Stolica biznesowa - dobra passa na warszawskim rynku biurowym w 1. połowie 2016

Artykuł sponsorowany
Lokale na wynajemStolica biznesowa - dobra passa na warszawskim rynku biurowym w 1. połowie 2016
Lokale na wynajemStolica biznesowa - dobra passa na warszawskim rynku biurowym w 1. połowie 2016 www.bazabiur.pl
Nie da się ukryć, że Warszawa to nie tylko polityczna, ale i biznesowa stolica naszego kraju. Miasto cały czas się rozwija i cieszy ogromną popularnością wśród rodzimych i zagranicznych firm, które poszukują dla siebie odpowiedniej lokalizacji.

Większość firm stawia na prestiżowe dzielnice miasta takie, jak Centrum i Mokotów, a na tak wysoki popyt deweloperzy odpowiadają niemniejszą podażą. 

Świetny początek roku dla stołecznego rynku biurowego

Choć to rok 2015 był absolutnie rekordowym rokiem dla warszawskiego rynku nieruchomości biurowych, pierwsza połowa 2016 również odznacza się wysokimi wynikami. II kwartał mocno napędził popyt i w ciągu pierwszych 6 miesięcy w Warszawie wynajęto ponad 360 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Pierwsze miejsce w rankingu pod względem zainteresowania ze strony najemców zajęło oczywiście ścisłe Centrum miasta, jednak niemały wolumen zarejestrowano również na popularnym od lat Mokotowie. Popyt w tych dwóch dzielnicach, jak i całej zresztą stolicy był na tyle wysoki, że mimo sporej podaży, współczynnik pustostanów wzrósł jedynie nieznacznie.

Duży popyt na istniejące już budynki

W Warszawie da się zauważyć tendencję wynajmowania biur w budynkach, które zostały już ukończone i oddane na rynek. Być może wynika to z wysokiej podaży, dzięki której potencjalni najemcy mają dość dużą swobodę przy wyborze powierzchni, bez konieczności podpisywania umów typu pre-let. Te bowiem dotyczyły łącznie 62 tys. m2, przy prawie 156,7 tys. m2 powierzchni wynajętej w istniejących już biurowcach. Największymi transakcjami w 1. połowie 2016 roku było odnowienie i ekspansja 8,3 tys. m2 w Warsaw Financial Center (poufny najemca), pre-let Allegro na 7,6 tys. m2 w Q22 oraz wynajem 7,5 tys. m2 w Atrium 2, którego dokonała firma z sektora bankowego. Specjaliści z JLL – międzynarodowej firmy świadczącej kompleksowe usługi doradcze w zakresie najmu – twierdzą, że taka tendencja może utrzymać się do końca bieżącego roku, a także w roku kolejnym.

Podażowy rekord, dzięki Warsaw Spire A i Q22

II kwartał bieżącego roku to kwartał rekordowy, w którym do użytku oddano aż dwa wysokie drapacze chmur. Na rynku pojawiły się Warsaw Spire A (59,1 tys. m2) oraz Q22 (46,4 tys. m2), co nie miało miejsca w żadnym roku z poprzednich. Rekord dotyczy również ilości powierzchni, która trafiła na rynek. To ponad 350 tys. m2, co przekroczyło aż o 26% wynik zarejestrowany w całym roku 2015. Obecnie w budowie pozostaje ok. 545 tys. m2, a ponad 30% planowanej na II połowę roku podaży zabezpieczają już umowy najmu.

Czy duża podaż wpływa na czynsze i ilość wolnej powierzchni?

Okazuje się, że wysoka podaż w Warszawie wpływa na współczynnik pustostanów w nieznaczny sposób. Powód? Wspomniany już równie duży popyt. Obecnie wskaźnik ten utrzymuje się na poziomie ok. 15,4% – nawet do 17,9% w Centrum stolicy i na jego obrzeżach oraz 14,4% poza sercem miasta. Czynsze natomiast pozostają na niezmienionym od pewnego czasu poziomie. Za m2 w Centrum należy zapłacić od 21 do 23,5 € za miesiąc oraz od 11 do 18 € poza nim.

Artykuł powstał w oparciu o Raport „Rynek biurowy w Warszawie I poł. 2016" przygotowany przez Jones Lang LaSalle. Pełen raport dostępny na www.bazabiur.pl – wyszukiwarce nowoczesnych powierzchni biurowych do wynajęcia, na której poza ofertą deweloperów dostępne są także raporty rynkowe, aktualności branżowe, porady ekspertów i szczegółowe analizy. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom