Techniczne nowiny - prosty w konstrukcji taras wentylowany (ZDJĘCIA)

Ewa Wieczorska, Buszrem
Techniczne nowiny - prosty w konstrukcji taras wentylowany (ZDJĘCIA)Techniczne nowiny - prosty w konstrukcji taras wentylowany (ZDJĘCIA)
Techniczne nowiny - prosty w konstrukcji taras wentylowany (ZDJĘCIA)Techniczne nowiny - prosty w konstrukcji taras wentylowany (ZDJĘCIA) Buszrem
Tarasy wentylowane pojawiły się na polskim rynku zaledwie kilka lat temu, ale w bardzo szybkim czasie zdobył rzeszę fanów. Dlaczego tak się stało?

Po pierwsze i najważniejsze klienci cenią sobie prostotę konstrukcji oraz łatwość dopasowania jej do podłoża. Czy może być coś prostszego niż ułożona na kilku wspornikach płyta? A co jeśli wsporniki posiadają regulowaną wysokość i można, w pewnym zakresie, niwelować za ich pomocą nierówności gruntu? Dzięki temu zabiegowi możemy łatwo wykonać nawierzchnię na różnych podłożach.

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę wybierając nową kostkę brukową? (ZDJĘCIA)

Im prościej, tym lepiej

Warto rozpocząć jednak od sytuacji znacznie prostszej - budowy nowego tarasu na gruncie. W tym przypadku nasze postępowanie powinno być analogiczne do pracy przy nawierzchniach krytych kostką brukową. Już w tym przypadku, ujawniają się zalety tarasu wentylowanego - nawierzchnia nie wymaga pracochłonnego układania.

Warto zobaczyć: Jak odpowiednio dobrać kostkę brukową na małe i duże przestrzenie?

Wszelkie nierówności, które powstały przy przygotowywaniu podbudowy można w każdej chwili usunąć, wystarczy podnieść płyty i uregulować wysokość wsporników. Podobnie jest w przypadku awarii czy też konieczności przeróbki biegnących pod tarasem instalacji, które dzięki technologii tarasu wentylowanego można przeprowadzić bardzo prosto i bez pozostałych na nawierzchni śladów po jej zrywaniu i powtórnym układaniu.

Zalety i... zalety

- Znacznie więcej zalet pojawia się w momencie konstrukcji tarasu na budynku. Podstawową bolączką wszelkich, wykonywanych metodami nieco bardziej tradycyjnymi tarasów na stropach są trudności wykonawcze i związane z nimi błędy. Mogą one mieć różne źródła, skutek jednak zawsze jest jeden: nieszczelna warstwa izolacji przeciwwilgociowej prowadząca do zawilgocenia stropu i jego erozji, oraz do zawilgocenia pomieszczeń znajdujących się pod stropem. Może to wynikać głównie ze źle przygotowanego podłoża, błędnie dobranych materiałów, wadliwie wykonanej warstwy izolacji lub zwykłych uszkodzeń mechanicznych warstwy izolacyjnej powstałych podczas dalszych prac. Pośrednim powodem jest tu więc z jednej strony bardzo duży stopień skomplikowania prac, a z drugiej fakt, że zastosowanie płytek terakotowych klejonych do podłoża bardzo zawęża ilość możliwych do zastosowania materiałów izolacyjnych, eliminując z użycia te najskuteczniejsze jak membrany dachowe czy powłoki bitumiczne - mówią fachowcy z firmy Buszrem.

To też cię zainteresuje: Ekologiczna nawierzchnia posesji, czyli jak mieszkać w zgodzie z naturą (ZDJĘCIA)

KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ŻEBY ZOBACZYĆ WIĘCEJ

Praktyczny wybór

Zastosowanie tarasu wentylowanego umożliwia dowolny wybór materiału izolacyjnego, więc i jednocześnie eliminuje praktycznie wszystkie wady tarasów na stropach. Jedynym pozostającym wymaganiem technicznym jest właściwe ukształtowanie spadków, tak aby możliwe było odprowadzenie wody deszczowej z powierzchni tarasu. Pamiętajmy, że w przypadku tarasu wentylowanego woda spływa pod jego powierzchnią, a nie po niej. Taki układ daje jeszcze jedną ogromną zaletę - nie wymaga stosowania kilkucentymetrowego progu przed drzwiami tarasowymi, próg pozostaje, ale poniżej nawierzchni tarasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom