Syfony umywalkowe: jaki model wybrać. Jak konserwować syfon?

redakcja.regiodom
Syfon łazienkowySyfony umywalkowe: jaki model wybrać. Jak konserwować syfon?
Syfon łazienkowySyfony umywalkowe: jaki model wybrać. Jak konserwować syfon? Grupa Armatura
Syfon to niepozorny element każdej łazienki, który w dużym stopniu decydujący o naszym komforcie. Zobacz, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem montażu syfony i jak zadbać o jego konserwację.

Syfon jest rodzajem zamknięcia wodnego. Stanowi on podstawowy element kanalizacyjny i jest obecny w każdym domu. Syfon to niepozorne i często ukryte pod zabudową meblową lub ceramiką urządzenie o prostej konstrukcji. Mimo to pełni bardzo ważną funkcję, która polega na zatrzymywaniu przykrych zapachów wydobywających się z rur odpływowych. Syfon zabezpiecza również instalację przed zapychaniem, zatrzymując i gromadząc zanieczyszczenia.

Polecamy poradnik: O syfonach kanalizacyjnych

Aby wybrany przez nas syfon był trwały i pełnił swoja funkcję bezawaryjnie, warto zweryfikować jego parametry techniczne, a także poznać klika podstawowych zasad jego użytkowania. Pozwoli to w przyszłości uniknąć awarii, a co za tym idzie, kosztownych wizyt hydraulika lub konieczności wymiany modelu na nowy.

Odpowiedni kształt syfonu

Decyzję co do wyboru odpowiedniego wariantu najlepiej podjąć w momencie zakupu umywalki, ponieważ to od jej rodzaju i wysokości, na której zostanie zamontowana, zależy typ zamknięcia wodnego. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów syfonów: butelkowe, rurowe (w kształcie litery "U") oraz niestandardowe.

 

Różne kształty syfonów: butelkowy, rurowy i specjalny
Różne kształty syfonów: butelkowy, rurowy i specjalny Fot. Grupa Armatura

  

Syfony butelkowe składają się z niewielkiego zbiornika wypełnionego wodą, umiejscowionego w dolnej części urządzenia. Są podłużne, wąskie i ustawiane pionowo, dzięki czemu sprawdzą się w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu. Dolny element zwykle jest odkręcany i skonstruowany tak, żeby była możliwość usunięcia gromadzącego się w syfonie brudu oraz by ułatwić udrażnianie pozostałych elementów kanalizacyjnych.

Syfony rurowe, o konstrukcji poziomej i charakterystycznym półkolistym kształcie, cechują się większą przepustowością w porównaniu do pozostałych modeli. Są zaprojektowane w sposób uniemożliwiający zapychanie przewodów, dzięki czemu nie wymagają częstej konserwacji.

– Alternatywą dla standardowych syfonów są modele specjalne, konstruowane tak, aby ich linia była dopasowana do kształtu umywalki – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Odpowiednio wyprofilowane, gwarantują pozostawienie wolnej przestrzeni pod ceramiką. Polecane do montażu w łazienkach, z których korzystają osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, zapewniają wygodne podjechanie do umywalki i dostęp do baterii - dodaje ekspert.

Materiał syfonu ma znaczenie

Bezawaryjne działanie konstrukcji kanalizacyjnej zapewni trwały surowiec, z którego wykonane są poszczególne elementy instalacji. Do powszechnie stosowanych materiałów, które wykorzystywane są w produkcji syfonów umywalkowych, zaliczamy tworzywo sztuczne PVC (polichlorek winylu) oraz mosiądz.

Na syfon, z jakiego materiału się zdecydować? Jedną z kwestii determinujących wybór jest widoczność podumywalkowej konstrukcji hydraulicznej. Jeżeli zastosowane zostaną meble lub ceramika kryjące instalację, optymalnym wyborem będą syfony wykonane z materiałów syntetycznych, których zalety to niski koszt i trwałość. PVC jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i negatywne skutki długotrwałego kontaktu z wodą. Eleganckim wzornictwem cechują się natomiast syfony mosiężne, których nowoczesny design pozwala na pozostawienie ich bez zabudowy. Chromowane detale armatury sanitarnej mogą posłużyć jako elementy dekoracyjne, które stworzą spójną kompozycję z wystrojem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Przy tego typu modelach zastosowanie dodatkowej powłoki ochronnej wpłynie na trwałość urządzenia i zminimalizowanie ryzyka awarii podczas eksploatacji.

Jak konserwować syfon, by zapewnić bezawaryjne działanie

Zapychanie syfonów przez włosy, osad z mydła czy środki higieniczne, może stać się powodem nieprzyjemnego zapachu w łazience. Aby zapewnić długotrwałą bezawaryjność podumywalkowej konstrukcji hydraulicznej, konieczne jest więc jej regularne czyszczenie. – Do zatkania przewodów dochodzi wtedy, gdy elementy instalacji kanalizacyjnej są źle wykonane lub nieprawidłowo eksploatowane. Do niedrożności przyczyniają się głównie różnego typu nieczystości trafiające do odpływu podczas codziennych czynności higienicznych. Regularna konserwacja powinna obejmować odłączenie syfonu od podejścia kanalizacyjnego i usunięcie pozostających w nim zanieczyszczeń – tłumaczy ekspert.

Warto pamiętać, by podczas przeprowadzania tej czynności podstawić pod urządzenie naczynie, do którego spłynie brudna woda z instalacji. Do konserwacji wykorzystać można także przepychacz gumowy lub pneumatyczny. Nie zaleca się natomiast używania środków chemicznych o właściwościach żrących, które mogą negatywnie wpływać na stan techniczny kanalizacji. 

Warto przeczytać: Jak uporać się z zatkanym odpływem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom