakuje słońca? Nie m...

Co daje płodozmian, czyli zmianowanie upraw

Warzywa nie lubią rosnąć wciąż w tym samym miejscu. Bardziej wtedy chorują i dają mniejsze plony. Zmianowanie pomaga w walce z chorobami i szkodnikami warzyw. Pozytywnie wpływa też na jakość i ilość plonów. Warto więc na kilka lat z góry zaplanować, co i gdzie będziemy uprawiać. Najlepiej zapisać to sobie w zeszycie, w notesie czy komputerowym pliku, bo pamięć bywa zawodna.

Jak planować płodozmian

Planując następstwo roślin trzeba wziąć pod uwagę choćby ich wymagania pokarmowe oraz głębokość korzenienia się. Po warzywach płytko się korzeniących takich jak ogórek, cebula, szpinak, rzodkiewka, powinny rosnąc te o głębokim systemie korzeniowym, np. marchew, pietruszka, burak ćwikłowy, kapusta. Kalafior, sałata, fasola i groch to rośliny głęboko się korzeniące.
Uważajmy też na rośliny należące do tych samych rodzin botanicznych, bo często atakują je te same choroby i szkodniki. Rok po roku nie powinno się sadzić nie tylko tych samych gatunków roślin, ale również ich "kuzynów", np. pomidorów i ziemniaków, kapusty i kalafiorów. Oto główne rodziny warzyw.
Rodziny warzyw:

  • motylkowe (groch, fasola),
  • krzyżowe (kapusta, kalarepa, kalafior, rzodkiewka, chrzan),
  • złożone (sałata, cykoria warzywna, endywia),
  • dyniowate (ogórek, dynia, cukinia, kabaczek),
  • baldaszkowate (marchew, pietruszka, koper, pasternak, fenkuł),
  • komosowate (burak ćwikłowy i liściowy, szpinak),
  • psiankowate (pomidory, papryka, ziemniaki),
  • liliowate (cebula, czosnek, por).

Warzyw należących do tej samej rodziny nie uprawia się po sobie. Mogą rosnąć w tym samym miejscu dopiero po trzech, czterech latach.

Warto przeczytać poradnik:

Co i kiedy uprawiać po oborniku

Należy też tak ułożyć zmianowanie, żeby stosować nawożenie obornikiem co trzy, cztery lata. Organiczny nawóz nie zaszkodzi (a wprost przeciwnie) kapuście, kalafiorom, ogórkom, dyniom, selerom, porom. W drugim roku uprawia się na tym miejscu pozostałe warzywa: cebulowe, marchew, pietruszkę, pomidory, paprykę, buraki, sałatę i szpinak. W kolejnych dwóch latach – warzywa strączkowe, rzodkiewkę i wysoko rosnące pomidory.

Warzywa nie mogą rosnąć zbyt gęsto

Na wysokość plonów warzyw wpływają też odstępy między roślinami. Zbyt gęsto rosnące nie mają dostępu do odpowiedniej ilości światła i pokarmu z gleby. Łatwiej zaatakują je też szkodniki, grzyby i pleśnie. Zbyt blisko siebie rosnące warzywa korzeniowe nie mogą właściwie wykształcić korzeni.

Dowiedz się: Dlaczego warto stosować nawozy naturalne 

Warzywa i zioła w ogrodzie

Zioła posadzone między roślinami warzywnymi, ale i ozdobnymi, chronią je przed szkodnikami i chorobami:

  • szałwia i tymianek odstraszają ślimaki,
  • bazylia odgania muchy i komary, chroni przed mączniakiem,
  • cząber zmniejsza liczebność mszycy buraczanej,
  • lawenda, szałwia, cząber odstraszają mszyce,
  • koper chroni przed szkodnikami korzeni,
  • trybuła odstrasza mrówki,
  • nasturcja odstrasza gąsienice,
  • szczypior zapobiega chorobom grzybowym.

Polecamy poradnik:Rośliny odstraszające insekty

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom