Ogrzewanie kominkowe: sposób na ciepło i klimat w domu

redakcja.regiodom, Praktycy PR
Kominek zamkniętyKominki zamknięte wyposażone są w tzw. wkłady lub kasety kominkowe, czyli mówiąc w skrócie zamknięte paleniska wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury i dobrze akumulujące ciepło (np. stali, żeliwa, szamotu).
Kominek zamkniętyKominki zamknięte wyposażone są w tzw. wkłady lub kasety kominkowe, czyli mówiąc w skrócie zamknięte paleniska wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury i dobrze akumulujące ciepło (np. stali, żeliwa, szamotu). Praktycy PR
Eksploatacja kominka jest tańsza od kosztów poniesionych na konwencjonalne ogrzewanie. Dodatkowo kominek we wnętrzu stwarza niepowtarzalną atmosferę, a przy jego pomocy można ogrzać nawet niewielki budynek.

Dostępne są różne rodzaje pieców kominkowych. Różnią się dostępnymi funkcjami, wyglądem i ceną. Decydując się na ogrzewanie kominkowe musimy odpowiedzieć sobie w pierwszej kolejności na pytanie, jaką powierzchnię będziemy ogrzewać. Kominki dzieli się na otwarte (najstarszy typ kominków) i zamknięte.

Zobacz równie: Kominek: funkcje pełnione w domu

Kominek otwarty – raczej dla klimatu

Kominki otwarte przeznaczone są głównie dla osób, które cenią sobie niepowtarzalny klimat w domu. Źródłem ciepła jest w tym przypadku promieniowanie z komory spalania, dlatego nadają się do ogrzewania pomieszczeń w ich najbliższym otoczeniu. W kominku otwartym większość ciepła jest zasysana z powrotem do przewodu kominowego i ucieka przez komin na zewnątrz (ok. 10–20% energii cieplnej w prawidłowo zbudowanym kominku otwartym pozostaje w pomieszczeniu). Dlatego kominki z otwartym paleniskiem budowane są najczęściej dla celów dekoracyjnych. Jednak ze względu na łatwy dostęp i niski koszt drewna kominek otwarty traktuje się jako awaryjne źródło ciepła w domach mieszkalnych i domkach letniskowych. Pamiętajmy, że pozostawienie kominka bez kontroli stwarza duże zagrożenie pożarem.

Kominki zamknięte – ciepło w całym domu

Coraz częściej wykorzystywane są kominki zamknięte (z wkładem lub kasetą kominową), które przy stosunkowo niskich kosztach mogą ogrzać duże powierzchnie. W tym przypadku 80% ciepła powstałego ze spalania drewna pozostaje w domu. Komora spalania jest tutaj oddzielona wnętrza domu specjalną szybą. Wkłady kominowe instalowane są w kominkach nowych, budowanych od podstaw. Natomiast kasety wbudowuje się w już istniejące kominki bez potrzeby wykonywania większych przeróbek lub w nowych kominkach znajdujących się w małych pomieszczeniach (kasety są mniejsze od wkładów kominowych). 

Ogień w kominku ogrzewa wkład, który bardzo wydajnie oddaje do powietrza zakumulowane ciepło. Napływa ono przez specjalny kanał nawiewny, dodatkowe szczeliny między obudową i wkładem kominkowym, a także przez kratki w okapie kominka. Po ogrzaniu powietrze unosi się w górę i wydostaje na zewnątrz przez kratki w obudowie kominka lub też jest transportowane specjalnymi kanałami systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP). Wkłady kominkowe czołowych producentów są w stanie ogrzewać obiekt o kubaturze do ok. 400 m3. I co ważne są urządzeniami gwarantującymi pełne bezpieczeństwo w zakresie ochrony przeciwpożarowej. 

Ogrzewanie grawitacyjne i wymuszone – które jest lepsze?

Instalację kominków i systemów Dystrybucji Gorącego Powietrza najlepiej zlecić firmie, która prawidłowo wykona montaż szczelnej instalacji. Powietrze w systemach DGP przenoszone jest na dwa sposoby – grawitacyjnie lub w obiegu wymuszonym.

Układ grawitacyjny działa w bardzo prosty sposób – ogrzane powietrze unosi się do góry, a następnie trafia do kanałów dystrybucyjnych. Takie rozwiązanie nie wykorzystuje elementów mechanicznych, dlatego jest niezawodne. Ponadto jego koszt jest stosunkowo niski. Jego wadą jest jednak to, że można w ten sposób ogrzać tylko pomieszczenia w najbliższym otoczeniu kominka.

Układ wymuszony jest bardziej skomplikowany i jest stosowany w przypadku ogrzewania domu o większej powierzchni (powietrze rozprowadzane jest kanałami o długości do 10 m). Podstawą w układzie wymuszonym jest aparat nawiewny, który zasysa gorące powietrze i tłoczy je do wszystkich odgałęzień systemu. Musi mieć on dopływ prądu, przez co jego użytkowanie jest nieco droższe niż układu grawitacyjnego. Temperaturę w domu możemy ustawiać używając kratek regulujących srtumień powietrza, które montuje się na wylotach przewodów nawiewnych. Dobrze dobrany i wykonany system ogrzewa do 200 m2 domu. Ważne jest jednak, żeby kominek zamknięty umieścić w centralnym punkcie budynku. Wówczas kanały do dystrybucji ciepłego powietrza będą miały równą długość, a ciepło będzie równomiernie rozprowadzane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom