Taras bambusowy: krok po kroku

redakcja.regiodom, nto.pl, autor: Kosz
Taras z desek wykonanych z włókien bambusowych i polimerówEgzotyczny podest wykonany z desek z włókien bambusowych i polimerów dobrze wygląda zarówno przed nowoczesnym domem, jak i tym w stylu rustykalnym.
Taras z desek wykonanych z włókien bambusowych i polimerówEgzotyczny podest wykonany z desek z włókien bambusowych i polimerów dobrze wygląda zarówno przed nowoczesnym domem, jak i tym w stylu rustykalnym. nto.pl
Udostępnij:
Taras z desek z włókien bambusowych można wykonać własnoręcznie. Wystarczy prosty sprzęt do majsterkowania i nieco umiejętności.

Prawidłowo wykonany e

gzotyczny podest z desek będzie służył lata. Na rynku dostępne są systemy tarasowe wykonane z kompozytu włókien bambusowych i polimerów (tzw. eccowoody, czyli deski z włókien bambusowych oraz polimerów HDPE), które można montować samodzielnie.

Taras takiej konstrukcji można zamontować bez pomocy specjalisty. Przed budową tarasu z desek należy sprawdzić, czy podłoże jest suche, czyste, wypoziomowane. Trzeba również zadbać o prawidłowe odprowadzenie wody z podłoża i odpowiedni do montażu sprzęt. Potrzebna będzie m.in. wiertarka elektryczna, ze względu na konieczność wywiercenia otworów wstępnych i zamocowania legarów systemowych. 

 1. Krok 1
  Budowę zaczynamy od przytwierdzenia legarów, które należy rozłożyć równomiernie na całej powierzchni montażowej, tak żeby przylegały do podłoża. Jeżeli montaż odbywa się na istniejącej konstrukcji, należy legary zastąpić elementami z drewna, stali bądź aluminium.
  Zalecany odstęp belek podtrzymujących konstrukcję wynosi nie więcej niż 30 cm. Odległość między szczeliną dylatacyjną a deskami nie powinna być mniejsza niż 1 cm.
  Podczas składania tarasu należy pamiętać o zachowaniu odstępu od ściany, większego niż 2 cm. Legary przytwierdzamy do podłoża kotwami, kołkami rozporowymi, wkrętami. Po ich przytwierdzeniu sprawdzamy, czy główki śrub nie wystają ponad powierzchnię, ponieważ może to spowodować w przyszłości zarysowanie powierzchni.
 2. Krok 2
  W kolejnym kroku tarasu bambusowego mocujemy klipy łączące na legarach oraz przywiercamy do nich wkręty ze stali nierdzewnej, przy zachowaniu proporcji jeden klip na jedną belkę.  
 3. Krok 3
  Po zamontowaniu klipów przystępujemy do montażu desek tarasowych. Przed rozłożeniem sprawdzamy kierunek ułożenia ryfli (faktura deski). Ważne jest, aby wszystkie były rozmieszczone w tym samym kierunku. Deski na długości spinamy za pomocą klipów łączących, które przykręcamy do płaskiego podłoża. 
 4. Krok 4
  Na sam koniec odbywa się montaż listw wykończeniowych lub zaślepek końcowych, w zależności od materiałów, jakie posiadamy. Do zamocowania listw używa się śrub ze stali nierdzewnej, natomiast do zaślepek - gumowego młotka. 

Przy realizacji każdego z powyższych etapów należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu desek tarasowych przed poważnymi uszkodzeniami. Po zamontowaniu tarasu należy jak najszybciej usunąć powstałe plamy, tak by nie wniknęły w strukturę materiału. Do usunięcia brudnych śladów wystarczy woda i delikatne środki czyszczące.

Zastosowanie się do wymienionych wskazówek zapewni trwały, ekologiczny taras, który będzie służył przez wiele lat. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie