Szczecin: Nie było chętnych do wynajmu pomieszczeń. Zaczną eksmitować

GDP
Szczecin: Nie było chętnych do wynajmu pomieszczeń. Zaczną eksmitowaćSzczecin: Nie było chętnych do wynajmu pomieszczeń. Zaczną eksmitować
Szczecin: Nie było chętnych do wynajmu pomieszczeń. Zaczną eksmitowaćSzczecin: Nie było chętnych do wynajmu pomieszczeń. Zaczną eksmitować GDP
Nie do trzydziestu, a jedynie do kilku pomieszczeń tymczasowych będą trafiali dłużnicy komunalni. Pierwsze eksmisje już wkrótce.

– Nawet te kilka lokali pozwoli nam na uruchomienie procedury odzyskiwania mieszkań, które do tej pory zajmowali najbardziej oporni dłużnicy. Dzięki znowelizowanym przepisom w ciągu roku będziemy odzyskiwać od kilkunastu do kilkudziesięciu mieszkań – mówi Szymon Dominiak-Górski z Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych.

W kolejce do eksmisji czeka ok. 3 tysięcy osób. Długi szczecinian za nieopłacone czynsze w mieszkaniach komunalnych to aż 107 mln zł. W kolejce na mieszkanie czeka kilkanaście tysięcy osób. Odzyskane mieszkania będą przeznaczone do prywatyzacji lub wynajęcia.

Szczecin jest jednym z pierwszych miast w Polsce, który wprowadza w życie znowelizowane przepisy o dłużnikach. W największym skrócie to szybka ścieżka na eksmisję opornych lokatorów z zadłużonych mieszkań komunalnych, którym sąd nie przyznał prawa do lokalu socjalnego. Najwięksi dłużnicy trafią z nich do pomieszczeń tymczasowych. To właśnie takich lokali od kilku miesięcy poszukuje miasto. To mogą być np. baraki z dostępem do wody, ciepła i światła. Dłużnik będzie tu przez miesiąc. Potem wyrokiem sądu trafia do schroniska dla bezdomnych. Jeśli tam się zreflektuje i zacznie spłacać długi, ma szansę na powrót do kolejki mieszkaniowej. Jeśli nie – pozostanie w schronisku. ZBiLK liczył, że znajdzie trzydzieści pomieszczeń tymczasowych. Wtedy rocznie mógłby eksmitować nawet kilkaset osób.

Zobacz również: Kto nie zapłaci czynszu, ten szybko wyląduje w schronisku? 

– Tych lokali będzie mniej niż dziesięć, ale i tak pomoże nam to odzyskiwać mieszkania – tłumaczy Dominiak-Górski. Umowa w sprawie przejęcia lokali tymczasowych od oferentów ma być podpisana w najbliższym czasie. Termin pierwszych eksmisji nie jest znany. ZBiLK szacuje, że będzie to czerwiec lub lipiec.

– Taka procedura odbywa się po raz pierwszy. Chcemy się do niej porządnie przygotować, aby w trakcie nie pojawiły się jakieś wątpliwości. Nasi prawnicy twierdzą, że decyzje sądów o eksmisji z lokali tymczasowych do schroniska dla bezdomnych będą zapadać szybko. Dzięki temu proces odzyskiwania mieszkań komunalnych będzie mógł się toczyć szybko – mówi Dominiak-Górski.

Lista pierwszych dłużników do eksmisji jest już gotowa. To samotne osoby z największymi zobowiązaniami i przy okazji najbardziej oporne do płacenia. ZBiLK przyznaje, że w przyszłości eksmisji dotkną też rodziny. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom