Tawułki do ogrodu - wieloletnie i kolorowe. Jakie tawułki wybrać, jak je uprawiać i z czym sadzić? Poznaj zasady ich pielęgnacji

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Tawułki pięknie kwitną od początku lata. Jednak te rośliny lubią tylko umiarkowane słońce oraz wilgotne podłoże. Jeśli jest gorąco, nie możemy zaniedbać ich podlewania.
Tawułki pięknie kwitną od początku lata. Jednak te rośliny lubią tylko umiarkowane słońce oraz wilgotne podłoże. Jeśli jest gorąco, nie możemy zaniedbać ich podlewania. Mkovalevskaya/GettyImages
Tawułki ogrodowe to wyjątkowo atrakcyjne rośliny. Są wieloletnie, niezbyt wymagające, a zachwycają oryginalnymi kwiatami, które wyglądają jak puszyste i kolorowe pióropusze. Tawułki mają kilka gatunków i sporo odmian. Podpowiadamy, jakie tawułki wybrać do ogrodu, gdzie je posadzić, jak o nie zadbać i z czym sadzić tawułki, żeby stworzyły ładną kompozycję.

Spis treści

Tawułki ogrodowe. Jak wyglądają te rośliny?

Tawułki ogrodowe mają kilka gatunków, jednak wszystkie wyglądają podobnie. Ich liście najczęściej są złożone, pierzaste, a poszczególne listki mają ząbkowane brzegi. Tworzą ładne kępy, z których wyrastają pędy kwiatowe. Mają one czerwonawe lub brązowe zabarwienie i są pokryte delikatnymi włoskami (owłosione i brązowawe są też liście wychodzące z ziemi po zimie). Na szczytach tych pędów pojawiają się kolorowe kwiaty. Są one drobniutkie, ale jest ich dużo i tworzą piękne wiechy kwiatów. Tawułki kwitną na różne kolory, najczęściej są to odcienie różu, fioletu, czerwieni, są też białe.

Polecamy też:

Tawułka Arendsa, chińska czy japońska?

Tawułki najczęściej uprawiane w Polsce należą do trzech gatunków, ale mają znacznie więcej odmian. Różnice w ich wyglądzie to raczej sprawa dla znawców i botaników, ale warto wiedzieć, że tawułki japońskie są stosunkowo najniższe, bo dorastają od 50 do 100 cm wys., podczas gdy chińskie mogą mieć nawet 2 m wys. Tawułki chińskie z kolei w miarę dobrze znoszą przejściową suszę, ale są mniej odporne na mróz niż japońskie i Arendsa.
Gatunki różnią się też terminem kwitnienia. Najwcześniej kwitną tawułki japońskie (maj-czerwiec), później chińska (lipiec/sierpień-wrzesień). Jednak najdłuższym okresem kwitnienia charakteryzują się tawułki Arendsa – trwa on od czerwca do października. Są to rośliny mieszańcowe, stworzone przez niemieckiego ogrodnika Georga Arendsa, od którego nazwiska pochodzi ich nazwa. Tawułki Arendsa są też najbardziej zróżnicowane, jeśli chodzi o wielkość roślin i kolorystykę kwiatów.

Kwitnące krzewy w ogrodzie wyglądają zjawiskowo. A wiele z nich jest łatwych w uprawie.

Najpiękniejsze kwitnące krzewy do ogrodu. Polecamy 15 takich...

Tawułki a tawuły

Uwaga! Nie mylmy tawułek (Astilbe) z tawułami (Spiraea). Pomimo podobnej nazwy to różne rośliny! Tawułki, o których mowa w tym artykule to byliny (ich części naziemne zanikają na zimę), natomiast tawuły to krzewy. I choć niektóre ich gatunki, np. tawuła Douglasa, kiedy kwitnie, na pierwszy rzut oka może przypominać tawułkę, to uprawia się je i pielęgnuje inaczej. Stąd dowiesz się więcej o tawułach:

Jak uprawiać tawułki w ogrodzie? Podstawowe wymagania

Tawułki nie są trudne w uprawie i przez lata mogą pięknie kwitnąć, ale trzeba spełnić ich podstawowe wymagania. To rośliny, które zdecydowanie wolą lekki cień od pełnego słońca. Jeśli posadzimy je w słonecznym miejscu, będą potrzebowały znacznie więcej wody!
Tawułki muszą też mieć żyzną, przepuszczalną i próchniczą ziemię. Warto regularnie zasilać je kompostem, który poprawi strukturę ziemi i dostarczy składników odżywczych roślinom. Warto wiedzieć, że tawułki nie przepadają za nawozami mineralnymi.

Jeśli tawułka będzie rosła na suchej i niezbyt żyznej ziemi, to albo zamrze, albo będzie wyglądała źle. Jeśli wytworzy kwiaty, to będą one wątłe i szybko przekwitną.

Warto przeczytać:

Pamiętaj o podlewaniu tawułek!

Jedną z ważniejszych rzeczy w uprawie tawułek jest zapewnienie im wilgotnego podłoża. Jeśli nie pada, trzeba je podlewać (nawet te, które rosną w ocienionych miejscach). Podłoże wokół nich warto wyściółkować (np. agrowłókniną i korą), bo to ograniczy parowanie wody z gleby.

Czy tawułki są odporne na mróz?

Większość gatunków i odmian jest dostatecznie odporna na mróz. Jednak młode rośliny, szczególnie posadzone jesienią, można okryć stroiszem (gałązkami iglaków) lub ściółkować kompostem, który przy okazji użyźni ziemię. Można je także okryć ziemią liściową, a jeśli rosną pod drzewami liściastymi, to po prostu zostawić na nich opadłe liście.
Tawułkom czasem szkodzą wiosenne przymrozki, bo schodzą one dość wcześnie (marzec/kwiecień), a takie młodziutkie pędy są wrażliwe na zimno, które może pojawić się wiosną. Jeśli ma się tak zdarzyć, okryjmy je włókniną, stroiszem itp.

Dowiedz się więcej:

Przycinanie tawułek

Kiedy tawułki przekwitną, należy ściąć ich kwiatostany wraz z częścią pędu (do liści). Natomiast przed zimą można ściąć jej liście.

Sadzenie i rozmnażanie tawułek

Sadzonki tawułek najczęściej są sprzedawane w doniczkach. Takie rośliny można sadzić przez cały sezon, choć najbardziej korzystna jest wiosna i jesień. Czasem można także kupić same kłącza tawułek – są one w sklepach, czasem nawet marketach, sprzedawane wiosną. To dobry czas na ich sadzenie, ale trzeba wiedzieć, że w przypadku tych kupionych w markecie, jest to dość ryzykowne. Tawułki są dość podatne na uszkodzenia, a w takich sklepach rzadko są traktowane z należytą ostrożnością.
Jeśli już mamy tawułki, możemy je samodzielnie rozmnożyć i rozsadzić. Wczesną wiosną lub jesienią (kiedy przekwitną), należy je wykopać i rozdzielić kłącza, a następnie od razu posadzić. Warto to robić co kilka lat, jako zabieg odmładzający rośliny.

Niektóre zioła warto sadzić na skalniakach. Będą i ozdobne, i użyteczne. Zobacz, co posadzić na ziołowym skalniaku. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Zioła na skalniak. Urosną w słońcu, na skalistej, suchej zie...

Z czym sadzić te rośliny? Kompozycje z tawułkami

Tawułki oczywiście najlepiej sadzić z roślinami, które mają zbliżone wymagania. Są wśród nich m.in. funkie, żurawki, runianki japońskie, języczki pomarańczowe, świecznice, różne paprocie, niektóre bodziszki, brunnery wielkolistne, ułudki wiosenne, bergenie, parzydło leśne (które wygląda podobnie do tawułek).
Sadząc rośliny, sprawdźmy, jaką wielkość będą osiągać, bo zależy to od gatunku i odmiany. Miejsce wśród sąsiadujących roślin wybierzmy uwzględniając ten czynnik. Warto też wiedzieć, że tawułki świetnie wyglądają w swoim własnym towarzystwie i większa ich kępa, czy to jednokolorowych roślin, czy różnobarwnych – prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom