Umywalka: jaki model i materiał wybrać

Joanna Turakiewicz
Umywalka szklanaTa szklana umywalka sprawia wrażenie, jakby unosiła się w powietrzu.
Umywalka szklanaTa szklana umywalka sprawia wrażenie, jakby unosiła się w powietrzu. Mevaco
Umywalki ceramiczne, szklane, a może z drewna? Wolnostojące, na blacie, czy szafce? Konia z rzędem temu, kto widząc mnogość wzorów i rozwiązań, od razu wybierze umywalkę.

Przymierzając się do kupna armatury musimy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie – nigdy nie kupować elementów do jednego pomieszczenia osobno i od różnych producentów. O ile można przejść do porządku dziennego nad niewielkimi różnicami w kształtach, o tyle różnice kolorystyczne mogą całkowicie zrujnować zamierzony efekt estetyczny.

Przeczytaj również: Wybieramy umywalkę: na co zwrócić uwagę 

Porównując produkty choćby rodzimych producentów, zauważymy, że jeden z nich produkuje ceramikę w kolorze eurowhite, czyli nieco brudnej bieli, a inny postawił na odcień white – znacznie jaśniejszy. Siłą rzeczy, umywalka w kolorze eurowhite zawieszona tuż przy wannie lub bidecie w odcieniu white, będzie wyglądała po prostu na niedomytą. Dlatego, mając do kupienia kilka elementów armatury albo dokupując np. tylko umywalkę najlepiej jest postawić na produkt tego samego producenta (a jeszcze lepiej też tej samej serii) albo zestawić kupowany sprzęt z już posiadanym. Tylko tak możemy mieć pewność, że dobieramy identyczne odcienie. Pamięć w tym zakresie bywa zawodna.

Kształt i sposób montażu umywalki

Mnogość kształtów i rozmiarów umywalek gwarantuje, że do każdej łazienki uda się dopasować nawet kilka modeli. Zacznijmy od tego, że można podzielić umywalki na:

  • narożnikowe,
  • centralne z półeczką z prawej i lewej strony,
  • asymetryczne z półeczką po prawej lub lewej stronie.

Ważny jest też kształt. Oprócz najmodniejszych ostatnio prostokątnych albo wręcz kwadratowych umywalek, znajdziemy owalne, okrągłe czy klasyczne. Pamiętajmy jednak, że w jednym pomieszczeniu powinno się montować elementy jeśli nie z tej samej linii, to chociaż zbliżone kształtem – np. tylko prostokątne.

Rozmiary umywalek rozpoczynają się od maleńkich o szerokości 30 cm, poprzez standardowe 55–60 cm, po podwójne, liczące sobie prawie 1,5 metra.

Różnią się też miejscem i sposobem montażu. W tym zakresie wyróżniamy modele:

  • umywalki podwieszane ścienne – mocowane bezpośrednio do ściany na stelaż z prętów, syfon może być ukryty w półpostumencie lub postumencie, 
  • umywalki wolnostojące – drogie i raczej rzadko spotykane, w jednej zespolonej bryle łączą wszystkie elementy, 
  • umywalki nablatowe – stawiane na otworze wyciętym w blacie, pod którym ukrywa się syfon, 
  • umywalki podblatowe i wpuszczane – montowane w różnym stopniu poniżej poziomu blatu. Pod blatem znajduje się syfon, a nad nim albo same krawędzie umywalki albo ok 1/3 – 1/2 jej wysokości, 
  • umywalki naszafkowe – na ogół w komplecie z meblem, w którego wnętrzu znajduje się syfon. Szafki pełnia przy okazji role podtrzymującego postumentu.

Jednym z tańszych rozwiązań są umywalki stawiane na szafkach, zdecydowanie bardziej przy tym ergonomiczne niż np. te na postumencie. Te ostatnie zresztą nie są teraz specjalnie popularne. W przeciwieństwie do stawianych i wpuszczanych w blat, które to rozwiązania dają nieograniczone wręcz koncepcyjnie możliwości aranżacyjne.

Umywalki z materiałów droższych i tańszych

Do produkcji umywalek stosuje się różne materiały: głównie ceramikę, konglomerat i szkło. Zdarza się też akryl, ale akurat w tym przypadku nie jest on najlepszym możliwym materiałem.

Ceramikę wypalaną z kamionki lub glinki spotkamy najczęściej w modelach podwieszanych, stawianych lub wpuszczanych w blat, na półpostumencie. Na półce z bardziej ekskluzywnymi produktami znajdziemy też porcelanę. Lżejszego i niezwykle trwałego konglomeratu z naturalnego kamienia i żywic akrylowych używa się na ogół w komplecie z szafkami. Rzadziej stosowany w łazienkach metal występuje w kilku odsłonach: stali nierdzewnej, żeliwa, a nawet srebra czy złota. Cena jest oczywiście adekwatna do tworzywa.

Zobacz również: Kamień w łazience

Szklane umywalki, choć nie tak kosztowne jak złote, również nie należą do najtańszych, ale za to przyciągają całą gamą niebanalnych kształtów i kolorów. Mogą więc być bardzo cienkie, kolorowe, matowione, z pęcherzykami powietrza zamkniętymi w bryle albo stylizowane na metal, dzięki pokryciu cieniutką warstwą np. miedzi.

W segmencie produktów luksusowych znajdziemy też ekskluzywne umywalki kryształowe oraz kamienne. Te ostatnie niezwykle odporne, ciężkie, choć eleganckie podatne są na zabrudzenia, np. osad z mydła. Ciekawostką są umywalki wyprodukowane z odpowiednio zaimpregnowanego drewna egzotycznego.

Oprócz materiału, istotna jest też powłoka – zwykła tzw. reflex, ułatwiająca utrzymanie umywalki w czystości. Na pokrytej nią umywalce kropelki wody niosącej brud i osady z mydła, nie osadzają się i nie zasychają na umywalce, tylko spływają do syfonu. 

Warto przeczytać: Baterie łazienkowe: jak dobrze wybrać z szerokiej oferty 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom