Szczecinek:ogrzewanie może być tańsze

GDP
węzeł cieplnyWęzeł cieplny w piwnicy w bloku przy ulicy Koszalińskiej, gdzie kilka lat temu wspólnota mieszkaniowa zamontowała sterownik ciepła. Nikt nie narzeka, że mu zimo, a rachunki za ciepło znacznie spadły..
węzeł cieplnyWęzeł cieplny w piwnicy w bloku przy ulicy Koszalińskiej, gdzie kilka lat temu wspólnota mieszkaniowa zamontowała sterownik ciepła. Nikt nie narzeka, że mu zimo, a rachunki za ciepło znacznie spadły.. Rajmund Wełnic
Nawet 30 procent można zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki montażowi automatyki sterującej dopływem ciepła do budynku. Dlaczego więc w Szczecinku korzysta z tego tylko kilka budynków mieszkalnych?

- Zasada działania urządzenia jest prosta – mówi Bogdan Kałdyński z zarządu jeden z wspólnot mieszkaniowych na osiedlu Koszalińska w Szczecinku. – Woda docierająca do naszego bloku ma ponad 70 stopni Celsjusza i płynęła w sezonie grzewczym non stop. W węźle cieplnym zamontowaliśmy komputer z urządzeniem sterującym, które zamyka dopływ zbyt gorącej wody i otwiera, gdy temperatura w kaloryferach spadnie poniżej pewnego poziomu. Dodatkowo na zewnątrz zainstalowano czujnik, który w razie ocieplenia także odłącza dopływ gorącej wody. Mieszkańcy czteroklatkowego bloku – w sumie 52 rodziny – bardzo sobie chwalą takie rozwiązanie. – Zdecydowaliśmy się na to 3 lata temu, bo byliśmy zdesperowani wysokimi rachunkami za ciepło – mówi B. Kałduński. – Z oporami, bo z oporami, ale Miejska Energetyka Cieplna, która w końcu woli sprzedawać jak najwięcej, zgodziła się zamontować sterownik.

  Cała inwestycja – wraz z modernizacją węzła cieplnego – kosztowała wspólnotę około 20 tys. zł. Wydatek zwrócił się już po roku, bo oszczędności w zużyciu ciepła sięgały 30 procent. – Mamy chyba najniższe zaliczki na centralne ogrzewanie w Szczecinku – mówi pan Bogdan.

 Niestety, w Szczecinku na palcach jednej ręki można policzyć budynki mieszkalne z takimi urządzeniami. Mają je szkoły, czy biura, które ogrzewania potrzebują w określonych godzinach. Ale i tam automatyka sterowana jest czasowo. Dlaczego nowoczesne – i oszczędne - rozwiązania są tak mało popularne? Przecież w dobie piekielnie drogiej energii powinno to być powszechne. – Na wiosnę na spotkaniu naszej wspólnoty stawialiśmy tę sprawę, zarządca z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej miał nam pomóc, ale nic w tym kierunku nie zrobiono – mówi osoba z zarządu jednego z bloków w centrum Szczecinka. Okazuje się, że jak się chce to można, bo akurat w bloku na osiedlu Koszalińska ZGM wspólnocie bardzo pomógł. – Inna rzecz, że postraszyliśmy ich zmianą zarządcy – mówi B. Kałduński.

 Marek Szabałowski, prezes szczecineckiej MEC, zapewnia, że ciepłownicy nie mnożą przeszkód, jeżeli ktoś chce zamontować automatykę na węźle ciepłowniczym. Muszą być spełnione jedynie określone przez MEC wymogi techniczne. – Jak najbardziej jestem za racjonalnym zużyciem energii cieplnej – mówi szef spółki i dodaje, że wątpi, aby oszczędności po założeniu sterowników sięgnęły 30 procent.

Przypomina, że MEC ma swoją automatykę pogodową, która dostosowuje temperaturę wody w sieci na tzw. węzłach wysokoparametrowych skąd później gorąca woda trafia do budynków. – Ostatni etap decyzyjny znajduje się u mieszkańca w domu, gdzie może zaworem termostatycznym regulować temperaturę w mieszkaniu – wyjaśnia M. Szabałowski. Etapie pośredni – czyli automatyka komputerowa na węzłach w blokach – to właśnie sterowniki pogodowe i czasowe na węzłach cieplnych w blokach. Prezes MEC ostrzega jednocześnie, że takie rozwiązanie może się nie spodobać osobom, które lubią mieć w mieszkaniach bardzo ciepło. – Mogą odczuwać dyskomfort, bo przy mniejszych dostawach ciepła mogą czuć, że jest im po prostu zbyt chłodno – tłumaczy.

Autor: Rajmund Wełnic 

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom