Stać nas tylko na małe mieszkania

Edyta Hanszke
osiedle-klonowe-opoleW nowych inwestycjach szukamy malych mieszkań, do 60 metrów, z dwoma lub trzema pokojami.
osiedle-klonowe-opoleW nowych inwestycjach szukamy malych mieszkań, do 60 metrów, z dwoma lub trzema pokojami. Sławomir Mielnik
Udostępnij:
Po wejściu w życie rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, banki zaostrzyły politykę kredytową. Wielu Polaków nie może już liczyć na kredyt hipoteczny.

Kredytów walutowych praktycznie w bankach już nie uświadczymy. Kredyty we franku szwajcarskim, a nawet w euro są dla przeciętnego Polaka niedostępne. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze banki zaostrzyły politykę kredytową wprowadzając w życie ostatnie zapisy Rekomendacji S zaleconej przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Po drugie słaba kondycja gospodarki przekłada się na większe kłopoty ze zdobyciem i utrzymaniem stabilnej pracy, a niepewnych klientów banki nie lubią.

Kupno mieszkania – od czego zacząć

– Dlatego najlepiej starania o nowe mieszkanie zacząć od wizyty w banku i rzetelnego przedstawienia swojej sytuacji finansowej – radzi Piotr Przybył, właściciel biura nieruchomości Broker House. – Jeśli będziemy wstępnie wiedzieli, czy możemy liczyć na kredyt i w jakiej wysokości, wówczas możemy zacząć rozglądać się za nieruchomością.

Nie sprawdzając możliwości kredytowych, narażamy się na ryzyko utraty pieniędzy, jeśli podpiszemy umowę przedwstępną ze sprzedającym nieruchomość i wpłacimy zaliczkę, a potem okaże się, że bank nie chce nam udzielić pożyczki na wybrane lokum. W takiej sytuacji zaliczka przepada.

Nektóre banki przy wyliczaniu zdolności kredytowej honorują tzw. oświadczenie zbywcy. Nie jest ono równoznaczne z umową przedwstępną i dla kupującego oznacza tyle, że jeśli zbywca znajdzie szybciej lepszego kupca, to wypatrzone mieszkanie może nam uciec sprzed nosa. 

Jak przygotować się do rozmowy z bankowcami? Na wstępnej rozmowie z doradcą kredytowym zostaniemy zapytani m.in. o nasze wynagrodzenie i jego składniki (np. niektóre banki nie akceptują wynagrodzenia prowizyjnego), czas trwania umowy o pracę, liczbę członków rodziny, zobowiązania, czyli raty, które spłacamy, kredyty, karty kredytowe i limity zadłużenia na nich. 

– Żeby liczyć na pomoc finansową banku w kredytowaniu nieruchomości, trzyosobowa rodzina powinna obecnie mieć dochód w wysokości ok. 4000 zł netto – szacuje Piotr Przybył. 

Dlaczego banki zaostrzyły politykę kredytową, czyli o co chodzi z Rekomendacjami S i T

Rekomendacja S określa zasady badania zdolności kredytowej klientów chcących zaciągnąć kredyt hipoteczny w walucie obcej. Zgodnie z jej zapisami w takim przypadku bank musi sprawdzić, czy klient ma dostateczną zdolność kredytową, aby zaciągnąć kredyt złotówkowy o wartości wynoszącej 120% wnioskowanego kredytu walutowego.

Ponadto bank musi przedstawić klientowi w pierwszej kolejności propozycję kredytu w złotówkach, informować o ryzyku walutowym oraz przedstawić klientowi wyniki symulacji pokazującej, jak będą zmieniały się raty w przypadku wahań kursu walutowego.

Rekomendacja ta zmienia też sposób badania zdolności kredytowej w przypadku kredytów zaciąganych na długie okresy – 30, 40 lat. Badając zdolność bank będzie zobowiązany do sprawdzenia, czy klient da radę spłacić kredyt o wnioskowanej wysokości, ale w ciągu 25 lat. To oznacza, że do badania zdolności jest brana pod uwagę wyższa kwota raty. 

Podstawowym zadaniem Rekomendacji T jest zapobieganie nadmiernemu zadłużeniu. Zgodnie z jej zapisami suma rat kredytowych spłacanych przez klienta detalicznego nie może przekraczać 50 lub 65 procent miesięcznych dochodów (w zależności od ich wysokości).

Stać nas tylko na małe mieszkania

Od początku wprowadzenia Rekomendacji S spodziewano się, że spowoduje ona spadek poziomu kredytów hipotecznych o ok. 20 proc. w 2012 roku, w porównaniu z poprzednimi latami. Te prognozy się sprawdziły.

Wielu klientów, po przeanalizowaniu dochodów i konsultacjach z bankami, jest zmuszonych do zakupu mniejszego mieszkania niż planowali lub odłożenia w czasie decyzji o jego zakupie własnego M.

Sprawdź: Oferty mieszkań na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

– Jeśli nie mamy pewności, co do naszej przyszłości finansowej, to lepiej odłożyć decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego w czasie – radzą eksperci. – To decyzja na 25 a nawet więcej lat. Może się okazać, że nie będziemy mieli z czego spłacać rat kredytu i  w ostateczności bank zabierze nam nieruchomość.

Odpowiadając na potrzeby klientów deweloperzy zaczęli budować mniejsze mieszkania na sprzedaż. Dla porównania w inwestycji jednego z opolskich deweloperów realizowanej kilka lat temu największe mieszkania miały po 95 metrów. W planowanym obecnie bloku największe lokale będą miały po 76 metrów i będzie ich zaledwie trzy na kilkadziesiąt. 

– Ci deweloperzy, którzy już postawili budynki, ale mają możliwość przeprojektowania wnętrz, zmieniają mieszkania na mniejsze, które łatwiej będzie można sprzedać – mówi Joanna Wielichowska z Opolskiego Domu Inwestycyjnego.  

Również na rynku wtórnym można zaobserwować tendencję do kupowania małych mieszkań. – Dwu- i trzypokojowe ale do 50, 60 metrów kwadratowych – to najchętniej wybierane lokale – przyznaje Piotr Przybył. – Zainteresowaniem cieszą się także dwupokojowe mieszkania, mające zaledwie 30 metrów.

W cenie są zawsze kawalerki. Szukają ich single albo osoby, które chciałyby zainwestować w nieruchomości. Do łask wróciły mieszkania w wielkiej płycie, bo są tańsze niż te w nowym i niskim budownictwie. Ponadto najczęściej mają dobrą lokalizację.

Zobacz również:Działki i grunty na sprzedaż – ogłoszenia

– Ci, którzy chcieli zarobić na sprzedaży dużego mieszkania, a nie nagli ich czas, wycofują oferty z rynku – relacjonuje Joanna Wielichowska. – Część dużych mieszkań zbywcy przeznaczyli pod wynajem. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie