Nawilżacze powietrza - charakterystyka, modele, zastosowanie

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Nawilżacz powietrzaSamo otwieranie okna nie sprawi, że powietrze w naszych czterech ścianach znowu będzie rześkie i wilgotne. Z pomocą przyjdą nawilżacze.
Nawilżacz powietrzaSamo otwieranie okna nie sprawi, że powietrze w naszych czterech ścianach znowu będzie rześkie i wilgotne. Z pomocą przyjdą nawilżacze. Oregon
Mokre ręczniki albo naczynie wypełnione wodą powieszone na grzejniku – taki nawilżacz powietrza do mieszkania to przeszłość. Coraz częściej nawilżacze powietrza to ozdobne urządzenia z jonizacją powietrza i wbudowaną lampką, która zmienia kolory.

Suche powietrze w mieszkaniach to zmora głównie jesienią i zimą, czyli w sezonie grzewczym. Wilgotność powietrza w pokojach zmniejsza się wtedy nawet o ponad połowę. Skutek? Zaczerwienione oczy, łuszcząca się skóra, o dodatkowych objawach u alergika nie wspominając.

Samo otwieranie okna albo stawianie kwiatów doniczkowych nie sprawi, że powietrze w naszych czterech ścianach znowu będzie rześkie i wilgotne. Z pomocą przyjdą nawilżacze, dzięki którym powietrze będzie znowu miało wilgotność na poziomie 40–55 procent. Urządzenia też nie przedobrzą, czyli nie spowodują, że powietrze w pomieszczeniach będzie zbyt wilgotne, co mogłoby sprzyjać rozwojowi grzybów na ścianach.

Kryteria zakupu nawilżacza powietrza

Kupując nawilżacz, należ wziąć pod uwagę metraż mieszkania oraz wysokość pomieszczeń (może być 2,40 metrów albo ponad 3, co robi różnicę), liczbę okien w pomieszczeniu i nasłonecznienie, a co do urządzenia – jego dodatkowe funkcje (choćby automatyczne włączanie i wyłączanie), częstotliwość wymiany filtra i czyszczenia, a także poziom zużycia energii.

Przeczytaj też: Ogrzewasz mieszkanie, to pamiętaj o nawilżeniu powietrza 

Istnieją trzy podstawowe rodzaje nawilżaczy. Przyjmuje się, że każdy jest skuteczny, jeśli stoi w pomieszczeniu o powierzchni około 40 metrów kwadratowych.

Nawilżacze parujące (ewaporacyjne)

Ta druga nazwa – trudna – ale działanie i obsługa nawilżacza jest łatwa. Funkcjonują na zasadzie parowania. Pochłaniają powietrze, przekierowując je zaraz przez naczynko z wodą. Ta wówczas odparowuje. Nawilżona woda rozprowadzana jest na zewnątrz. To najtańsze modele nawilżaczy. Tyle, że nie nawilżają powietrza nadmiernie, a do tego często głośno pracują. Wyjątek stanowią nawilżacze parowe posiadające tzw. program nocny. Wówczas urządzenie pracuje ciszej.

Nawilżacze parowe (termiczne)

Parowy nawilżacz powietrza podobny jest do nawilżacza parującego. Mówi się o nim, że to nawilżacz higieniczny, ponieważ gotuje wodę, a tym samym likwiduje bakterie i zarazki. Urządzenie z grzałką gotuje wodę, która następnie paruje. Różnica jest taka, że tego rodzaju nawilżacze pobierają więcej prądu niż parujące.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Tutaj para jest wytwarzana za pomocą ultradźwięków. Ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody w urządzeniu i wyrzucają chłodną mgiełkę do pomieszczenia. Ta mgiełka to jednak spore krople, a nie mgiełka, jak w aerozolu. Większość nawilżaczy ultradźwiękowych posiada często higrometr, służący do pomiaru wilgotności. Jeśli ta jest na odpowiednim poziomie, urządzenie samoczynnie się wyłącza. W przypadku, gdy wilgotność nie spełnia parametrów, nawilżacz sam się włączy. Jego kolejnym plusem jest to, że cicho pracuje.

Nawilżacz do pokoju dziecka

Suche powietrze znacznie bardziej daje się we znaki dzieciom niż dorosłym. To dlatego warto zainwestować w takie urządzenie do pokoju dziecięcego. Tutaj przyda się nawilżacz elektroniczny - jonizator. Wbudowany jonizator usuwa pyłki i kurz z powietrza, a także dodatnie ładunki elektrostatyczne. Para jest wytwarzana poprzez drgania o wysokiej częstotliwości. Nie słychać, jak pracuje, co docenią rodzice malucha. Taki nawilżacz jest prosty w obsłudze. Sygnalizuje lampką, jeśli poziom wody będzie za niski albo sam się wtedy wyłączy. Zazwyczaj ma wbudowany wyświetlacz cyfrowy oraz pilota. Wybrane modele mają program sterowania wilgocią. Są kolorowe, mogą np. mieć obudowę w postaci bohaterów z filmów animowanych. Mogą też być wyposażone w lampki zmieniające kolory.

Podoba ci się i twojemu smykowi?: Nawilżacz do pokoju dziecka bawi, świeci i nawilża 

Miejsce na nawilżacz powietrza

Można postawić go w dowolnym miejscu pokoju czy innego pomieszczenia, byle nie w pobliżu regału z książkami, pościeli, wytapetowanych ścian, boazerii, okien i kaloryferów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom