Sypialnia przyjazna alergikowi, czyli jaka?

Anna Chreptowicz
Sypialnia alergikaLiczbę mebli w sypialni alergika powinniśmy ograniczyć do minimum. Wybierajmy sprzęty jak najmniej ozdobne i łatwe w utrzymaniu czystości. Ważne jest też, aby dostęp do podłogi pod nimi był łatwy.
Sypialnia alergikaLiczbę mebli w sypialni alergika powinniśmy ograniczyć do minimum. Wybierajmy sprzęty jak najmniej ozdobne i łatwe w utrzymaniu czystości. Ważne jest też, aby dostęp do podłogi pod nimi był łatwy. mk
Sypialnia to miejsce odpoczynku, w którym w ciągu nocy nabieramy sił przed kolejnym, ciężkim dniem. Niestety, jeśli cierpimy na alergię i nie zadbamy o odpowiednie przygotowanie sypialni, możemy budzić się co rano niewyspani, zdenerwowani i zmęczeni.

Budzisz się z podpuchniętymi oczami, podrażnionymi spojówkami,kichaniem lub wodnistą wydzieliną z nosa? Mogą to być przykre dolegliwości związane z alergią. Aby je zminimalizować, musisz odpowiednio zadbać o swoją sypialnię i dostosować ją do swoich szczególnych potrzeb.

Łóżko – raj dla roztoczy

Zacznijmy od łóżka. Ten centralny element każdej sypialni jest ulubionym schronieniem dla roztoczy. Sprzyja im zarówno temperatura, wilgotność, jak i fragmenty ludzkiego naskórka, które są idealnym pożywieniem dla roztoczy. Powinniśmy kupić kołdrę i poduszki dla alergików, np. z wypełnieniem syntetycznym (jest lekka, puszysta i przewiewna i można ją prać w pralce). Jeżeli wolimy poduszki i kołdry z wypełnieniami naturalnymi, to wybierzmy te z puchem poddanym specjalnej obróbce (nie uczula). 

Zadbajmy również o to, by materac był zrobiony także z antyalergicznego materiału. Ważne jest też to, by poszewki były wykonane z naturalnych materiałów, np. z bawełny, którą można prać w 90 stopniach. Każdy z nas poci się podczas snu, pamiętajmy więc o tym, by codziennie wietrzyć pościel, co najmniej przez 30 minut. Pozwoli jej to dokładnie wyschnąć. Łóżko powinno być z prostych i gładkich powierzchni, co pozwoli nam na zachowanie czystości. Wokół łóżka zostawiajmy też nieco wolnej przestrzeni, dzięki czemu powietrze będzie tam łatwiej dochodzić.

Zamiast zasłon, żaluzje okienne

Wiadomo, że każdy z nas chce, aby sypialnia była miejscem przytulnym i dającym nam poczucie intymności. Najczęściej więc na okna wybieramy materiałowe zasłony. Niestety, jeśli zmagamy się z alergią, lepiej z nich zrezygnować, na rzecz żaluzji. Materiałowe zasłony to siedliska groźnego dla alergików kurzu. Żaluzje są z kolei łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Jeśli jednak za wszelką cenę chcemy ozdobić nasze okna zasłonami, wybierzmy te wykonane z naturalnych materiałów, które można prać w temperaturze 90 stopni i co ważne często je pierzmy.

Dla alergika im mniej, tym lepiej

Duże znaczenie w ograniczeniu roztoczy w naszej sypialni mają również ściany. Jeśli chcemy, by nasza sypialnia była wytapetowana, wybierzmy tapety o gładkiej fakturze. Jeśli postawimy na farbę, warto zapytać w sklepie o specjalną, przeznaczoną dla alergików. Do minimum powinniśmy też ograniczyć dekorowanie ścian obrazami, kalendarzami i zegarami, które dodatkowo ściągną jeszcze więcej kurzu do pomieszczenia. Podłogi również powinny być gładkie, pozbawione szpar. Unikajmy dywanów, które są bardzo trudne w utrzymaniu czystości i gromadzą w sobie dużo kurzu.

Ograniczmy również do minimum meble w naszej sypialni. Każdy kolejny przedmiot, to dodatkowe porcje kurzu. Meblując pomieszczenie, w którym śpimy, wybierajmy meble jak najmniej ozdobne i łatwe w utrzymaniu. Ważne jest też to, żebyśmy mieli łatwy dostęp do podłogi pod nimi.

Wentylacja sypialni alergika to podstawa

Bardzo ważna jest też odpowiednia wentylacja tego pomieszczenia. W sypialni alergika warto zamontować nawiewniki okienne lub z okna możliwością rozszczelnienia (z tzw. mikrowentylacją). Roztocza nie tolerują promieni słonecznych. Warto więc w słoneczne dni rozsuwać zasłony i podnosić żaluzje. Po spaniu oraz przed snem wietrzmy przez jakiś czas pokój. Wietrzenia powinny unikać osoby cierpiące na alergię na pyłki, w ich wypadku wietrzenie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wtedy sypialnię najlepiej wietrzyć między godzinami 24:00 a 4:30 (w tym czasie w powietrzu unosi się najmniej pyłków). 

Zadbajmy również o wilgotność w naszej sypialni, która powinna wynosić najwyżej 50 procent. Jeżeli używamy nawilżacza, nie róbmy tego dłużej niż 3-4 godziny dziennie, w przeciwnym razie może dojść do wysiewu uczulających pleśni i bakterii. Pamiętajmy również o regularnym czyszczeniu nawilżacza powietrza.

Polecamy: Charakterystyka nawilżaczy powietrza

Czystość obowiązkowa

Niezwykle ważne jest zachowanie czystości w sypialni. Pościel powinniśmy prać średnio raz na dwa tygodnie, w 90 stopniach. Codziennie przecierajmy meble wilgotną szmatką oraz systematycznie odkurzajmy całe pomieszczenie. Ważne jest także regularne zmywanie podłóg. Raz na jakiś czas pamiętajmy o odkurzeniu materaca ssawką, która umożliwi dokładne pozbycie się brudu i kurzu z każdego zakamarka. Warto też co jakiś czas wyprać kołdrę i poduszki w 90 stopniach.

Zwierzętom w sypialni alergika mówimy nie

Lekarze przestrzegają przed wpuszczaniem zwierząt do sypialni. Ich sierść i ślina są źródłem silnych alergenów oraz siedliskiem kurzu i brudu. W żadnym razie nie można brać zwierzaka do łóżka. Alergik nie powinien mieć w domu nie tylko zwierząt futerkowych i ptaków, ale również gadów, płazów i rybek. Ich pokarm może działać alergizująco. 

Dowiedz się: Jak urządzić sypialnię na poddaszu

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom