Biodynamiczna uprawa roślin: w pełnej zgodzie z naturą

Grażyna Zwolińska
W ogrodzie biodynamicznym zwraca się uwagę m.in. na wzajemne oddziaływanie roślin, rolę zwierząt w zachowaniu równowagi, ale też wpływ Księżyca, Słońca i planet na rozwój roślin.
W ogrodzie biodynamicznym zwraca się uwagę m.in. na wzajemne oddziaływanie roślin, rolę zwierząt w zachowaniu równowagi, ale też wpływ Księżyca, Słońca i planet na rozwój roślin. u_xguruint (pixabay.com)
Uprawa biodynamiczna roślin jest jedną z podstaw współczesnych upraw ekologicznych. Rządzi się jednak swoimi, dość złożonymi prawami, a dużą rolę odgrywa m.in. powiązanie prac ogrodniczych z fazami Księżyca.

Najkrócej mówiąc w biodynamicznej uprawie roślin chodzi o działanie zgodne z przyrodą. Ma to pozwolić środowisku na odzyskanie biologicznej równowagi zachwianej stosowaniem sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. Uprawy prowadzone w ten sposób tworzą ekosystem - jego różne elementy współdziałają ze sobą, zapewniając m.in. zdrowy i naturalny rozwój.

Zasady prowadzenia ogrodu biodynamicznego są złożone i dość skomplikowane, a ważnym ich elementem jest prowadzenie prac zgodnie ze specjalnym kalendarzem, odwołującym się m.in. do faz Księżyca. Na pewno takiej uprawie działki nie może się poświęcić osoba zabiegana. Bo taka nie będzie w stanie dopasować działkowych prac do biodynamicznego kalendarza. Poza tym nie każdy ogrodnik amator, nawet dysponujący czasem, zechce bawić się w tę całą „magię". Choćby dlatego, że niezbyt wierzy w zalety takiej uprawy. Są też jednak jej pasjonaci.

Wśród pospolitych chwastów jest wiele pożytecznych roślin. Mają właściwości lecznicze, są smaczne, albo można wykorzystać je w ogrodzie. Poznaj pożyteczne „chwasty”.

Chcesz się pozbyć chwastów? Wiele z nich to pożyteczne rośli...

Krótka historia biodynamiki

Zaczęło się to w 1924 r. w Kobierzycach pod Wrocławiem. To tam twórca biodynamicznego kierunku uprawy roślin, Rudolf Steinem, wygłosił cykl wykładów pod tytułem „Duchowe podstawy odnowy rolnictwa". Cztery lata później w Niemczech było już 66 biodynamicznych gospodarstw. Gdy jednak w 1933 r. do władzy doszedł Hitler, biodynamika została zabroniona.

Po wojnie ruch odrodził się. Dziś ma wielu zwolenników. Moda na zdrowe warzywa z działki, nietraktowane chemią, trwa.

Kalendarze biodynamiczne

Kalendarze biodynamiczne opracowywane są na każdy rok z osobna. Porady uprawowe i wskazówki na każdy dzień miesiąca uwzględniają wpływ Księżyca i planet na życie na Ziemi. Zawierają szczegółowe wskazówki, dotyczące działkowych prac w konkretnych dniach.

Takie ogrodnicze „rozkłady jazdy" nie są wymysłem ostatnich lat. Już w XV w. drukowano kalendarze astrologiczne, których zasadniczą część zajmowały wskazówki dotyczące najlepszych terminów wykonywania prac rolnych. Dopiero jednak w rolnictwie biodynamicznym zaczęto te zasady systematycznie opracowywać i sprawdzać ich praktyczną użyteczność.

Z podręczników uprawy biodynamicznej można dowiedzieć się, jak i czym nawozić warzywa, jakie rośliny sadzić obok siebie, żeby lepiej rosły i dawały większe plony, jak chronić je przed chorobami i szkodnikami, jak pozbyć się chwastów. No i jak uwzględniać rytmy kosmiczne w uprawie roślin.

Sprawdź: Na co zwrócić uwagę, uprawiając warzywa w ogrodzie

Ogród biodynamiczny, czyli ekologiczny z domieszką "kosmiczną"

W uprawach biodynamicznych nie stosuje się nawozów sztucznych, ani chemicznych środków ochrony roślin. Zamiast nich wykorzystuje się kompost, obornik, gnojówki roślinne itp., a także naturalne preparaty chroniące przed chorobami i szkodnikami. Wykorzystuje się właściwości roślin - ich dobre lub złe połączenia (niektóre rośliny rzeczywiście odstraszają szkodniki od innych, pozytywnie lub niekorzystnie wpływają na rozwój niektórych roślin w ich sąsiedztwie - wynika to z faktu, że zawierają one określone związki chemiczne). Ważne jest to, żeby w niewielkim stopniu ingerować w glebę i jej strukturę, powszechnie stosuje się ściółkowanie naturalnymi surowcami (najlepiej pochodzącymi z ogrodu), a także płodozmian upraw. Ważną rolę ogrywają ptaki, pożyteczne owady i inne zwierzęta zapewniające równowagę ekologiczną.

Rośliny miododajne w ogrodzie wyglądają pięknie i tworzą miejsce pożyteczne dla pszczół, które z kolei zapylają nasze rośliny użytkowe.Zobacz najbardziej miododajne rośliny, które są ładne i łatwe w uprawie. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE.

Posadź rośliny miododajne. Ciesz się kwiatami i lepszymi plo...

Wiele tych elementów można uznać za racjonalne i znajdują one też zastosowanie w "zwykłych" uprawach ekologicznych. Jednak uprawy biodynamiczne łączą się też działaniami, których efektywność nie jest potwierdzona naukowo - jak choćby wspomniane oddziaływanie "kosmiczne" i kalendarze księżycowe, czy stosowanie specjalnych preparatów biodynamicznych, które ogólnie mają pobudzać "energię" (stosuje się je w dawkach homeopatycznych, niektóre są przygotowywane z użyciem szczątków zwierzęcych, na co uwagę powinny zwrócić wegetarianie i weganie, zainteresowani uprawą biodynamiczną).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom