Taras bambusowy: krok po kroku

redakcja.regiodom, nto.pl, autor: Kosz
Taras z desek wykonanych z włókien bambusowych i polimerówEgzotyczny podest wykonany z desek z włókien bambusowych i polimerów dobrze wygląda zarówno przed nowoczesnym domem, jak i tym w stylu rustykalnym.
Taras z desek wykonanych z włókien bambusowych i polimerówEgzotyczny podest wykonany z desek z włókien bambusowych i polimerów dobrze wygląda zarówno przed nowoczesnym domem, jak i tym w stylu rustykalnym. nto.pl
Taras z desek z włókien bambusowych można wykonać własnoręcznie. Wystarczy prosty sprzęt do majsterkowania i nieco umiejętności.

Prawidłowo wykonany e

gzotyczny podest z desek będzie służył lata. Na rynku dostępne są systemy tarasowe wykonane z kompozytu włókien bambusowych i polimerów (tzw. eccowoody, czyli deski z włókien bambusowych oraz polimerów HDPE), które można montować samodzielnie.

Taras takiej konstrukcji można zamontować bez pomocy specjalisty. Przed budową tarasu z desek należy sprawdzić, czy podłoże jest suche, czyste, wypoziomowane. Trzeba również zadbać o prawidłowe odprowadzenie wody z podłoża i odpowiedni do montażu sprzęt. Potrzebna będzie m.in. wiertarka elektryczna, ze względu na konieczność wywiercenia otworów wstępnych i zamocowania legarów systemowych. 

 1. Krok 1
  Budowę zaczynamy od przytwierdzenia legarów, które należy rozłożyć równomiernie na całej powierzchni montażowej, tak żeby przylegały do podłoża. Jeżeli montaż odbywa się na istniejącej konstrukcji, należy legary zastąpić elementami z drewna, stali bądź aluminium.
  Zalecany odstęp belek podtrzymujących konstrukcję wynosi nie więcej niż 30 cm. Odległość między szczeliną dylatacyjną a deskami nie powinna być mniejsza niż 1 cm.
  Podczas składania tarasu należy pamiętać o zachowaniu odstępu od ściany, większego niż 2 cm. Legary przytwierdzamy do podłoża kotwami, kołkami rozporowymi, wkrętami. Po ich przytwierdzeniu sprawdzamy, czy główki śrub nie wystają ponad powierzchnię, ponieważ może to spowodować w przyszłości zarysowanie powierzchni.
 2. Krok 2
  W kolejnym kroku tarasu bambusowego mocujemy klipy łączące na legarach oraz przywiercamy do nich wkręty ze stali nierdzewnej, przy zachowaniu proporcji jeden klip na jedną belkę.  
 3. Krok 3
  Po zamontowaniu klipów przystępujemy do montażu desek tarasowych. Przed rozłożeniem sprawdzamy kierunek ułożenia ryfli (faktura deski). Ważne jest, aby wszystkie były rozmieszczone w tym samym kierunku. Deski na długości spinamy za pomocą klipów łączących, które przykręcamy do płaskiego podłoża. 
 4. Krok 4
  Na sam koniec odbywa się montaż listw wykończeniowych lub zaślepek końcowych, w zależności od materiałów, jakie posiadamy. Do zamocowania listw używa się śrub ze stali nierdzewnej, natomiast do zaślepek - gumowego młotka. 

Przy realizacji każdego z powyższych etapów należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu desek tarasowych przed poważnymi uszkodzeniami. Po zamontowaniu tarasu należy jak najszybciej usunąć powstałe plamy, tak by nie wniknęły w strukturę materiału. Do usunięcia brudnych śladów wystarczy woda i delikatne środki czyszczące.

Zastosowanie się do wymienionych wskazówek zapewni trwały, ekologiczny taras, który będzie służył przez wiele lat. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom