Sadzonki krzewów – sposób na więcej roślin za darmo! Zobacz, jak przygotować sadzonki różnych krzewów, jak je pielęgnować i kiedy posadzić

Katarzyna Józefowicz
Samodzielne przygotowanie sadzonek krzewów nie jest trudne, ale ważny jest termin pobrania oraz typ sadzonki, bo nie wszystkie krzewy rozmnaża się tak samo.
Samodzielne przygotowanie sadzonek krzewów nie jest trudne, ale ważny jest termin pobrania oraz typ sadzonki, bo nie wszystkie krzewy rozmnaża się tak samo. Zbynek Pospisil/GettyImages
Wiele krzewów można samodzielnie rozmnożyć, robiąc sadzonki. Nie jest to skomplikowane, ale nie wszystkie krzewy rozmnaża się w ten sam sposób. Podpowiadamy, które rośliny najlepiej rozmnażać z sadzonek zielnych, a które ze zdrewniałych i półzdrewniałych. Radzimy też, kiedy je pobierać i sadzić oraz jak o nie zadbać, by skutecznie uzyskać więcej krzewów.

Żaden ogród nie może obyć się bez krzewów ozdobnych. Można z nich tworzyć żywopłoty, kompozycje rabatowe, grupy ozdobne, a nawet obwódki rabat i chodników. Aby jednak krzewy stanowiły ważną część ogrodu, musi być ich dość dużo (szczególnie w żywopłotach), dlatego jeśli nie chcemy się zrujnować kupując rośliny w centach ogrodniczych, możemy spróbować samodzielnie je rozmnożyć.

Rodzaje sadzonek

Krzewy ozdobne w zależności od gatunku można rozmnażać na kilka sposobów, ale zwykle najefektywniejsze jest pobieranie z nich sadzonek pędowych. Wyróżnia się trzy rodzaje takich sadzonek:

Każde z nich powinny być sporządzane w innym terminie i inaczej pielęgnowane.

Zobacz, jakie rośliny można i warto z nimi posadzić. Przejdź do kolejnych slajdów, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE.

Z czym posadzić rododendrony? Nie ze wszystkimi roślinami si...

Sadzonki zielne – kiedy je robić i z jakich krzewów

Sadzonki zielne służą do rozmnażania większości krzewów ozdobnych zrzucających liście na zimę (m.in. jaśminowce, forsycje, kaliny o liściach sezonowych, pięciorniki, derenie, budleje, berberysy, hortensje, krzewuszki). Pobiera się je zwykle wczesnym latem (czerwiec-lipiec), z pędów dostatecznie sztywnych i dojrzałych, ale jeszcze zielonych (nie zdrewniałe) i nie posiadających pąków kwiatowych. Jest to ważne, gdyż sadzonki pobrane zbyt wcześnie z niedojrzałych jeszcze pędów mogą szybko zgnić, a pobrane zbyt późno mogą nie zdążyć ukorzenić się i wzmocnić przed zimą.

Jak przygotować i pielęgnować sadzonkę zielną

Sadzonki zielne są niestety delikatne i szybko tracą wodę, dlatego zaraz po ich pobraniu należy umieścić je w wodzie lub woreczku foliowym, zwilżonym od środka wodą, a następnie jak najszybciej posadzić w podłożu. Po odpowiednim przygotowaniu (przycięciu, usunięciu nadmiaru liści), podstawę sadzonki zanurza się w ukorzeniaczu do sadzonek zielnych, a następnie umieszcza w doniczce lub pojemniku wypełnionym podłożem (przepuszczalnym, ale chłonnym jak np. torf z piaskiem).

Pojemnik z sadzonkami okrywa się perforowanym rękawem foliowym i umieszcza w miejscu widnym, ale osłoniętym przed słońcem. Sadzonki można też ustawić w mnożarce lub tunelu foliowym, ale należy pamiętać, że temperatura nie może być tam zbyt wysoka, gdyż sadzonki obeschną (optymalna temp. to ok. 20-21°C, pomieszczenia muszą być systematycznie wietrzone i cieniowane przed słońcem). Sadzonki trzeba też często, ale umiarkowanie podlewać i sprawdzać, czy nie gniją (chore należy usuwać), co niestety może się zdarzyć, jeśli temperatura i wilgotność są zbyt wysokie.

Czytaj także:

Kiedy sadzić sadzonki zielne

W odpowiednich warunkach sadzonki ukorzeniają się w ciągu 1,5-2 miesięcy. Wtedy przesadza się je do osobnych doniczek i przez pierwszą zimę przechowuje w chłodnym, widnym pomieszczeniu, nie narażając młodych roślin na mrozy. Dopiero w kolejnym roku wiosną, sadzonki wysadza się do gruntu na miejsce stałe.

Sadzonki zdrewniałe – z jakich krzewów i kiedy je pobierać

Sadzonki zielne dają szybkie efekty, ale są delikatne i w wyniku niewłaściwej pielęgnacji łatwo można je stracić, dlatego alternatywą dla nich są sadzonki zdrewniałe. Można pobierać je z większości krzewów (np. forsycje, kaliny, jaśminowce, derenie, hortensje bukietowe, pęcherznice, krzewuszki, budleje, tawuły).
Sadzonki zdrewniałe pobiera się późną jesienią, zimą lub na przedwiośniu (listopad-styczeń/luty) z jednorocznych, zdrewniałych, bezlistnych pędów, będących w stanie spoczynku.

Jak pielęgnować i kiedy sadzić sadzonki zdrewniałe

Pobrane sadzonki wiąże się w niewielkie pęczki i dołuje w piasku w miejscu wilgotnym, zacienionym i zabezpieczonym przed mrozem (np. tunel foliowy, piwnica - temp. ok. 0-4°C). Wiosną sadzonki wyjmuje się z pęczków, segreguje, ich podstawę zanurza w ukorzeniaczu dla sadzonek zdrewniałych i umieszcza w glebie na zagonie. Robi się to w marcu-kwietniu. Sadzonki regularnie się pieli i podlewa. Ukorzeniają się po ok. 1-2 miesiącach.

Sadzonki półzdrewniałe – z jakich krzewów i kiedy je pobierać

Pośrednim rodzajem sadzonek są sadzonki półzdrewniałe. Wykorzystuje się je głównie do rozmnażania liściastych krzewów zimozielonych (m.in. mahonii, ostrokrzewów, laurowiśni, pierisów, zimozielonych berberysów, kalin i irg). Pobiera się je latem lub wczesną jesienią (lipiec-wrzesień) z dojrzałych pędów jednorocznych, które w górnej części są zielone i sztywne, a u podstawy lekko zdrewniałe (najlepiej z pędów wierzchołkowych).

Z pobranymi sadzonkami należy postępować podobnie, jak z sadzonkami zielnymi i w podobny sposób je pielęgnować. Ukorzeniają się wprawdzie wolniej, ale są bardziej wytrzymałe od sadzonek zielnych i wolniej tracą wodę.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom