Storczyki, czyli kwiaty miłości - jak je uprawiać, rozmnażać, pielęgnować

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Storczyk w domuOrchidea, w odróżnieniu od innych kwiatów, nie lubi tradycyjnego podlewania. Woli zraszanie. Innym sposobem nawadniania jest zanurzanie doniczki w wodzie. Storczyki najlepiej trzymać w przezroczystej doniczce, by korzenie miały dostęp do słońca.
Storczyk w domuOrchidea, w odróżnieniu od innych kwiatów, nie lubi tradycyjnego podlewania. Woli zraszanie. Innym sposobem nawadniania jest zanurzanie doniczki w wodzie. Storczyki najlepiej trzymać w przezroczystej doniczce, by korzenie miały dostęp do słońca. mk
Orchidee, czyli storczyki, często występują w bukiecie ślubnym pani młodej. Mówi się, że to kwiaty miłości. Jednocześnie mówi się, że to półpasożyty. Wyjaśniamy, dlaczego.

Storczyki to jedne z najbardziej kolorowych roślin doniczkowych. Mają białe, kremowe, żółte, niebieskie, różowe, bordowe albo fioletowe kwiaty. Te kwiaty mogą być jednokolorowe, gładkie, nakrapiane albo mogą mieć kolorowe obwódki, tzw. kołnierzyki. Kwitną przez cały rok, ale w maju – najpiękniej.

Warto przeczytać: Jak pielęgnować, nawozić i podlewać kwiaty balkonowe

Taki ładny kwiat, a żeruje na innych

– Ten kwiat to epifit – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Potrzebuje wsparcia innej rośliny, żeby rosnąć i się rozwijać. Storczyk rośnie na korze innych drzew. W warunkach domowych natomiast orchidea rośnie w doniczce.

Odmiany storczyków

Najpopularniejsza wśród storczyków jest Katleja. Roślina może mieć nawet metr wysokości, a kwitnie na biało, różowo i fioletowo, a rzadziej na czerwono. Kwiaty mają intensywny zapach. Lubią ciepło. Najlepiej storczyk ten rośnie, gdy temperatura wynosi około 20 stopni Celsjusza.

Cymbidium woli nieco niższą temperaturę, około 16 stopni na plusie. Jego kwiaty są wyższe, mają nawet półtora metra i – jak to nazywają ogrodnicy – są we wszystkich kolorach tęczy. Słabo pachną.

Kolejny rodzaj to Dendrobium. Te storczyki są niskie. Mają z reguły maksymalnie 60 centymetrów wysokości. Kwiaty są tak kolorowe, jak Cymbidium. Często na ich powierzchni pojawiają się paski i kropki. Optymalna temperatura dla nich to od 15 do 18 kresek powyżej zera.

Niektóre storczyki rosną w naszych warunkach na dziko (w Polsce to około 49 gatunków). Wszystkie pozostają pod ochroną. Choćby rzadko występujący żłobik koralowaty. Jego kwiaty są żółto-brązowe z czerwoną obwódką. Pojawia się on m.in. na Mazurach i południu Polski. Rośnie w lasach iglastych (sosnowych, jodłowych, świerkowych) i na torfowiskach.

Istnieją też storczyki jadalne, jak wspominane już przez nas Dendrobium. Można jeść jego płatki albo nawet całe kwiaty. Tymi kwiatami dekorowane są torty i inne ciasta oraz sałatki. Ta roślina rośnie tak silnie, że można z jej korzeni wyplatać koszyki, niczym z wikliny. Z kolei storczyk Cymbidium jest uznawany przez Malajów za talizman na odpędzanie złych mocy. 

Uprawa storczyków w donicy

W doniczce, zamiast ziemi, znajdują się kawałki kory albo drewna. Ewentualnie jest to torf albo węgiel drzewny. Sklepy oferują gotowe podłoża do uprawy storczyków.

Ogrodniku, poczytaj: Jak chronić rośliny ogrodowe przed majowymi przymrozkami 

Kolor doniczki nie jest obojętny. – Storczyki najlepiej rosną w przezroczystych doniczkach – zaznacza ogrodnik. – To dlatego, że orchidea lubi słońce, a promienie słońca przedostaną się przez przezroczystą doniczkę. W rezultacie roślina będzie lepiej i silniej rosła.

Podlewanie storczyków

Wszystkie rośliny muszą być regularnie podlewane. Storczyk w tym przypadku jest wyjątkiem. - Nie lubi podlewania – dodaje Mikietyński. – Korzenie decydują o tym, jak będzie wyglądała roślina. To dlatego im trzeba dostarczyć wody.

Jak to zrobić? – Doniczka ma od spodu dziurki – wyjaśnia nasz rozmówca. – Należy ją zamoczyć na chwilę w wodzie tak, aby korzenie „wciągnęły" wodę przez dziurki. Nie można przedobrzyć: storczyki źle znoszą zbyt wilgotne podłoże. Jest jeszcze sposób nawadniania orchidei. To zraszanie. Warto potraktować jej listki wodą z atomizerem.

Rozmnażanie storczyków

Orchidea to roślina wieloletnia. Przesadzanie nie jest trudne. – Trzeba odwrócić doniczkę, w jakiej rośnie, górą do dołu i delikatnie wysypać roślinę razem z korą – tłumaczy Mikietyński. – Nowa doniczka powinna być nieco większa. Jeśli przykładowo storczyk do tej pory rósł w doniczce o średnicy 13 centymetrów, powinno się go przesadzić do doniczki „czternastki".

Najłatwiejszy sposób rozmnażania storczyków to wysiewanie nasion w ziemi wokół rośliny matecznej. Wybrane gatunki storczyków produkują na pędzie kwiatowym albo od razu na bulwie tzw. keiki, czyli młode roślinki. Gdy pojawią się u nich korzenie o długości kilku centymetrów, to znak, że mogą żyć już samodzielnie i można je delikatnie oderwać od matczynej rośliny. Będą rosnąć już osobno. Aby roślinie matczynej ten zabieg nie zaszkodził, miejsce po oderwaniu korzonków trzeba przetrzeć węglem drzewnym. Taką sadzonkę równie dobrze można zostawić na roślinie matecznej. Wytworzy wówczas pędy kwiatowe. 

Pielęgnacja orchidei

Roślina powinna być nawożona. – W tym celu warto kupić nawóz w postaci żelu – radzi ekspert. – Pomocne są również tabletki nawozowe. Wkłada się je po jednej w podłoże do doniczki. Tabletka zasysa wilgoć z podłoża i powoli się rozpuszcza, odżywiając roślinę.

Cenna wiedza: Tych błędów unikaj w pielęgnacji roślin doniczkowych

Można też zainwestować w specjalne chusteczki do pielęgnacji storczyków. Nawilżają liście i zmywają z nich kurz. Poza tym zapobiegają powstawaniu plam.

Przycinanie storczyków

Ten zabieg wykonuje się przy okazji przesadzania. Trzeba zlikwidować martwe i zniszczone korzenie rośliny. Łatwo rozpoznać, które korzenie są zdrowe, a które powinny zostać usunięte. Stare, obumarłe są bardziej śliskie i miękkie w dotyku. Brązowe, przesuszone liście też trzeba obciąć.

Szkodniki orchidei

Przędziorki to utrapienie storczyka. Są to niewidoczne dla oka pajączki. Ich obecność można rozpoznać po tym, że na roślinie pojawia się nalot. Wygląda to, jakby ktoś musnął mąką liście i kwiaty orchidei. Przędziorki odżywiają się sokiem z liści i kwiatów storczyków. W efekcie widać, że roślina ma plamki i wgłębienia. Zaatakowaną przez przędziorki roślinę należy odstawić od innych. Trzeba jej liście i kwiaty częściej, niż do tej pory, zraszać. To dlatego, że szkodnik ten nie lubi wody.

Niektórzy ogrodnicy zalecają, żeby na 2–3 dni orchideę włożyć do worka foliowego i go zawiązać. To zlikwiduje przędziorka, ale może być niebezpieczne dla samego storczyka, ponieważ może pojawić się na nim pleśń. Wszystko dlatego, że roślina nie miała dostępu do powietrza.

Warto wiedzieć: Rośliny, które odstraszają komary, muchy i meszki 

Wełnowiec to kolejny szkodnik, z którym musi walczyć orchidea. Na roślinie pojawia się swoista wełna. Wełnowce żerują nie tylko na liściach i kwiatach, ale także na pędach i korzeniach storczyka. Działkowcy mają na tego pasożyta sposób. Zalecają roztwór wody i alkoholu, w proporcji 10:1. Do mikstury trzeba dodać parę kropli płynu do mycia naczyń. Takim roztworem należy potraktować roślinę. Środki chemiczne też są skuteczne w walce z wełnowcami. 

Storczyki to piękne, dostojne kwiaty.
Storczyki to piękne, dostojne kwiaty. fot. sylwka112 (morguefile.com)

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom