Stalowa Wola: Jedenaście dni bez dostawy ciepłej wody

redakcja.regiodom
Budowa bloku parowo-gazowegoBudowa bloku parowo-gazowego przez Hiszpanów na finiszu spowoduje czasowe odłączenie dostaw ciepłej wody.
Budowa bloku parowo-gazowegoBudowa bloku parowo-gazowego przez Hiszpanów na finiszu spowoduje czasowe odłączenie dostaw ciepłej wody. Zdzisław Surowaniec
Po artykule dotyczącym wstrzymania od 17 do 28 sierpnia dostawy ciepłej wody dla odbiorców w Stalowej Woli i Nisku, dostaliśmy wyjaśnienie od Marka Chmiela, dyrektora Ekonomiczno-Finansowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola.

Dyrektor przypomniał, że w najbliższych dniach rozpoczną się prace związane z przyłączeniem bloku gazowego-parowego Elektrociepłowni Stalowa Wola do układu ciepłowniczego obecnie pracującej Elektrowni. – Tego typu prace zazwyczaj trwają dwa tygodnie i ze względów technologicznych nie można ich wykonać bez zamknięcia układu ciepłowniczego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Stalowa Wola, powodującego w konsekwencji przerwy w dostawie cieplej wody – stwierdził.

Wykonawcą robót jest hiszpańska firma Abener Energia S.A., która buduje blok gazowo-parowy w Elektrociepłowni Stalowa Wola, a który po oddaniu do eksploatacji stanowił będzie podstawowe źródło nieprzerwanego zaopatrzenia w ciepło dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska.- I właśnie w ramach wykonania tego dużego projektu konieczne jest usunięcie wody z rurociągów Elektrowni, jak również montaż innych niezbędnych elementów do jej sprawnego funkcjonowania - tłumaczy dyrektor Chmiel.

– Z uwagi na tak skomplikowany i wieloelementowy zakres prac, Elektrociepłownia wraz z wykonawcą zaplanowała szereg usprawnień , aby prace wykonane zostały tylko w okresie 11 dni i były jak najmniej uciążliwe dla naszych odbiorców – zapewnił.

Blok gazowo-parowy będzie produkował energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych. Szacuje się, że blok w Stalowej Woli będzie wytwarzał rocznie około 3,5 tys. GWh energii elektrycznej, zużywając 600 miliona metrów sześciennych gazu.

Wybudowany w oparciu o nowoczesne technologie blok gazowo-parowy, będzie największy w Polsce. Będzie bardziej wydajny niż podobne bloki oparte na spalaniu węgla, będzie też emitował dwukrotnie mniej dwutlenku węgla. Blok powstanie w sąsiedztwie gazociągu należącego do Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. To umożliwi tanie i szybkie przyłączenie go do sieci gazowej. Na podwyższenie sprawności pracy elektrociepłowni wpłynie także możliwość zastosowania otwartego układu chłodzenia z użyciem wody z Sanu. A powstająca w pobliżu rozdzielnia umożliwi tanie i szybkie przyłączenie bloku gazowo-parowego do sieci elektroenergetycznej. Zdzisław Surowaniec
Budowa bloku parowo-gazowego przez Hiszpanów na finiszu spowoduje czasowe odłączenie dostaw ciepłej wody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom