Tawuła to krzew ozdobny, który kwitnie wiosną i latem. Zobacz, jaką wybrać do ogrodu. Tawuła japońska, a może tawuła wczesna?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Tawuły to piękne krzewy, są też łatwe w uprawie. Zobacz, jak wyglądają różne gatunki.
Tawuły to piękne krzewy, są też łatwe w uprawie. Zobacz, jak wyglądają różne gatunki. pixabay.com
Tawuły to ładne krzewy, które są łatwe w uprawie i dobrze znoszą różne trudne warunki. Miewają ozdobne, kolorowe liście, ale to przede wszystkim kwitnące krzewy. Dość często spotyka się je jako element zieleni miejskiej, ale warto mieć je też w ogrodach. Są wśród nich tawuły kwitnące wiosną oraz takie, które kwitną latem. Podpowiadamy, jakie spiree wybrać, jak uprawiać te krzewy i kiedy przycinać tawuły.

Spis treści

Tawuła, czyli spirea

Tawuły, znane czasem jako spiree (od łacińskiej nazwy Spiraea), to krzewy, które mają sporo zalet. Przede wszystkim są łatwe w uprawie i mają niewielkie wymagania. Radzą sobie nawet na kiepskich glebach, znoszą czasowe przesuszenie i miejskie zanieczyszczenia. Jednak jeśli chcemy, żeby wyglądały naprawdę olśniewająco, to warto im zapewnić nieco lepsze warunki. Tawuły często widujemy w miastach, ale rzadko znamy ich nazwę. A jeszcze rzadziej domyślamy się, że bardzo różne popularne krzewy to właśnie one.

Nie myl tawuł z tawułkami

Warto wiedzieć, że są też zupełnie inne rośliny o bardzo podobnej nazwie, czyli tawułki. Te drugie również pięknie kwitną, ale to byliny i mają odmienne wymagania niż tawuły.

Jak wygląda tawuła?

Tawuły mają niemal 100 gatunków, do tego trzeba doliczyć odmiany ozdobne oraz różne gatunki mieszańcowe. I choć nie wszystkie są uprawiane w polskich ogrodach, to wybór i tak jest spory. Tym bardziej że tawuły są bardzo zróżnicowane. Niektóre są do siebie niemal bliźniaczo podobne, ale są też tak różne, że można się dziwić, iż zostały zaliczone do tego samego rodzaju roślin.

Na potrzeby „wstępnego rozpoznania” można podzielić je na dwie duże grupy. To:

  • tawuły o białych kwiatach, kwitnące wiosną,
  • tawuły, które kwitną od wczesnego lata, najczęściej na różowo i mają „puszyste” kwiaty o długich pręcikach.

Polecamy też:

Tawuły, które kwitną wiosną

To tych tawuł można zaliczyć przede wszystkim:

  • tawułę szarą (czyli norweską z jej najpopularniejszą odmianą Grefsheim),
  • tawułę wczesną,
  • tawułę van Houtta
  • oraz mniej popularne: tawułę nippońską, brzozolistną czy śliwolistną.

Wszystkie te krzewy są do siebie podobne. Osiągają one różne wielkości – najczęściej 2-3 metry, ale dobrze znoszą przycinanie i można korygować ich wielkość. Jeśli zależy nam na niskim krzewie, wybierzmy tawułę brzozolistną odmiany Tor, która dorasta do 70 cm wysokości i rośnie powoli.

Te tawuły mają najczęściej lekko przewieszające się, łukowato wygięte gałęzie, które w od kwietnia do czerwca są pokryte białymi kwiatami. Same kwiaty są drobne, ale tworzą okrągłe kwiatostany. Pojawiają się wcześniej niż liście, dlatego przez pewien czas kwitnące, wiosenne tawuły wydają się niemal białe. Dokładny termin ich kwitnienia zależy w pewnym stopniu od odmiany, a także – pogody.

Tawuły, które kwitną latem

Nieco inaczej prezentują się tawuły kwitnące latem. Częściej mają odmiany o kolorowych liściach, ale nawet te o zielonych ładnie przebarwiają się jesienią, a młode listki, wypuszczane wiosną również bywają ciekawie ubarwione. Liście najczęściej są wydłużone, eliptyczne.

Te tawuły, które kwitną latem, najczęściej mają kwiaty w odcieniach różu – od jasnego do purpury, są też kwitnące na biało. Najczęściej pręciki kwiatów są dość długie i nadają im puszysty wygląd. Kwiaty są drobne, ale zebrane w większe kwiatostany. I właśnie ze względu na formę kwiatostanu można „roboczo” podzielić je na dwie grupy:

  • tawuły o płaskich kwiatostanach – należy tu najpopularniejsza tawuła japońska, która ma sporo odmian ozdobnych, a także tawuła gęstokwiatowa, czy nieco mniej popularna tawuła Fritscha;
  • tawuły o stożkowatych kwiatostanach – należy do nich m.in. tawuła Douglasa, tawuła wierzbolistna, tawuła Billarda, tawuła biała.

Te letnie tawuły najczęściej zaczynają kwitnąć w czerwcu i mają kwiaty przez lipiec, czasem do sierpnia. Są nieco niższe niż tawuły wiosenne, bo najczęściej osiągają 1,5-2 m wys. Jednak jest sporo odmian karłowych, które w dodatku miewają kolorowe liście i pomimo niewielkich rozmiarów wyglądają bardzo atrakcyjnie (szukajmy ich przede wszystkim wśród odmian tawuły japońskiej, np. taką odmianą jest Golden Princess oraz Goldflame).

Jak uprawiać tawuły w ogrodzie?

Tawuły należą do krzewów łatwych w uprawie. Najlepiej rosną i kwitną w słonecznych lub lekko ocienionych miejscach. Optymalna dla nich jest żyzna, lekko wilgotna i przepuszczalna ziemia, ale radzą sobie na również na gorszych glebach. Nie lubią tylko ciężkich i podmokłych. Miejsce pod uprawę tawuł warto zasilić kompostem. W późniejszej uprawie również preferują nawozy organiczne. Starsze tawuły radzą sobie z suszą, ale młode krzewy warto podlać, jeśli długo nie pada.

Tawuły są też odporne na mróz (stosunkowo najmniej wytrzymała jest tawuła wczesna, ale i tak wystarczająco, jak na polskie warunki). Jednak jeśli wybieramy jakąś nową, szczególnie ozdobą odmianę, upewnijmy się co do tego.

Jak i kiedy przycinać tawuły?

O ile ogólne wymagania tawuł są zbliżone, to to, co poza wyglądem i czasem kwitnienia różni tawuły wiosenne od letnich, jest termin przycinania tych krzewów. Tawuły, które kwitną wiosną, przycina się dopiero po kwitnieniu. Natomiast tawuły kwitnące latem trzeba przyciąć wczesną wiosną. Pędy skraca się o ok. 1/3 długości. Dzięki temu będą ładnie kwitły.

Warto przeczytać:

Tawuły w ogrodzie i na balkonie

Większe wiosenne tawuły można sadzić pojedynczo, jako solitery. Mniejsze – wiosenne i letnie – ładnie prezentują się w grupach. To też świetne rośliny na żywopłoty. Z mniejszych można formować obwódki rabat. Ładnie wyglądają w kompozycjach z innymi krzewami. Wiosenne można sadzić m.in. forsycjami, migdałkami, kerriami, pigwowcami, a letnie – pięciornikami krzewiastymi czy pęcherznicami (szczególnie o ciemnych liściach). Jedne i drugie dobrze się też czują i wyglądają w towarzystwie iglaków.

Mniejsze odmiany, szczególnie tawuł kwitnących latem, dobrze też nadają się do uprawy w donicach, na tarasach i większych balkonach. Pamiętajmy jednak o zabezpieczeniu donicy przed mrozem.

Kiedy sadzić tawuły?

Tawuły sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon. Te krzewy bywają też dostępne w wersji z tzw. gołym korzeniem. Takie sadzonki powinny być przygotowane i posadzone wiosną lub jesienią (kiedy krzewy już albo jeszcze nie mają liści). To drugie rozwiązanie jest polecane, jeśli planujemy większe nasadzenia (np. żywopłot), bo są tańsze niż krzewy w doniczkach.

Polecjaka Google News - RegioDom

Narzędzia do Twojego ogrodu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom