Jak odstraszyć meszki, komary i muchy? Poznaj niezawodne sposoby na owady. Sprawdź, jakie rośliny warto mieć na balkonie i w ogrodzie

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Wiele roślin balkonowych i ogrodowych skutecznie odstrasza meszki, komary i inne owady latające. Sprawdź, jakie odmiany warto wybrać.
Wiele roślin balkonowych i ogrodowych skutecznie odstrasza meszki, komary i inne owady latające. Sprawdź, jakie odmiany warto wybrać. Dominic Fial/Getty Images
Zaczął się już sezon na meszki, komary, muchy i inne bzyczące oraz kąsające owady. Łatwo możemy pozbyć się ich z otoczenia, jeśli na balkonie lub w ogrodzie zasadzimy rośliny odstraszające uciążliwe latające insekty. Sprawdź, jakie gatunki najlepiej odstraszą owady. Przedstawiamy rośliny, które warto uprawiać w skrzynkach na balkonie albo na rabatkach w ogrodzie, by pozbyć się latających insektów.

Spis treści

Pelargonia skutecznie odstraszy meszki, komary i muchy

Popularna balkonowa pelargonia odstrasza muchy i komary. Kwitnie od wiosny do później jesieni, warto więc mieć ją na balkonie czy tarasie.

– Pelargonie są łatwa w uprawie i ładnie się prezentują, a do tego pachną świeżo, jakby cytrynowo. Jedna z odmian, pelargonia pachnąca, jest nazywana również anginką. Pomaga bowiem nie tylko pozbyć się znajdujących się w jej pobliżu komarów i much, ale także zwalcza ból gardła. Już nasze babcie wiedziały, że trzeba przyłożyć listek anginki do bolącej szyi, na wysokości gardła. Płukanka ze składnikiem liści anginki też są skuteczne – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Komarzyca: niezwykle pomocna roślina w walce z owadami

Roślina o nazwie komarzyca ma liście w dwóch kolorach: zielonym i białym.

– Dostępne są komarzyce z liśćmi czerwonymi od spodu, a zielonymi na zewnątrz. Te rośliny kwitną na biało. Wydają zapach, który odstrasza komary, ale nie jest on wyczuwalny dla człowieka. Minus taki, że komarzyca źle znosi sąsiedztwo innych roślin – kontynuuje Jarosław Mikietyński.

Kocimiętka nie tylko dla kotów

Jak masz kota, to nie kupuj kocimiętki, bo mruczki tak ją lubią, że aż ją podgryzają. Jeżeli jednak go nie masz, śmiało możesz zainwestować w tę roślinę. Kocimiętka kwitnie na fioletowo, więc stanowi ozdobę, a na dodatek zniechęca komary i powoduje, że meszki omijają szerokim łukiem najbliższe miejsca.

Aromatyczna bazylia jest bardzo skuteczna w walce z owadami

Bazylia jest nie nie tylko popularną przyprawą kuchenną. To równie znany odstraszacz komarów. Wysiewamy ją w doniczkach i ustawiamy w tych miejscach, dzięki którym zapach roznosić się będzie tam, gdzie chcemy mieć spokój od komarów.

Skuteczne są też spraye z bazylią w składzie na komary. Na ukąszenia komarów bazylia także pomaga. Istnieją płukanki do przemywania takich ran właśnie wyprodukowane na bazie wyciągu z bazylii.

Niezawodny sposób na owady: ogrodowa katalpa

Katalpa (surmia) to roślina, której największą ozdobą są jej duże, sercowate liście oraz oryginalne kwiatostany. Warto ją zasadzić jedynie w miejscach dobrze nasłonecznionych i zacisznych.

– Ta roślina nadaje się raczej na działkę niż na balkon. To ze względu na spore rozmiary: katalpa osiąga nawet 12 metrów wysokości. Komary nie lubią jej woni – podkreśla ogrodnik.

Rosiczka, kornorak i żółtnica pomarańczowa: rośliny idealne na owady latające

Rosiczka zwana jest rośliną-drapieżnikiem i coś w tym jest. Rosiczka bowiem zastawia pułapkę na owady (zwłaszcza komary) i jeżeli ten wleci do środka, ona automatycznie się zatrzaskuje. Najpierw jednak wabi owada swoim intensywnym zapachem. Gdy więzi komara, traktuje go jeszcze kwasem mrówkowym, który rozpuszcza ofiarę.

Kokornak to mniej u nas popularne kłącze. Jego charakterystyczny duży fioletowy albo bordowy kwiat przyciąga owady zapachem, a potem odcina dostęp i więzi tak, jak robi to rosiczka. Kokornak wielolistny jest odporny na mróz, a więc może zdobić twój ogród przez cały rok.

Doświadczeni działkowcy dobrze znają żółtnicę. To kilkumetrowe drzewko z owocami wielkości piłeczki pingpongowej, podobne do morwy.

– Żółtnica odstrasza owady biegające, zwłaszcza karaluchy i mrówki. Należy ją zasadzić w przewiewnym miejscu. To z tego względu, że jej zapach jest brzydki. Żółtnicę pomarańczową można sadzić pojedynczo lub w postaci żywopłotów . Ponieważ roślina ta preferuje stanowiska ciepłe i słoneczne, to najlepiej sadzić ją w cieplejszych rejonach naszego kraju – zaznacza ogrodnik.

Aromatyczna lawenda to świetny sposób na owady

Latające białe lub jasnoszare maleńkie mole też stanowią utrapienie. Szczególnie upodobały sobie nasze ubrania, w których przegryzają dziurki. Mole pojawiają się też na balkonie. Zasadź w doniczce lawendę. Ona zniechęci mole. Zapach lawendowy (choćby w woreczku wykonanym z naturalnego materiału, np. lnu) możesz włożyć również do szafy z rzeczami do ubrania.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom