Sypialnia na poddaszu – jak ją urządzić. Poradnik (zdjęcia)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Sypialnia na poddaszu Postawienie łóżka w miejscu, gdzie są skosy, pozwoliłoby na wykorzystanie powierzchni, którą trudno zagospodarować, ale świadomość, że codziennie, wstając, można się zapomnieć i uderzyć głową w ścianę, przekonuje do rezygnacji z tego pomysłu.
Sypialnia na poddaszu Postawienie łóżka w miejscu, gdzie są skosy, pozwoliłoby na wykorzystanie powierzchni, którą trudno zagospodarować, ale świadomość, że codziennie, wstając, można się zapomnieć i uderzyć głową w ścianę, przekonuje do rezygnacji z tego pomysłu. Digs
Aranżacja sypialni na poddaszu ze skosami do najprostszych nie należy, ale to nie znaczy, że to zadanie niemożliwe do wykonania. Radzimy, jak urządzić sypialnię na poddaszu.

Główna zaleta przemawiająca za tym, żeby spać na poddaszu jest taka, że to pomieszczenie ciche. Łatwo w nim „odgrodzić się" od tętniącego życiem domu. Wadą są skosy ograniczające możliwości swobodnego urządzenia tego pomieszczenia, ale i z tym można sobie poradzić. Sypialnia to nie tylko wstawienie łóżka, ale cały wystrój wnętrza.

Gdzie ustawić łóżko na poddaszu?

Na pewno nie tam, gdzie są największe skosy. Postawienie łóżka w miejscu, gdzie są skosy, pozwoliłoby na oszczędność miejsce i wykorzystanie powierzchni, którą trudno zagospodarować, ale świadomość, że codziennie, wstając, można się zapomnieć i uderzyć głową w ścianę, przekonuje do rezygnacji z tego pomysłu. Łóżko powinno stanąć w miejscu, w którym wysokość pomieszczenia jest standardowa. Zobacz, czy do boku łóżka możesz podejść swobodnie, tzn. w pozycji wyprostowanej. Jeśli jest to łóżko małżeńskie, dotyczy to obu stron.

Aranżacja czyni cuda: Jak ocieplić sypialnię 

Do sypialni na poddaszu zazwyczaj wstawia się takie samo łóżko, jak do każdej innej standardowej sypialni. Jeśli jednak sypialnia pod samym dachem ma spore skosy (i obniżona wysokość pomieszczenia obejmuje np. ponad połowę pomieszczenia), praktycznym rozwiązaniem jest łóżko japońskie. Nie chodzi tutaj o styl, w jakim zostało ono wykonane i jego ozdoby, tylko o wysokość łóżka. Mebel w stylu azjatyckim ma bowiem niższą (np. tylko 20 cm) wysokość legowiska niż typowe łóżka. Tyle, że łóżka w stylu japońskim nie mają pod spodem miejsca na pościel. Szuflada pod łóżko, pojemnik na pościel albo drewniana skrzynia – tego wyposażenia w obniżonych łóżkach raczej nie znajdziesz.

Samo łóżko w sypialni na poddaszu to za mało

Zapomnij o meblościance (nawet tej o obniżonej wysokości). Im mniej sprzętów i mebli w sypialni, tym lepiej. Ale samo łóżko w sypialni raczej nie wystarcza. Przyda się szafa, która pomieści pościel (jeśli pod łóżkiem nie ma skrzyni na nią). Dobrym pomysłem jest szafa wnękowa na zamówienie. Dzięki niej wykorzystamy przestrzeń, która pewnie byłaby niewykorzystana.

Szafki nocne w sypialni na poddaszu

Jeśli nie chcemy w sypialni dużej, masywnej szafy, nie ma lepszego rozwiązania jak szafka nocna, a najlepiej – jeżeli łóżko jest dwuosobowe – dwie szafki. Pośrednim rozwiązaniem między szafą a szafkami nocnymi jest komoda. Telewizor może stać na niskiej (np. o wysokości 30 centymetrów), długiej półce. Odbiornik możemy również zawiesić bezpośrednio na ścianie, wykorzystując uchwyt RTV. Dodatkowe wnęki oraz szuflady pozwolą na postawienie dvd i przechowywanie płyt z filmami.

Toaletka w sypialni na poddaszu

Dla niektórych pań toaletka w sypialni stanowi element obowiązkowy. Nawet, jeśli powierzchnia tego pokoju jest znacznie ograniczona przez skosy. Zrezygnuj z masywnej toaletki. Postaw na zakup wąskiej, ale niezbyt wysokiej szafki z najwyżej dwiema szufladkami i lustrem. Z racji tego lustra, toaletka nie może stać w miejscu, gdzie są największe skosy. Chyba, że będzie ono ruchome i wtedy można ustawić je w odpowiednim kącie.

Przeczytaj również: Czy warto mieć toaletkę w sypialni

Oświetlenie sypialni na poddaszu

Światło dzienne będzie wpadać przez okna. Liczba okien jest jednak zazwyczaj na poddaszu ograniczona, więc i światła naturalnego będzie wpadało mniej. Rozwiązaniem są okna dachowe. Raz, że przenikają przez nie większe ilości światła. Dwa, że gwarantuje to lokatorom na poddaszu widok gwiazd. Rolety jednak są obowiązkowe dlatego, żeby codziennie rano, zwłaszcza wiosną i latem, słońce nas nie budziło.

Dowiedz się: Jakie oświetlenie wybrać do sypialni 

Jeszcze kwestia sztucznego oświetlenia w sypialni. Nie musi być jednej dużej lampy zamontowanej na suficie, która świeci prosto na łóżko. Projektanci wnętrz proponują kilka lampek emitujących światło o ciepłej, delikatnej barwie, a więc odpadają świetlówki kompaktowe i diody LED. W sypialni na poddaszu przydadzą się natomiast lampki punktowo oświetlające wezgłowie łóżka, dzięki którym można np. poczytać, leżąc. Praktyczne są również kinkiety zamontowane choćby na skośnej ścianie pomieszczenia na poddaszu. Rzucają refleksy na pozostałe ściany i na sufit. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom