Jak odpowiednio dobrać kostkę brukową na małe i duże przestrzenie? (ZDJĘCIA)

Ewa Wieczorska, Buszrem
Jak odpowiednio dobrać kostkę brukową na małe i duże przestrzenie? (ZDJĘCIA)Jak odpowiednio dobrać kostkę brukową na małe i duże przestrzenie? (ZDJĘCIA)
Jak odpowiednio dobrać kostkę brukową na małe i duże przestrzenie? (ZDJĘCIA)Jak odpowiednio dobrać kostkę brukową na małe i duże przestrzenie? (ZDJĘCIA) Buszrem
Kostka brukowa to materiał, który wybieramy najczęściej do zaaranżowania przestrzeni wokół domu jednorodzinnego. Nic w tym dziwnego, gdyż bogaty wybór kształtów i wielu kolorów stwarza nam ogromne możliwości zagospodarowania nawierzchni ścieżek, tarasów i podjazdów.

W dużej mierze to właśnie materiały nawierzchniowe zadecydują, jak ostatecznie będzie prezentowała się cała posesja, niezależnie od pory roku. Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie projektu, według którego zostanie wykonana nawierzchnia wokół domu. Powinien on również zawierać nie tylko plan przebiegu ścieżek, umiejscowienia placów i tarasów, ale też wszelkie szczegóły dotyczące kształtu, koloru i faktury kostki.

Zobacz również: Jak zadbać o kostkę brukową po zimie by była zabezpieczona i odświeżona 

Szlachetność jest w cenie

Szlachetna kostka brukowa to materiał, który najchętniej wybierany do aranżacji przestrzeni wokół domów jednorodzinnych. Nic dziwnego, gdyż bogaty wybór kształtów oraz barw pozwala nam uzyskać ogromne możliwości zagospodarowania nawierzchni ścieżek, tarasów i podjazdów.

Wielkość też jest ważna

Jedną z zasad, które dotyczą kostki brukowej jest ta, iż na dużych powierzchniach najkorzystniej prezentują się większe kostki lub płyty, a w miejscach, w których przestrzeń jest ograniczona i bardziej skomplikowana (np. kręte ścieżki), korzystniej sprawdzą się mniejsze kostki. Taki drobny bruk umożliwia precyzyjne ułożenie nawierzchni nawet w najwęższych i trudno dostępnych miejscach. Mimo tego, że większe płyty optycznie powiększają przestrzeń, na ogół nie jest jednak to dobry pomysł, by wykorzystać je właśnie w tym celu. Układanie dużej kostki na małych powierzchniach jest bowiem bardzo nieekonomiczne i wiąże się z licznymi docinkami materiału.

To też cię zainteresuje: Taras na skarpie - czy to dobre rozwiązanie? (ZDJĘCIA) 

Kolorowo i wzorowo

Graficzne wzory ułożone z kostek brukowych najlepiej będą prezentowały się na dużej przestrzeni, gdzie nie tylko wzbogacą kompozycję, ale też urozmaicą przestrzeń. Aby jednak uniknąć wrażenia chaosu warto postawić na proste układy oraz ograniczyć się do trzech barw kostki. Z kolei na małych powierzchniach lepiej jest oprzeć się na dwóch kolorach z czego jeden powinien dominować (np. ciemny środek z jasną oprawą, bądź jasny środek z ciemną oprawą).

Czytaj też: Jak zaprojektować idealny taras? 

Użytkowanie w przyszłości

W przypadku wyboru kostki warto wziąć pod uwagę przyszłe przeznaczenie danego miejsca. Bardzo istotne jest dobranie grubości kostki do przeszłego natężenia ruchu. Na ciągi piesze, alejki i ścieżki, w zupełności wystarczy kostka o grubości 4 cm lub płyty, która mierzyć będzie ok. 3-4 cm. Na podjazdach, parkingach lub drogach dojazdowych koniecznie jest zastosowanie kostki, której grubość będzie miała ok. 6-8 cm.

Dobre rady

Reasumując, nawet lubujemy się w jasnych i słonecznych kolorach nawierzchni, warto rozważyć materiał o nieco ciemniejszym odcieniu w miejscach gdzie narażony będzie na trudne do usunięcia zabrudzenie (np. okolice garażu, stanowisko grillowe). Mądrym posunięciem będzie także zaimpregnowanie kostki lub skorzystanie z materiałów impregnowanych fabrycznie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom