Strelicje w doniczce. Radzimy, co zrobić, żeby pięknie rosły i kwitły. Uprawa, wymagania i pielęgnacja strelicji

Agata Kaźmierczak
Strelicja królewska ma kwiaty o niezwykłym wyglądzie. Można ją uprawiać w doniczce, trzeba jej jednak zapewnić odpowiednie warunki.
Strelicja królewska ma kwiaty o niezwykłym wyglądzie. Można ją uprawiać w doniczce, trzeba jej jednak zapewnić odpowiednie warunki. ADD (pixabay.com)
Strelicja to pięknie kwitnąca roślina doniczkowa. Ze względu na kształt kwiatów bywa nazywana rajskim ptakiem. Strelicje mają też, piękne, duże liście. Te kwiaty doniczkowe mają swoje wymagania, ale nie są tak trudne w uprawie, jak mogłaby wskazywać ich egzotyczna uroda. Najczęściej w domach uprawia się kolorową strelicję królewską oraz strelicję białą. Podpowiadamy, jak pielęgnować te kwiaty.

Spis treści

Kwiaty strelicji najpiękniej prezentują się późną jesienią i zimą, kwitną od września aż do kwietnia. Lato to dla rośliny czas odpoczynku, czas, który jest jej niezbędny, by obudzić się i rozkwitać w pełni zimą.

Strelicja królewska i strelicja nikolai

W stanie naturalnym można spotkać strelicje w Afryce Południowej. W naszym klimacie uprawiamy ją raczej w doniczce. W warunkach domowych może urosnąć nawet do dwóch metrów. Do niedawna w uprawie domowej spotykało się głównie strelicję królewską (Strelitzia reginae) o kolorowym kwiatostanie, jednak obecnie popularność zdobywa także strelicja biała (Strelitzia nicolai). Różni się ona przede wszystkim kolorem kwiatów, które są białe, często z purpurowymi przebarwieniami, a wyrastają z fioletowych podsadek; niestety w warunkach domowych. Wymagania uprawowe obie strelicje mają takie same.

Polecamy też:

Uprawa strelicji - podstawowe warunki

Przede wszystkim strelicja będzie dobrze rosła w miejscach jasnych, słonecznych. Duża ilość światła jest jej potrzebna nie tylko do wzrostu, ale także do kwitnienia. Cień nie służy roślinie, hamuje jej wzrost i opóźnia kwitnienie. Ale nie tylko światło jest ważne podczas uprawy rośliny, także wysoka temperatura, którą kwiat uwielbia. Dla wzrostu najodpowiedniejsza jest temperatura około 24 stopni Celsjusza, w okresie kwitnienia obniżamy ją do maksymalnie 20 stopni.

Miejsce dla „egzotycznego ptaka"

Strelicje trzeba postawić jak najbliżej okna. Młodsze okazy mogą stać na parapetach, starsze - nie zmieszczą się na nich. Pamiętajmy, że latem może być to miejsce lekko przewiewne, zimą jednak nie dopuszczajmy do przeciągów. „Rajskie ptaki" nie znoszą zimna, a mróz jest dla nich nie do pokonania. Zimą uważajmy również na grzejące kaloryfery. Strelicje wprawdzie lubią ciepłe, ale miejscowe przegrzanie im nie służy.

Wiele popularnych kwiatów doniczkowych ma toksyczne właściwości.  Zobacz, na co uważać.

Te kwiaty doniczkowe są trujące! Sprawdź, czy masz je w domu...

Podlewanie i zraszanie strelicji

W związku z tym, że strelicja ma bardzo mięsiste korzenie, które nie powinny wysychać, roślinę powinniśmy obficie podlewać. Wcześniej jednak sprawdźmy czy podłoże lekko przeschło. Ziemia nie może być stale mokra, dlatego w doniczce powinien być odpływ i warstwa drenażu. W okresie spoczynku latem, tj. w lipcu i sierpniu podlewamy rzadko.

Kwiat w okresie wzrostu lubi spryskiwanie, zraszanie wodą, zatem dostarczajmy jej wody wprost na liście. Używajmy do tego przegotowanej wody (przestudzonej!), bo inaczej na liściach powstaną nieładne, białe plamy z osadów wapiennych.

Jaka ziemia dla strelicji

Strelicja kocha żyzną glebę, może być gliniasta. Służy jej podłoże niezbyt lekkie, przepuszczalne, zmieszane z próchnicą. Warto zastosować dobry drenaż! Pamiętajmy też o sporej doniczce, dla sporej rośliny! Strelicja bardzo szybko się rozrasta, a niestety nie toleruje częstego przesadzania. Doniczkę zmieniamy co 3 lata, nie częściej!

Polecamy:

Rozmnażanie i nawożenie strelicji

Strelicję rozmnażamy przez podział dobrze rozwiniętych starszych egzemplarzy lub z nasion. Z nasion rośliny kwitną dopiero w 3 roku od wysiania. Co do nawożenia, najważniejszy okres dla strelicji to czas przed kwitnieniem, wtedy należy intensywnie dokarmiać roślinę potasem i fosforem. Pamiętajmy jednak o nawożeniu umiarkowanym np. azotem, jeśli będzie go zbyt wiele - roślina da małe i słabe pędy kwiatowe.

Problemy w uprawie strelicji - błędy w pielęgnacji i choroby

Choroby strelicji czasem wynikają z błędów w uprawie, ale mogą je także atakować choroby grzybowe.

  • Jeśli rośliny będą przebywały w pomieszczeniach zbyt wilgotnych i w niskiej temperaturze może pojawić się uwiąd. Roślina zwiędnie i obumrze. W przekroju nasady pojawią się brunatne wiązki naczyniowe.
  • Jeśli u swojej strelicji zauważysz żółte liście - może się okazać, że to fuzarioza naczyniowa. Liście żółkną, roślina więdnie i zamiera całkowicie.
  • Jeśli na blaszkach liściowych pojawią się małe brązowe plamy, to na pewno plamistość liści, która również bardzo często atakuje strelicje. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom