Transakcja kupna-sprzedaży: wysokość dodatkowych kosztów

oprac. mk, Emmerson S.A.
Blok mieszkalny na warszawskim UrsusieTransakcja kupna-sprzedaży: wysokość dodatkowych kosztów
Blok mieszkalny na warszawskim UrsusieTransakcja kupna-sprzedaży: wysokość dodatkowych kosztów Magdalena Kmita-Kulesza
W transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości często zapominamy, że oprócz ceny za lokal musimy ponieść jeszcze inne, dodatkowe koszty.

Wysokość tych opłat, na które w głównej mierze składa się danina na rzecz państwa, może w znaczący sposób wpłynąć na łączną kwotę transakcji. 

W pierwszym rzędzie należy wspomnieć o taksie notarialnej, jaką trzeba uiścić u notariusza. Na maksymalną wysokość opłaty notarialnej ustalaną odgórnymi przepisami składają się:

  • kwota bezwzględna,
  • procent wartości przedmiotu transakcji.

Ponadto taksa notarialna jest obłożona podatkiem VAT.

Kolejnym wydatkiem, na który powinni być gotowi uczestnicy rynku nieruchomości jest podatek od czynności cywilno-prawnych. Ta opłata stanowi 2% wartości nieruchomości kupowanej na rynku wtórnym (na rynku pierwotnym ta opłata nie występuje, gdyż deweloperzy podlegają przepisom o podatku VAT).

Poza tym decydując się na zakup mieszkania trzeba również liczyć się z opłatą za wpis do księgi wieczystej, choć akurat ten wydatek jest najmniej odczuwalny dla portfela. Od 2006 r. koszt wpisu został określony na poziomie 200 zł, bez względu na wartość samej nieruchomości. 

Wybrane koszty transakcyjne kupna/sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym o wartości 300 tys. zł 
Rodzaj kosztówKwota [zł]
Wartość mieszkania 300 000
Taksa notarialna wraz z podatkiem VAT * 2423
Podatek od czynności cywilno-prawnej 6000
Wpis do księgi wieczystej 200
Suma poniesionych kosztów8623

Źródło: Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.
* maksymalna stawka taksy notarialnej

Osoby sprzedające mieszkanie oprócz kosztów wymienionych w powyższej tabeli, muszą jeszcze odprowadzić podatek od zbycia lokalu. W tym miejscu przepisy są bardzo zagmatwane, a dokładna stawka podatku zależy od momentu kupna sprzedawanej obecnie nieruchomości. Jeżeli lokal mieszkalny został nabyty po 31 grudnia 2008 r., to stawka wyniesie 19% od dochodu ze sprzedaży.

Kupując, lub też sprzedając nieruchomość należy także doliczyć koszty związane z pozyskaniem drugiej strony transakcji. Jeżeli uczestnicy rynku zdecydują się na poszukiwanie jej „na własną rękę", przykładowym kosztem może być opłata za ogłoszenie w prasie lub internecie. Nie bez zanczenia jest też wycena własnego czasu, jaki trzeba będzie poświęcić na szukanie chętnych. Własny czas można zaoszczędzić zatrudniając pośrednika nieruchomości. Wynagrodzenie dla doradcy stanowi procent od wartości transakcji i w dużej mierze zależy od indywidualnych ustaleń. Warto dodać, że w przypadku tzw. umowy otwartej wypłata wynagrodzenia dla pośrednika nieruchomości uzależniona jest od efektów pracy agenta, a samo jej podpisanie nic nie kosztuje.

Jak widać, koszty transakcyjne w naszym kraju znacznie zwiększają ostateczną sumę płaconą przez kupujących mieszkania. Global Property Guide szacuje średni poziom wszystkich dodatkowych wydatków przy transakcji kupna-sprzedaży mieszkania w Polsce na poziomie 6,6%. Dla porównania w Danii, gdzie są one najniższe ich poziom został określony na 2,1%, ale już w Rosji i Bułgarii wynoszą one aż 25%. Wydaje się więc, że Polacy nie mają na co narzekać. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom